SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mire jó az őssejt?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-05-19
Őssejt a sajtó tükrében: a szenzációkeltés érdekében nem mindig valós információk kerültek napvilágra. Sokan úgy gondolják, az őssejt csak az adományozón segíthet, és bármilyen betegségre gyógyírt jelent.

Hogy valóban hasznos-e az őssejt, s egyáltalán milyen területeken nyújthat segítséget, azt nem a bulvárlapok sorai közt érdemes keresgélni. Hazánkban is voltak botrányok és tiltások, álhírek, szenzációkeltések. A jövő gyógymódjának tartott sejtterápia alapvető "kelléke" az őssejt, mely különböző szöveti típusú sejtekké képes átalakulni. Ennek következtében számtalan betegségben segítséget nyújthat; immunhiányos- és anyagcsere betegségek, valamint rosszindulatú daganatok kezelésében is hatékony lehet.

Az őssejtek akár idegsejtekké is képesek átalakulni, mely nagy előrelépést jelenthetne a Parkinson kórban szenvedő betegek kezelésében, de akár az agyvérzés által okozott károsodás, s az Alzheimer kór is legyőzhetővé válna. Külföldön több lehetőség is adódik a gyermekektől levett köldökzsinór-vér tárolására.

Amennyiben anyagi lehetőségeik nem engedik meg, hogy magáncégek segítségét igénybe vegyék, egy nemzetközi tárolóban kaphatnak helyet, így azonban kizárólagos felhasználói jogukat elveszítik, mindig az éppen rászorulóknak adják a megfelelő őssejteket. Hátránya, hogy szükség esetén talán nem jutnak hozzá. Hazánkban magán őssejt bankokban is elhelyezhetjük a köldökzsinór vért. Ezért elég borsos árat kell fizetni a megrendelőnek, egyszeri költségként több, mint százezer forintot, majd havi több mint tízezer forintot, egy éven át, mely 20 éves tárolási költséget fedez. Sajnos ezt nem minden szülő veheti igénybe, így egyelőre a "kiváltságosok" osztályrésze. (Tegyük hozzá, hogy az emberi élet minden összegnél többet ér...)

Fontos eloszlatni a tévhitet, hogy egyedül az újszülött köldökzsinórvérből nyerhető őssejt. Az őssejtek minden felnőtt ember szervezetében megtalálhatók, kinyerhetők a vérből és a csontvelőből is. Tény, hogy a nem veleszületett betegséggel világra jött egészséges csecsemő vére még "tiszta", tehát fertőzésektől mentes, és jóval egyszerűbb a későbbi használata, mint a felnőttkorban, megpróbáltatások árán szerzett őssejté. De nem csupán a minőség, a mennyiség is fontos szempont. A köldökzsinórvér sem korlátlan mennyiségű, és nem kizárólag őssejteket tartalmaz. Mivel csak csekély mennyiségű őssejt nyerhető belőle, leginkább a gyermekek számára nyújthat segítséget.

További tévhit, hogy csak maga az adományozó használhatja fel őssejtjeit, hiszen csak számára jelenthet gyógymódot. 1988 óta több ezer hasonló beavatkozást végeztek, s az esetek nagy részében a donor nem maga a páciens volt, sőt, akár teljesen idegen emberektől is kaphatta az életmentő szert. Tehát a vérátömlesztéshez hasonlóan az őssejtjeinkkel nem kizárólag magunkon segíthetünk, hanem donorként más embereken is. Előfordulhat, hogy egyes betegek őssejtjei alapvetően tartalmaznak hibás géneket, betegségeket, így a saját őssejttel való kezeléssel ezek visszaültethetnénk. Ha más, egészséges donortól kapjuk az őssejtet, nagyobb az esély a gyógyulásra, és mindenféle "mellékhatás" elkerülésére.

Az őssejtekkel történő gyógyítás ma már több évtizedes fogalom, mégis csupán az ezzel kapcsolatos szenzációk jutnak el hozzánk. Egyenlőre nem tekinthetjük csodaszernek, de lehetőséget ad egy új gyógymódra, mely sokszor életeket menthet meg.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja