SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mire jó az őssejt?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-05-19
Őssejt a sajtó tükrében: a szenzációkeltés érdekében nem mindig valós információk kerültek napvilágra. Sokan úgy gondolják, az őssejt csak az adományozón segíthet, és bármilyen betegségre gyógyírt jelent.
Mire jó az őssejt?

Hogy valóban hasznos-e az őssejt, s egyáltalán milyen területeken nyújthat segítséget, azt nem a bulvárlapok sorai közt érdemes keresgélni. Hazánkban is voltak botrányok és tiltások, álhírek, szenzációkeltések. A jövő gyógymódjának tartott sejtterápia alapvető "kelléke" az őssejt, mely különböző szöveti típusú sejtekké képes átalakulni. Ennek következtében számtalan betegségben segítséget nyújthat; immunhiányos- és anyagcsere betegségek, valamint rosszindulatú daganatok kezelésében is hatékony lehet.

Az őssejtek akár idegsejtekké is képesek átalakulni, mely nagy előrelépést jelenthetne a Parkinson kórban szenvedő betegek kezelésében, de akár az agyvérzés által okozott károsodás, s az Alzheimer kór is legyőzhetővé válna. Külföldön több lehetőség is adódik a gyermekektől levett köldökzsinór-vér tárolására.

Amennyiben anyagi lehetőségeik nem engedik meg, hogy magáncégek segítségét igénybe vegyék, egy nemzetközi tárolóban kaphatnak helyet, így azonban kizárólagos felhasználói jogukat elveszítik, mindig az éppen rászorulóknak adják a megfelelő őssejteket. Hátránya, hogy szükség esetén talán nem jutnak hozzá. Hazánkban magán őssejt bankokban is elhelyezhetjük a köldökzsinór vért. Ezért elég borsos árat kell fizetni a megrendelőnek, egyszeri költségként több, mint százezer forintot, majd havi több mint tízezer forintot, egy éven át, mely 20 éves tárolási költséget fedez. Sajnos ezt nem minden szülő veheti igénybe, így egyelőre a "kiváltságosok" osztályrésze. (Tegyük hozzá, hogy az emberi élet minden összegnél többet ér...)

Fontos eloszlatni a tévhitet, hogy egyedül az újszülött köldökzsinórvérből nyerhető őssejt. Az őssejtek minden felnőtt ember szervezetében megtalálhatók, kinyerhetők a vérből és a csontvelőből is. Tény, hogy a nem veleszületett betegséggel világra jött egészséges csecsemő vére még "tiszta", tehát fertőzésektől mentes, és jóval egyszerűbb a későbbi használata, mint a felnőttkorban, megpróbáltatások árán szerzett őssejté. De nem csupán a minőség, a mennyiség is fontos szempont. A köldökzsinórvér sem korlátlan mennyiségű, és nem kizárólag őssejteket tartalmaz. Mivel csak csekély mennyiségű őssejt nyerhető belőle, leginkább a gyermekek számára nyújthat segítséget.

További tévhit, hogy csak maga az adományozó használhatja fel őssejtjeit, hiszen csak számára jelenthet gyógymódot. 1988 óta több ezer hasonló beavatkozást végeztek, s az esetek nagy részében a donor nem maga a páciens volt, sőt, akár teljesen idegen emberektől is kaphatta az életmentő szert. Tehát a vérátömlesztéshez hasonlóan az őssejtjeinkkel nem kizárólag magunkon segíthetünk, hanem donorként más embereken is. Előfordulhat, hogy egyes betegek őssejtjei alapvetően tartalmaznak hibás géneket, betegségeket, így a saját őssejttel való kezeléssel ezek visszaültethetnénk. Ha más, egészséges donortól kapjuk az őssejtet, nagyobb az esély a gyógyulásra, és mindenféle "mellékhatás" elkerülésére.

Az őssejtekkel történő gyógyítás ma már több évtizedes fogalom, mégis csupán az ezzel kapcsolatos szenzációk jutnak el hozzánk. Egyenlőre nem tekinthetjük csodaszernek, de lehetőséget ad egy új gyógymódra, mely sokszor életeket menthet meg.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja