SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gátápolás szülés után - természetes módszerrel

Családinet [cikkei] - 2005-06-26
Praktikus tanácsok a gátterület "rendbeszedésére" szülés után.
Gátápolás szülés után - természetes módszerrel

A szülés utáni első napokat meg tudja keseríteni az összevarrt gátseb okozta fájdalom, de még akkor is érzékeny lehet ez a terület, ha gátvédelemben szültünk. Enyhítjük a fájdalmat és gyorsíthatjuk a gyógyulást a következő természetes módszerekkel:

A legelterjedtebb módszer ilyenkor a jegelés, amit nem csak apróra tört jéggel végezhetünk, hanem gyógyfüves főzetbe (ld. alant) mártott, "mélyhűtött" intim betéttel vagy ugyanígy előkészített, félbevágott, betétnyi méretre hajtogatott textilpelenkával is. Ezek azért praktikusak, mert a jégnél vagy mélyhűtött borsós csomagocskáknál puhábbak, kényelmesebbek, mozogni is lehet velük és egyúttal a lochiát - a szülés utáni véres váladékot - is felfogják.

Az első néhány napban a gyógyfüves ülőfürdő is kellemes lehet. Íme két recept:

Az első:

Keverj össze egyenlő mértékben (1-1-evőkanállal) feketenadálytövet, rozmaringot, cickafarkat, zilizt, medveszőlőt és mirhát. Forralj fel 8-10 csésze vizet, tedd takarékra és 6 dkg gyógyfűkeveréket áztass benne 20-30 percig. Szűrd le és önts 2-3 csészével a kádba (a többit tedd félre másnapra!), amibe kevés meleg vizet engedsz. Naponta 1-2-szer 10-20 percet tölts így a kádban.

A másik recept:

Végy 3 fej fokhagymát, de ne hámozd, csak szurkáld meg őket egy villával. Egy nagy lábosba tegyél egy-egy marék pásztortáskát, medveszőlőt és feketenadálytövet, tedd hozzá a fokhagymákat és töltsd tele vízzel a lábost. Forrald fel, majd kislángon főzd további fél órát. Vedd ki a fokhagymákat és amikor annyira kihűltek, hogy kézbe tudod venni őket, csavard bele a levüket a főzetbe. Hagyd kihűlni majd szűrd le. Körülbelül a felét használd majd egy ülőfürdőhöz. Ugyanúgy, mint az előző receptnél kevés meleg vízzel töltött kádba öntsd és üldögélj benne 10-20 percig naponta 1-2-szer.

Homeopátiás módszer: körömvirág vagy árnika tinktúrával is lehet kezelni a gátsebet és már az első napokban el lehet kezdeni finoman a gáttornát is, ami nem csak a az izmok rugalmasságát segít visszaállítani, hanem élénkíti a vérkeringést és ezzel gyorsítja a gyógyulást.

És még egy, talán meglepőnek tűnő ötlet: ha van rá lehetőséged - épp nyár van és senki nem lát be a kertedbe, teraszodra, szobádba - akkor napoztasd a gátad! A napfény cirógató melege már magában is élmény (napfény híján lehet próbálkozni infralámpával is), de jót tesz a gyógyuló sebnek a friss levegő is.
Hoppál Bori

forrás: www.szuleteshete.hu
Fotó: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja