SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az újszülött hallása

Dr. Timár Tibor [cikkei] - 2011-10-24
Az újszülöttek teljes hallással születnek, ennek az érzékszervnek a normális működése is fontos szerepet játszik az első életszakasz rohamos fejlődésében. Nagyon ritkán fordul elő valódi, komoly, veleszületett halláscsökkenés, a csecsemők körülbelül 2 ezreléke bizonyul halláskárosodottnak. Ma már nem számít gyógyíthatatlannak ez az állapot, bár természetesen sok nehézséget okoz szülőnek, gyermeknek egyaránt.

Az orvostudomány fejlődésének egyik jelentős bizonyítéka éppen a cochleáris implantációnak nevezett módszer. Az időben észrevett süketség ezzel a komplikált és nagyon költséges módszerrel ma már hazánkban is kezelhetővé vált. A gyógymód lényege, hogy egy olyan „hallókészüléket” alkalmazunk, mely nem a hang felerősítése által teszi észlelhetővé az ingert, hanem sokkal bonyolultabb procedura folytán elektromos ingerré változtatja, ily módon pótolva a belsőfül idegi működését. A készülék vezetékét egy komoly műtét során a belsőfülbe illesztik. Ez a műtét is csak az első lépcsője a hosszú folyamatnak, melynek eredményeként a természeteshez hasonlatos hallásélménye lehet a kicsinek.

A cochleáris implantáció eredményessége jelentősen függ a kezelés megkezdésének időpontjától. Emiatt is fontos, hogy időben kiderüljön, ha probléma van a kisbaba hallásával.

Az újszülöttkori hallásszűrés hazánkban kötelező, a szülészeti intézményekben ezt mindenhol elvégzik. Az esetek többségében a vizsgáló figyeli az általa keltett zajra adott mozgást, ijedtséget, reakciót. A módszer nem tökéletes, de rutinos szakember nagyon jó arányban, bár nem száz százalékban felismeri a gyanús eseteket.


Az ország egyes régióiban, illetve egyes intézményekben úgynevezett objektív hallásszűrést is végeznek. Ez egy szintén elég új módon történik, melyet otoakusztikus emissziónak hívnak. A vizsgálat nagyon egyszerűen, gyorsan elvégezhető, pedig bonyolult alapjai vannak. Óriási előnye, hogy néhány perc alatt biztosan kimutatható, ha valakinek ép a hallószerve, anélkül, hogy a vizsgáltnak bármi módon közre kellene működnie. Ha tehát jó eredményt kapunk, biztosak lehetünk benne, hogy a fül minden része ép. Komoly gondot jelent viszont, hogy ezt a megnyugtató választ a kisbabák 20 százalékában nem tudjuk az első vizsgálatnál produkálni, pedig, mint a bevezetőben írtam, közülük csak minden századiknak van valódi problémája. Ez sok fölösleges aggodalmat vált ki azokban a friss szülőkben, akikkel közlik, hogy további vizsgálatokra van szükség.  

Mivel a mindenhol elvégzett szűrés hatékonysága nem teljes, fontos, hogy a gyermekorvosok, védőnők is próbát tegyenek néha a picik hallásával.

Tanácsos, hogy a szülők is tudatosan figyeljék gyermekük fejlődését. Ennek része kell, hogy legyen annak megfigyelése, hogy reagál-e a csecsemő kellemetlen vagy kellemes hangokra. Ha kételyek merülnek föl, helyes, ha megbeszéljük a gyermekorvossal, védőnővel, akik nagyobb gyakorlatuk folytán meg tudnak nyugtatni, vagy intézkedni tudnak, hogy megbízható, objektív vizsgálattal megállapítható legyen, valóban fennáll-e hallásprobléma. A család életét természetesen megnehezíti az esetleg felfedezett halláscsökkenés, de a modern hallókészülékeknek és nem utolsósorban a jólképzett halláspedagógusoknak köszönhetően biztosítható a gyermek beszédfejlődése, beilleszkedése a jól halló társak közé. Mint a cikk elején említettem, még a hallás teljes hiányával születettek egy részén is segíteni lehet.

Fotó: nicibiene: Erste Geheimnisse unter Weibern 

Dr. Timár Tibor


Dr. Timár Tibor
Fül-orr-gégész és gyermekgyógyász

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.orr-ful-gegeszet.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja