SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Baba - mama jelbeszéd

Fodor Zsuzsa [cikkei] - 2010-08-25
Újabb divathóbort, vagy hasznos kommunikációs eszköz?

Érvelni mindkét oldalon lehet. Azonban a gyakorlati tapasztalatok és kutatások Amerikában és Nyugat-Európában azt mutatják, hogy a szülő és a gyermek közötti kapcsolat még szorosabbá válik ez által a “titkos" nyelv által.

A baba jelbeszéd látszólag beáll a korai fejlesztést ajánló szolgáltatások hosszú sorába, de aki egy kicsit beleássa magát a témába, az rájön, hogy sokkal többről van szó.  A mintegy 30 éves Amerikai tapasztalat és a számolatlanul kutatásra költött dollár millióknak köszönhetően ma már tudjuk, hogy ez a korai vizuális fejlesztés hatásában még az iskolai években is érezhető. És nem kisebb dolgot állítanak, mint azt, hogy aki baba korában tanult jelbeszédet, annak iskolába kerülve jobb a teljesítménye, és ez egyértelműen a jobb olvasásértésnek köszönhető.  A kapcsolatot még nem tudták a tudósok sem egyértelműen megmagyarázni, mint azt sem, hogy a jelelő babáknak miért nagyobb az olvasás iránti érdeklődésük, miért lesz köztük több az aktív olvasó.

A baba-mama jelbeszéd a siket jelbeszédre épül, bár a gesztusok használata nem testidegen a hallók világától sem:  pápá – az elválás jele, vagy ha valaki éhes, önkéntelenül is nyúl a hasához, hogy csak néhányat említsek. Ezeket a gesztusokat tereli a jelbeszéd egy rendszerbe, ami konzekvensen mutatja ugyanazt a jelet, ugyanahhoz a tartalomhoz.  Persze nem a kutya, cica, autó vagy labda jelei a fontosak, hiszen a tárgyra rábökve könnyen kitaláljuk, hogy mit is szeretne csemeténk. De ha arról van szó, hogy várni kell egy kicsit, vagy rákérdezünk, hogy igényli-e a segítségünket, akkor már nehezebb az üzenetet átvinni.  Kétgyermekes anyaként, szinte naponta használom a mai napig is a jeleket, pedig a nagyobb fiam már 5 éves.  De elég a játszótéren egy fél pillantás, és már tudja is a fiam, hogy mit szeretnék: hagyja azonnal abba a másik püfölését, vagy 5 perc és indulunk haza.  Ilyenkor büszkén aratom le az irigykedő szülők pillantásait, és olvasom a gondolatokban, hogy ezt ugyan hogy csinálta?  És persze a sok fejlesztés mellett nem szabad elfelejteni, hogy a jelelés nem más, mint egy közös játék, titkos nyelv.  Azt már mondanom sem, kell, hogy a múltkor egy szupermarketben a pénztárnál előttem egy siket pár fizetett, és látva, hogy jelelnek, a fiamnak rögtön felcsillant a szeme, hogy ő ezt ismeri, már látott ilyet  és amikor előre engedtek minket mutatta a köszönöm jelét.  A mai tolerancia-szegény világban nagyon büszke voltam az 5 éves fiamra.

A jelbeszéd megnyit egy másik kommunikációs csatornát. Olyan, mintha egy másik nyelvet tanítanánk a gyereknek, és mégsem, hiszen a magyar jelek nagyon nagy mértékben épülnek magyar nyelvi és kulturális hagyományokra. Mint minden pre-verbális kommunikáció önbizalmat ad, és emellett egy olyan nyitottságot a világ felé, ami a felfedezést, az önkifejezést támogatja.

A jelbeszéd akkor a legsikeresebb, ha családi támogatottságot élvez, és nincs is nagyobb öröm, mint a kedvenc dalodat családi körben énekelni-jelelni.  De fontos része lehet, az első könyv-olvasás élménynek is. Minden 9 hónap feletti babának és szüleinek ajánljuk.  A módszerről és elérhetőségről bővebben:  http://www.lilliput.co.hu/ vagy Fodor Zsuzsánál a 30/98-414-98-as telefonszámon.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja