A büfiztetés titkai
Családinet [cikkei] - 2010-06-30
Összeszedtünk néhány jótanácsot, hogy se kisbabádnak, se neked ne legyenek rossz emlékeid az etetés után. Az étellel együtt általában levegőt is nyel a gyermek, ráadásul szoptatott csecsemőknél kevesebb levegő kerül a pociba, mint üvegből etetett társaiknál.
A szoptatással, cumiztatással nem feltétlenül kerül levegő a gyermek gyomrába, de körülbelül öt perccel az etetés után mindenképpen meg kell próbálni a büfiztetést, mert a levegő nyomhatja a pici hasát. Nem biztos, hogy büfizni fog, ezért ne erőltessük, mert azzal csak szenvedtetjük a csecsemőt. Ha sikerül, akkor jó, de nem baj, ha nem. Tíz percnél tovább nem érdemes próbálkozni. Különösen a mohón szopizó gyermekeknél lehet sok levegő nyelésére számítani. Őket evés közben is fel lehet néha emelni.
Szoptatás után többnyire elalszanak a csöppségek, azonban így is tudod büfiztetni, anélkül, hogy felkeltenéd őket. Ez azért fontos, mert ha 20-30 perccel az étkezés vagy büfiztetés után felsírnak a babák, akkor szinte biztos, hogy nyomja a pocijukat a levegő. Ilyenkor hamar kijön a büfi.
Egyébként az első hetek elteltével már fogod tudni, mennyinek kell kijönni a te gyermekednél. Egy rendszerint nem elég, legalább 2-3 legyen.
Néhány pozíció:
- Hozd függőleges helyzetbe a babát, tedd a válladra, és finoman körkörösen masszírozd, vagy alulról felfelé simogasd a hátát, vagy óvatosan ütögesd a fenekét. A másik lehetőség gerinckímélőbb. Helyezd az egyik combodra, vagy a két lábad közé a csecsemőt, és jól támaszd meg, miközben simogatod, masszírozod a hátát.
- Hasra fektetve vedd a karodba, vagy hosszában helyezd rá a kinyújtott lábadra
- Finoman simogasd a feje elülső részét. Az első hónapokban jól kitapinthatók a kutacsok, mert a koponyacsontok csak később záródnak. Ez ellazítja a babát. Óvatos simogatás segíthet előhozni a bent rekedt levegőt.
- Fektesd hasra az ágyban, tegyél a feje alá egy pelenkát, mert itt is kijöhet a levegő vagy egy kis kajafelesleg.
- Néhány percre tedd hanyatt az ágyba, majd függőleges helyzetben vedd fel. Ezt néhányszor lehet ismételgetni.
- Ültesd fel, támaszd meg a fejét és tenyereddel gyengéden ütögesd a mellkasát, a nővérek is így csinálják a kórházban.
- Ültesd a combodra, támaszd jól meg a fejét és a hátát, majd óvatosan írj le köröket a felső testével. Időnként változtasd az irányt.
Amikor már profi vagy, tudományodat nyugodtan átadhatod párodnak, ő is vegye ki részét a gyermekgondozásból. Ez különösen akkor jön jól, mikor már nagyon fáradt vagy.
A büfiztetést abba lehet hagyni, mikor már biztosan ül a gyermek, mert a levegő megtalálja az utat felfelé.
A büfiztetést abba lehet hagyni, mikor már biztosan ül a gyermek, mert a levegő megtalálja az utat felfelé.
A bukásról
Az etetés után a bukás az első hónapokban természetes. Ettől nem kell megijedni. Azonban, ha rendszeresen nagy mennyiségű étel jön vissza akár több órával az etetés után, is, azt meg kell beszélni a gyermekorvossal.
A bukást különböző okok válthatják ki:
- Mohón és sokat eszik a gyermek.
- Túl sok levegőt nyel.
- A gyomor záróizma még gyenge, visszaengedi az ennivalót. A jelenséget Reflux vagy GOR néven emlegetik. (Ezt ki kell vizsgálni, de csak súlyosabb esetben kell kezelni).
Enyhébb esetekben az orvosok etetés előtt általában tápszer hozzáadásával sűrített anyatejet javasolnak.
Magát a tápszert is lehet sűríteni, de a szilárd táplálék bevezetésével, általában másfél éves korra magától megszűnik a probléma. Ritkán előfordulhat, hogy a baba gyomrának alsó záróizma nem nyílik ki. Ilyenkor nem megy át megfelelően a belekbe a táplálék. Ezen műtéttel szoktak segíteni a korai életszakaszban.
Próbáld azt elérni, hogy az evés öröm legyen a babának és ne féljen a következményeitől! Ha túl sokat idegeskedsz a büfiztetéssel, elronthatod a gyermeked étvágyát.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Szoptatási problémák 2.rész
Következő hír
Szoptatási problémák 1.rész
LEGOLVASOTTABB
A ferde testhelyzetben való alvás előnyei
A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.
Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után
A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.
Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után
Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.
Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben
Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.
Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)
Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.
Közösségi hozzászólások: