SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ó, drága nagymami!

Bálintné Balázs Gabriella [cikkei] - 2011-03-08
Hol vannak manapság azok a nagymamák, akik a fotelban ülve kötögettek, miközben a lábuk körül tekergőző cirmosuk békésen dorombolt és akik unokáikat mindig aranyszélű csészével és friss teasüteménnyel várták? Az anyai szerep változásával a nagymamai szerep is átalakulóban van.

Miután mostanra már lassan nagykorúvá cseperedik az az unokageneráció, akiknek nagymamája már 55 éves korától nyugdíjba mehetett, ahány ház, annyiféle nagymama. Nézzük csak, milyen típusokkal is találkozhatunk a leggyakrabban!

 
  • Az elfoglalt
A terhességed ünnepélyes bejelentését követő első reakciója az: „Jó, de ki fog a gyerekre vigyázni?” A kérdés elhangzása utána már csak abban reménykedsz, hogy a párod anyja nem ehhez a csoporthoz tartozik. Mert hogy az ide tartozóknak bizony sok fontos és még fontosabb dolga van. Heti ötszöri konditerem, angolóra és persze, a cég ügyei. A heti egy, őáltala kijelölt időben megnézi az unokát, gyors leltárt és jelentést készít, hogy aztán a hozzá hasonló nagymamáknak el tudjon dicsekedni azzal, hogy milyen szépen fejlődik az ő kicsikéje.
 
  • Az űberaggódó
A terhességed alatt csak azért áraszt el anyasággal és gyermekneveléssel kapcsolatos kézikönyvekkel, hogy azokat Tőled kölcsön tudja kérni. A kifinomultabbak előtte a lényeget sorkiemelőzik. Ragaszkodik hozzá, hogy bent legyen a szülés alatt és egy óvatlan pillanatban kikapja azt a bizonyos ollót a kispapa kezéből. Ha etetés előtt a babát a nagymamakezébe adod, mert kiszaladsz WC-re, mire visszaérsz, azt látod, hogy épp a melltartóját rendezgeti. Később ő telefonál a közszolgálati rádió 12 óra előtti adásába, hogy megkérdezze, nem-e számít a fejlődésben visszamaradottnak a gyermek, ha a 18 hónaposan nem mondja el azt, hogy „Nagymami, légy szíves, nyisd ki a WC-ajtót, mert pisilnem kell!”
 
  • A cybernagyi
Tudja, hogy a fiatalok világa a számítógép, ezért még az aktív korszakában elkezd megismerkedni az online világgal. A nagyobb unokákkal természetesen már csak skype-on tartja a kapcsolatot. Pogácsa helyett receptlinkeket küld és cserébe elvárja, hogy naponta új fényképeket, videókat tölts fel az unokákról írt blogjába. A nagyszülői látogatások a chatszobában zajlanak. A családban az „Adj egy puszit a nagyikának!” felszólítás helyett a „Lájkold be szépen a nagymamát!” dívik.
 
  • A hagyományőrző
Már a terhesség alatt megkapod tőle a feles tej, majd a háztartási kekszes almapüré receptjét. A szülés után sört és disznótorost hoz a kórházba. Nem érti, hogy miért nem használsz hagyományos pelenkát és kiszúrásnak tartja, hogy nemhogy anyatejen éhezteted azt a szerencsétlen gyereket fél évig, de még utána sem cukrozod meg a főzelékét. Szerinte egy féléves gyereket minden étkezés után a bilire kell ültetni és középső csoportos korában nyugodtan mehet egyedül az óvodába. De mindig valami süteménnyel lepi meg az ő kis unokáját, az Öreg néne őzikéjét meséli és ugróiskolát rajzol neki.
 
Ez csak egy pár fajta nagymama a mai világból. De még sokan vannak. Neked kihez van szerencséd?

A 2011. februári cikkíró pályázatra beküldött írás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja