SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit engedhet meg unokájának a nagyi, ha ő vigyáz rá?

Halaszne Prokop Gizella [cikkei] - 2011-04-20
Nagymamánál van az unoka. Mit engedhetek meg? Hogyan döntsem el, mit szabad otthon?

Öt unokám még kicsi, úgy sorakoznak, akár az orgonasípok: 6, 5, 4, 3 és 2 évesek. Anyukáik a lányaim. Egyik sem lakik velem, de közel lakunk egymáshoz, és a nagyobbak már egyedül is vendégeskedtek nálam. Fantasztikus napok ezek, ám nem megy minden bonyodalom nélkül.

Alapszabály, hogy a nagyszülő nem mond ellent a szülő nevelési elveinek, és betartja azt a napirendet, amit a szülő kér. Ha szeretjük a gyerekünket – márpedig szeretjük -, nem tesszük ki annak, hogy a nálunk töltött idő után egy elkényeztetett kis zsarnokot adunk vissza neki, aki nem képes időben lefeküdni, minden cselekedetéért ajándékot követel, és elvárja, hogy kiszolgálják.

Persze kisebb engedmények lehetnek: olyan játékok, amire a szülővel nincs mód, a kedvenc ételek és sütemények elkészítése, napi több mesemondás, elvégre ha minden olyan, mint otthon a hétköznapokon, akkor mi értelme elmenni a nagymamához? Az unokák persze vérszemet kapnak, újabb és újabb kérésekkel állnak elő. Arra is hamar rájönnek, hogy a varázsige: „Anya ezt megengedi, otthon is így szoktuk”. Természetesen néhány dolgot nem hiszek el: nem ugrálhatnak a lépcsőn, nem kaphatnak cukrot lefekvés után, naponta egy fagyinál nem ehetnek többet, és a lányok hosszú haját minden nap meg kell fésülni, olykor többször is.

Máskor viszont kegyetlenül összefogva, egybehangzóan állítják, hogy megtehetnek valamit. Megállapodnak előtte? Én kiküzdöm neked, te kiküzdöd nekem? Vagy olyan mérvű a testvéri szolidaritás, hogy ezt meg sem kell beszélniük? Így sikerült elérni, hogy a teraszról leugrálhattak a fűbe, a játszótéren a legmagasabb csúszdára is felmászhattak, a legszebb ruhába öltözve játszhattak egész nap, vizet hordhattak a homokozóba, és saját késsel vághatták fel a húst. Az utóbbi kivételével a többitől mind idegbajt kapott az anyjuk. Visszagondolva magam sem értem, hogy hihettem a szavuknak. De hát olyan aranyosan néznek! És amikor kiderül a turpisság, olyan őszinte a megbánás! Egy darabig tartják is magukat a szavukhoz, meg én is résen vagyok, aztán lanyhul a figyelem. Ezért hittem el, hogy szabad a szobában is labdázni, a konyhában szappanbuborékot fújni, a babákat a kádban úsztatni, bizonyos ételeket nem megenni, bizonyos cukorkából egyszerre többet is a szájba venni, és be szabad bújni a szekrénybe.

Vagy tán nem is ezért? Hanem azért, mert magam is hinni akartam, hogy mindezt szabad? Hogy ettől még nem borul a napirend, nem alakulnak ki rossz szokások, nem kerül veszélyes helyzetbe a gyerek, nem keletkezik kár? Hiszen ezeket a dolgokat olyan jó megtenni! A nagymamában élő gyermek felujjong és követeli a jogait, amit a másik gyermek, az unoka azonnal megérez és kihasznál.

Vigyázzunk kedves nagymamatársaim! Ne csak az unokáinkra, hanem elsősorban magunkra! Ne a gyerekünknek telefonálgassunk, hogy megtehetnek-e a kicsik valamit vagy sem, hanem először kérdezzük meg: gyermekként szeretnénk ezt megengedni vagy felnőttként? És ha végképp nem jutunk dűlőre, hát üsse kő, jöhet a telefon!

Cikkíró pályázatra beküldött írás.

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja