Tippek az időskori jó alváshoz
Hidegh Sándor [cikkei] - 2009-09-28
Minél idősebb az ember, annál többször fordul elő az éjszakai rossz alvás. Ha az ember nem alszik eleget, már el van rontva a következő napja...
-
Mindig ugyanakkor feküdjünk le és keljünk fel, még hétvégén is! Ha ragaszkodunk a rendszerességhez, szinkronban maradhatunk belső óránkkal, melyet a napfény szabályoz.
-
El kell hagyni a napközbeni szunyókálást - mert ilyenkor lehet, hogy estére nem leszünk elég fáradtak.
-
Próbáljunk mozogni egy- két órát erőnknek megfelelően, kint a természetes fényben! A legjobb (lustaságot leküzdő) segítőtárs egy kutya, mert - ha esik, ha fúj, a szükség nagy úr - menni kell! A rendszeres mozgás javítja az alvás minőségét, és segíti a mélyebb alvást. Lefekvés előtt legalább három órával már ne strapáljuk agyon magunkat!
-
Lefekvés előtt legalább két órával ne együnk! Este ne igyunk koffeintartalmú italokat! A koffein egy stimuláns, és ébren tart. Ha lefekvés előtt nem bírunk ellenállni a nassolásnak, megteszi egy meleg ital és néhány keksz. Figyeljünk oda, igyunk egész nap, pláne a nyári melegben 2-3 l buborékmentes ásványvizet, vagy cukormentes üdítőt, hideg teát (még ha nehezen is megy)!
- Lefekvés előtt ne igyunk alkoholt, ne dohányozzunk! Az alkohol kis mennyiségben is megzavarhatja az alvást, a nikotin szintén stimuláns szer.
-
Aludjunk biztonságos és kényelmes helyen! Zárjuk be az összes ajtót, legyen az ágy mellett könnyen elérhető helyen egy éjjeli lámpa, és a telefon - ez biztonságérzetet ad. A szoba legyen sötét, jól szellőző és lehetőleg csendes.
-
Ha a lámpa lekapcsolása után fél órával még nem alszunk, nem vagyunk elég álmosak. Keljünk fel és csináljunk valamit, míg újra elálmosodunk, és csak ezután feküdjünk vissza!
-
Alakítsunk ki egy szokásrendszert! Minden este ugyanazt tegyük, hogy lenyugvásra késztessük szervezetünket! Néhányan megnézik az esti híradót vagy filmet, olvasnak, vagy forró fürdőt vesznek...
Szép álmokat!
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: