Tippek az időskori jó alváshoz
Hidegh Sándor [cikkei] - 2009-09-28
Minél idősebb az ember, annál többször fordul elő az éjszakai rossz alvás. Ha az ember nem alszik eleget, már el van rontva a következő napja...
-
Mindig ugyanakkor feküdjünk le és keljünk fel, még hétvégén is! Ha ragaszkodunk a rendszerességhez, szinkronban maradhatunk belső óránkkal, melyet a napfény szabályoz.
-
El kell hagyni a napközbeni szunyókálást - mert ilyenkor lehet, hogy estére nem leszünk elég fáradtak.
-
Próbáljunk mozogni egy- két órát erőnknek megfelelően, kint a természetes fényben! A legjobb (lustaságot leküzdő) segítőtárs egy kutya, mert - ha esik, ha fúj, a szükség nagy úr - menni kell! A rendszeres mozgás javítja az alvás minőségét, és segíti a mélyebb alvást. Lefekvés előtt legalább három órával már ne strapáljuk agyon magunkat!
-
Lefekvés előtt legalább két órával ne együnk! Este ne igyunk koffeintartalmú italokat! A koffein egy stimuláns, és ébren tart. Ha lefekvés előtt nem bírunk ellenállni a nassolásnak, megteszi egy meleg ital és néhány keksz. Figyeljünk oda, igyunk egész nap, pláne a nyári melegben 2-3 l buborékmentes ásványvizet, vagy cukormentes üdítőt, hideg teát (még ha nehezen is megy)!
- Lefekvés előtt ne igyunk alkoholt, ne dohányozzunk! Az alkohol kis mennyiségben is megzavarhatja az alvást, a nikotin szintén stimuláns szer.
-
Aludjunk biztonságos és kényelmes helyen! Zárjuk be az összes ajtót, legyen az ágy mellett könnyen elérhető helyen egy éjjeli lámpa, és a telefon - ez biztonságérzetet ad. A szoba legyen sötét, jól szellőző és lehetőleg csendes.
-
Ha a lámpa lekapcsolása után fél órával még nem alszunk, nem vagyunk elég álmosak. Keljünk fel és csináljunk valamit, míg újra elálmosodunk, és csak ezután feküdjünk vissza!
-
Alakítsunk ki egy szokásrendszert! Minden este ugyanazt tegyük, hogy lenyugvásra késztessük szervezetünket! Néhányan megnézik az esti híradót vagy filmet, olvasnak, vagy forró fürdőt vesznek...
Szép álmokat!
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében
Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja
A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol
Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?
"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?
Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
Közösségi hozzászólások: