SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A menstruációról

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-05
Minden nő "rémálma", de leginkább a fiatalabb korosztályé. Az idők során megtanuljuk elfogadni, de addig is sok félelem forrása lehet.

Nem szeretjük, mert kellemetlen. És mégis félünk, ha kimarad, hiszen ez akár terhességet is jelenthet... Ez a természetes folyamat, melynek köszönhetően képesek vagyunk gyermeket világra hozni, mintegy három évvel hosszabbítja meg életünket, s még a csontritkulással szemben is védelmet nyújt.
 

 

Hogyan zajlik és mit jelent?


A menstruáció a latin menses (hónap) szóból származik. Felmérések szerint a nemi érés bekövetkezésénél, vagyis az első menstruáció átélésekor a lányok mintegy 25 százaléka még egyáltalán semmit nem tud a témáról, hiszen vagy az iskolában marad el a felvilágosító óra, vagy a szülők "felejtik el" időben megemlíteni. Ez sokszor oda vezethet, hogy a menstruációt egy félelmetes dologként élik át, hiszen azt sem, tudják mi történik velük. Ez a későbbiekben olyan szorongáshoz vezethet, ami megnehezíti a természetes ciklus elviselését.

Természetes, hogy a legtöbb tizenéves nem meri feltenni az ehhez kapcsolódó kérdéseit szüleinek, hiszen ez az első, igazán intim téma, amit szívesebb osztunk meg barátainkkal. Gyakran még a felnőttek is csak "havi baj"-ként emlegetik, és mintegy betegségként kezelik. Pedig a menstruáció valójában egy természetes folyamat. Megléte nem betegségre, hanem egészségre utal.

A női szervezetben zajló hormonális folyamatok nagy része a petefészekhez kapcsolódik. Ez már születésünkkor mintegy 400 000 ezer petesejtet tartalmaz. Ezekből az ivaréréssel minden hónapban kb. egy-egy petesejt érik meg, szabadul ki, s válik megtermékenyíthetővé. Amennyiben a megtermékenyülés elmarad, vagyis a nő nem esik teherbe, a petesejt kilökődik, s létrejön a menstruáció. Az első időszakban, vagyis az első menstruációt követő néhány hónapban, esetleg egy-két évben, a havi vérzések még nem szabályosak. Előfordulhat, hogy kimarad egy-egy ciklus, vagy éppen nem az előre kiszámolt időben jön létre.

A ciklus beállása után nagyjából 28 naponta jelentkezik a menstruáció. Ez egyénenként változó lehet, és külső tényezők is befolyásolhatják, tehát még így is lehet néhány napos eltérés. Az menstruáció általában 3-5 napig tart, s ennek során mintegy 30-40 ml vérveszteséggel kell számolni. Ez csekély mennyiség, s mivel természetes folyamat, nem okozhat gondot a szervezetnek. Viszont a vérveszteség okozhat vashiányt. Ezt könnyű pótolni, vastartalmú ételek (máj, spenót, sóska, májkrém, stb.) fogyasztásával, de táplálék kiegészítőt is szedhetünk.
 

Menzesz naptár, eltérő menstruáció, nőgyógyász


Már az első menstruációtól kezdődően érdemes egy menses naptárat vezetni. Akár a hagyományos falinaptáron is bekarikázhatjuk kezdetét. Ez fontos, nem csak azért, hogy mindig követni tudjuk, mikorra várható a következő menses, hanem azért is, mert kimaradás, vagy más problémák esetén a nőgyógyásznak jó támpontot ad, ha pontos dátummal tudunk szolgálni.

A menstruációval kapcsolatban fontos megemlíteni az egyéb változásokat is. Egyénenként változó, nem csupán az időtartama, de a vérzés mennyisége is. A szerencsésebbek 2-3 nap alatt letudják, minden kellemetlenségek nélkül. Sokaknak azonban akár egy hétig is eltarthat, nem egyszer hasi- és derékfájdalmakkal, puffadással, mellfeszüléssel tarkítva. Ettől egyáltalán nem kell megijedni, mert nem jelent komoly betegséget. Viszont érdemes konzultálni egy nőgyógyásszal, aki vagy fogamzásgátló segítségével állítja be a ciklust, vagy más, hasznos módszerekkel segít megelőzni a kellemetlenségeket.

Ma már nem a meleg vizes tasak jelenti az egyetlen megoldást. Injekciók, gyógyszerek, diéták és homeopátiás szerek garmadája áll rendelkezésre. A legfontosabb, hogy nem szabad eltitkolni a problémát. Ha valaki nem tudja megbeszélni szüleivel, akkor fordulhat nőgyógyászhoz, háziorvosához, vagy felteheti kérdéseit bármelyik tinédzser ambulancián.

Kép: Chiara Cremaschi / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja