SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Irány a nőgyógyász?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-01
Nincs ok félelemre, bár sokan addig húzzák az időt, ameddig csak lehet. A nőgyógyászati vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas, de még csak nem is kellemetlen, ha megértjük, hogy szükséges.
Irány a nőgyógyász?

Miért is tartunk annyira a nőgyógyászoktól? Páciensként gyakran kiszolgáltatva érezhetjük magunkat, és sajnos sok orvos ezt nem tartja tiszteletben. Feltétlen bizalommal és nagy reménnyel fordulunk orvosainkhoz, akik sajnos nem rendelkeznek megfelelő tudással, nem figyelnek eléggé ránk, ezért kerüljük is őket, amikor csak lehet.

A nők legnagyobb része még felnőtt korban sem szívesen jár nőgyógyászhoz, hát még fiatalabb korban! Félelemre azonban nincs ok, a legtöbb azon múlik, kit választunk. Tinédzserként nehezebb az élet, hiszen bizonyos fogamzásgátló szereket csak a szülő engedélyével adhat az orvos. A szülők pedig nem egyszer megtiltják gyermekük számára ezek használatát. Mindenki tudja, hogy ezzel még nem akadályozzák a nemi életet, csupán megnehezítik gyermekük dolgát.
 

Mikor forduljunk nőgyógyászhoz?

Tinédzser korban is előfordulhatnak kisebb-nagyobb mértékű folyások, ciszták. Nincs ok az ijedtségre, ezek többsége igen egyszerűen kezelhető. A folyások többsége normális is jelentkezik a nőknél, leginkább a menstruációt megelőzően, vagy azt követően. Amennyiben kellemetlenséget okoz (pl. viszkető érzés), érdemes minél hamarabb ellátogatni a nőgyógyászhoz, aki gyógyszerrel, vagy helyi kezeléssel (kúpok, irrigálás, krémek) hamar megszűnteti a kellemetlenségeket.

Nőgyógyászati problémákkal semmiképpen ne a háziorvoshoz forduljunk, ő ugyanis nem tudja elvégezni a megfelelő vizsgálatokat!
 

Először a nőgyógyásznál

Egyáltalán nincs ok a félelemre, bár a tinédzsereket sokszor riogatják azzal, hogy ugyan nem fáj a vizsgálat, de kellemetlen. Ez utóbbit is kétségbe lehet vonni; a kellemetlenség nem fizikai, inkább lelki eredetű. Aki először jár nőgyógyásznál, mindenképpen említse ezt meg orvosának, így ő a vizsgálat minden lépését elmagyarázza majd.

Sok esetben nincs is szükség vizsgálatra. A tinédzserek leggyakoribb panaszai a menstruációhoz kapcsolódnak, ezeket sokszor ultrahangos vizsgálattal is ellenőrizni lehet, s a nőgyógyász gyógyszeres kezelést rendel. Az első vizsgálat előtt érdemes alaposan kikérdezni egy közelálló személyt, aki járt már nőgyógyásznál, így semmi sem okozhat meglepetést. Az első vizsgálat után már mindenki nagyobb bizalommal, és kevesebb félelemmel fordul orvosához.
 

Amit az orvos leggyakrabban kérdez:
 

  • Fontos megjegyezni az utolsó menstruáció időpontját, ez ugyanis egyes gyógyszerek szedésénél, illetve laborvizsgálatnál is fontos lehet.
  • Gyakori kérdés, hogy a páciens él-e nemi életet. Ez nem vájkálás a magánéletében, csupán szükséges az esetleges fertőzések okának megállapításához.
  • Minden esetben meg kell említeni a rendszeresen szedett orvosságokat, így a nőgyógyász ennek megfelelően állapítja meg a kezelés módját.
  • Kérdés lehet továbbá, hogy a családban milyen betegségek fordultak elő.
     

Miért forduljunk nőgyógyászhoz?
 

  • A legtöbben háziorvosukat keresik fel problémájukkal, ő azonban nem tud kielégítő segítséget nyújtani.
  • Az időben kezelt betegségek hamar gyógyulnak.
  • Az időhúzás nem megoldás. A későn kezelt betegségek komolyabb gondokat, akár meddőséget is okozhatnak.
  • A szexuális partner is könnyen megfertőződhet.
  • Egyes fertőzések akár fekélyt is okozhat, melynek végeredménye már csak műtéti úton kezelhető.
     

Milyen kezelések várhatók?
 

  • Szájon át szedhető gyógyszerek: önmagukban általában nem oldják meg a problémát, így helyi kezeléssel együtt szokták alkalmazni.
  • Helyi kezelések; általában fertőtlenítő, vagy gombaellenes hüvelykúpokkal pusztítják el a kórokozókat, majd tejsavas kúppal visszaállítják a normál hüvelyflórát. A külső nemi szervek kezelése krémekkel történi.
  • Legtöbb esetben a partnert is kezelni kell, hiszen egyes betegségek (pl. vírusok és gombák) akár tünetmentesen is fertőzhetik a partnert.

A problémákkal bármelyik nőgyógyászhoz fordulhatunk, adott esetben gyermek nőgyógyász segítségét is igénybe vehetjük. Az első vizsgálatokat érdemes tinédzser ambulancián elvégeztetni, ahol egyben a fogamzásgátlásról is hasznos információk kaphatók.

Kép: youtube.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja