SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Irány a nőgyógyász?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-01
Nincs ok félelemre, bár sokan addig húzzák az időt, ameddig csak lehet. A nőgyógyászati vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas, de még csak nem is kellemetlen, ha megértjük, hogy szükséges.

Miért is tartunk annyira a nőgyógyászoktól? Páciensként gyakran kiszolgáltatva érezhetjük magunkat, és sajnos sok orvos ezt nem tartja tiszteletben. Feltétlen bizalommal és nagy reménnyel fordulunk orvosainkhoz, akik sajnos nem rendelkeznek megfelelő tudással, nem figyelnek eléggé ránk, ezért kerüljük is őket, amikor csak lehet.

A nők legnagyobb része még felnőtt korban sem szívesen jár nőgyógyászhoz, hát még fiatalabb korban! Félelemre azonban nincs ok, a legtöbb azon múlik, kit választunk. Tinédzserként nehezebb az élet, hiszen bizonyos fogamzásgátló szereket csak a szülő engedélyével adhat az orvos. A szülők pedig nem egyszer megtiltják gyermekük számára ezek használatát. Mindenki tudja, hogy ezzel még nem akadályozzák a nemi életet, csupán megnehezítik gyermekük dolgát.
 

Mikor forduljunk nőgyógyászhoz?

Tinédzser korban is előfordulhatnak kisebb-nagyobb mértékű folyások, ciszták. Nincs ok az ijedtségre, ezek többsége igen egyszerűen kezelhető. A folyások többsége normális is jelentkezik a nőknél, leginkább a menstruációt megelőzően, vagy azt követően. Amennyiben kellemetlenséget okoz (pl. viszkető érzés), érdemes minél hamarabb ellátogatni a nőgyógyászhoz, aki gyógyszerrel, vagy helyi kezeléssel (kúpok, irrigálás, krémek) hamar megszűnteti a kellemetlenségeket.

Nőgyógyászati problémákkal semmiképpen ne a háziorvoshoz forduljunk, ő ugyanis nem tudja elvégezni a megfelelő vizsgálatokat!
 

Először a nőgyógyásznál

Egyáltalán nincs ok a félelemre, bár a tinédzsereket sokszor riogatják azzal, hogy ugyan nem fáj a vizsgálat, de kellemetlen. Ez utóbbit is kétségbe lehet vonni; a kellemetlenség nem fizikai, inkább lelki eredetű. Aki először jár nőgyógyásznál, mindenképpen említse ezt meg orvosának, így ő a vizsgálat minden lépését elmagyarázza majd.

Sok esetben nincs is szükség vizsgálatra. A tinédzserek leggyakoribb panaszai a menstruációhoz kapcsolódnak, ezeket sokszor ultrahangos vizsgálattal is ellenőrizni lehet, s a nőgyógyász gyógyszeres kezelést rendel. Az első vizsgálat előtt érdemes alaposan kikérdezni egy közelálló személyt, aki járt már nőgyógyásznál, így semmi sem okozhat meglepetést. Az első vizsgálat után már mindenki nagyobb bizalommal, és kevesebb félelemmel fordul orvosához.
 

Amit az orvos leggyakrabban kérdez:
 

  • Fontos megjegyezni az utolsó menstruáció időpontját, ez ugyanis egyes gyógyszerek szedésénél, illetve laborvizsgálatnál is fontos lehet.
  • Gyakori kérdés, hogy a páciens él-e nemi életet. Ez nem vájkálás a magánéletében, csupán szükséges az esetleges fertőzések okának megállapításához.
  • Minden esetben meg kell említeni a rendszeresen szedett orvosságokat, így a nőgyógyász ennek megfelelően állapítja meg a kezelés módját.
  • Kérdés lehet továbbá, hogy a családban milyen betegségek fordultak elő.
     

Miért forduljunk nőgyógyászhoz?
 

  • A legtöbben háziorvosukat keresik fel problémájukkal, ő azonban nem tud kielégítő segítséget nyújtani.
  • Az időben kezelt betegségek hamar gyógyulnak.
  • Az időhúzás nem megoldás. A későn kezelt betegségek komolyabb gondokat, akár meddőséget is okozhatnak.
  • A szexuális partner is könnyen megfertőződhet.
  • Egyes fertőzések akár fekélyt is okozhat, melynek végeredménye már csak műtéti úton kezelhető.
     

Milyen kezelések várhatók?
 

  • Szájon át szedhető gyógyszerek: önmagukban általában nem oldják meg a problémát, így helyi kezeléssel együtt szokták alkalmazni.
  • Helyi kezelések; általában fertőtlenítő, vagy gombaellenes hüvelykúpokkal pusztítják el a kórokozókat, majd tejsavas kúppal visszaállítják a normál hüvelyflórát. A külső nemi szervek kezelése krémekkel történi.
  • Legtöbb esetben a partnert is kezelni kell, hiszen egyes betegségek (pl. vírusok és gombák) akár tünetmentesen is fertőzhetik a partnert.

A problémákkal bármelyik nőgyógyászhoz fordulhatunk, adott esetben gyermek nőgyógyász segítségét is igénybe vehetjük. Az első vizsgálatokat érdemes tinédzser ambulancián elvégeztetni, ahol egyben a fogamzásgátlásról is hasznos információk kaphatók.

Kép: youtube.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja