SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Diákmunka

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-15
Közeleg a nyár, a diákmunka szezonja. A kamaszok életében fontos momentum a nyári munka, a zsebpénz mellé számos hasznos tapasztalatot is szerezhetnek.

Az első és legfontosabb haszna a diákmunkának, hogy a fiatal elkezd megtanulni dolgozni. Ez lehet, hogy komolytalanul hangzik, de gondoljunk csak bele: végül is honnan tudna dolgozni? Ezt sem a szüleitől, sem a tanáraitól nem lesheti el, kizárólag az úgynevezett nagybetűs élet hozhatja meg számára ezt a tudást. Találkoznia kell az élménnyel, amit az jelent, hogy főnöke van, kollégái vannak, alkalmazkodnia kell, határidőre kell feladatokat elvégeznie, meg kell tanulnia a kollégáival együttműködni, sőt, meg kell ismernie saját magát is, hogyan viselkedik speciális munkahelyi stresszhelyzetekben. Ki kell próbálnia, hogy személyisége milyen feladatok elvégzésére teszi alkalmassá. Szélesebb rálátással fog rendelkezni utána a munka világára, és tisztába kerül a felelősség fogalmával.

Ha egymást követő években más-más munkahelyet próbál ki, többféle vezetési stílussal találkozik, néha csak a saját munkájáért kell felelősséget vállalnia, más esetekben viszont csapatban kell dolgoznia,  tehát elmondható, hogy sokrétű tapasztalatokra tesz szert egy-egy nyári munka során.
De hol is keressen munkát  a  diák, ha  dolgozni szeretne, hogy tapasztalatot – és plusz zsebpénzt - szerezzen? A 80-as, 90-es években még működött az a rendszer, hogy a gyerekek szüleik, vagy szülei ismerősei munkahelyére ment el dolgozni, de sajnos ez az utóbbi években nemigen működik, annál a sajnálatos oknál fogva, hogy a gazdasági világválság nem kedvez a diákmunkának, amikor számtalan felnőtt sem talál magának állást.
 
Az optimális megoldást az iskolaszövetkezetek által nyújtott munkalehetőségek jelentik. Manapság Magyarországon mintegy ötven kisebb-nagyobb iskolaszövetkezet szervezi a diákokat a legkülönfélébb feladatokra. A fiatalok a törvények szerint 16 éves koruktól vállalhatnak munkát.  Szülői engedéllyel nyári szünetben ez a korhatár 15 év.  A vállalható munkák között van adatrögzítés, árufeltöltés, tolmácsolás, forgalomszámlálás,  palackválogatás, csomagolás, futárkodás, bébiszitterkedés szerepel. Annak ellenére, hogy az iskolaszövetkezetek nyilvánvalóan leveszik a maguk hasznát a fiatalok keresetéből, mégis ez a biztonságosabb eljárás, hiszen cserébe a fiatalok érdekeit megfelelően képviseli  a munkaközvetítő cég.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja