SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Baba érkezik - átrendezzük a lakást

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-24
Ha egy új apróság érkezik a családba, nemcsak életmódunkon kell változtatnunk. A baba előbb-utóbb mászni kezd, s felfedezi a lakás minden egyes pontját.

És ha már mászni tud, meg is talál minden lépcsőt, minden törékeny tárgyat és éles sarkot. Éppen ezért nem csak bevett szokásainkon, de lakásunk elrendezésén is változtatni kell, hogy a baba minél nagyobb biztonságban legyen.

A szülők örökösen azért küzdenek, hogy gyermeküket minél nagyobb biztonságban tudják. Sokszor a külvilág okozza a legnagyobb aggodalmat, pedig otthonunk is számtalan veszélyt rejt. A szakértők szerint a gyermekek egy és négy éves koruk között leginkább a mérgezés, égési sérülés és baleset okozta sérüléseknek vannak kitéve. Ha otthonunk mindent pontját úgy rendezzük el, hogy a gyermek ne férjen hozzá a számára veszélyes tárgyakhoz, máris nagyobb biztonságban tudhatjuk.

Biztonságos lakásfelszerelések

A nagyobb barkácsboltokban és katalógusokban könnyen találhatunk olyan kiegészítőket, melyek segítenek a gyermekek épségének megóvásában. Érdemes mindenből lekerekített formát választani. Amikor a babák mászni kezdenek, az ülést gyakorolják, vagy éppen első lépéseiket teszik meg, gyakran elvesztik az egyensúlyukat, s eldőlnek. Ekkor a legnagyobb veszélyt a kemény, éles tárgyak, a sarkok jelentik. A babák kisebb veszélynek vannak kitéve, ha mindent igyekszünk lekerekíteni (pl. az asztal lábát, sarkát).

Az élettér megfigyelése

Ha baba érkezik a családba, a szülőnek is "térdre kell ereszkednie, hogy jobban meg tudja ítélni, mi jelenthet számára veszélyt. Felnőttként elsősorban a magasabban lévő részeket vesszük figyelembe, pedig elsősorban a baba szemszögéből kell nézni a lakást. Először érdemes nagyjából a földtől mért egy méter magasságig nézni a teret.


Minden olyan eszközt el kell tenni erről a területről, ami a baba számára veszélyt jelent. Amíg mászik a baba, ne legyen ennél alacsonyabban semmilyen éles, vagy hegyes tárgy, de a táplálék kiegészítőket, vitaminokat, gyógyszereket, és minden más ehető dolgot is alaposan el kell zárni a gyermek elől. Ügyeljünk arra is, hogy semmilyen apró tárgy ne maradjon alacsony helyen, hiszen a baba kíváncsiságból a szájába veheti, s könnyen félrenyelhet.

A lépcsőket mindenképpen el kell keríteni. Erre a célra barkácsboltokban többféle, a korláthoz erősíthető rácsos ajtó kapható. Ügyelni kell arra is, hogy ne legyenek éles sarkai, s a baba ne tudja megkerülni, és semelyik részén ne férjen át. A kilincs soha ne legyen a picik számára elérhető magasságban.

A bútorok

A bútorok, lakberendezési tárgyak kiválasztása és elrendezése is fontos szerepet játszik a babák megóvásában. Fontos, hogy ne tegyük a földre olyan nehéz, instabil tárgyak (pl. állóvázát), amit a baba véletlenül magára boríthat. Az alacsonyabb bútorok esetében (pl. üveglapos dohányzóasztal) ügyeljünk a sarkok, az éles széles lekerekítésére. Az éles üvegszélű asztalok esetében érdemes szilikonnal körbefújni, hogy véletlenül se okozzon sérülést. Ha a baba már meg tud kapaszkodni, esetleg járni is tud, fokozottabban kell ügyelni; érdemes minden dísztárgyat magasabbra helyezni.

Ablakok és ajtók

Az ablakok és ajtók, bármilyen magasan is legyenek, mindig veszélyforrást jelentenek. Ügyelni kell arra is, hogy a teraszajtóval rendelkező szobában soha ne maradjon felügyelet nélkül a gyerek. Az ablakokra szerelhetünk biztonsági rácsokat, vagy beállíthatjuk, hogy csak bukó állásra nyíljanak. Ajtók esetében ügyelni kell, hogy mindig zárva tartsuk, hiszen egy pillanat is elég, hogy a már járni tudó apróság valamilyen módon kinyissa azt.

Elég egy pillanat is ahhoz, hogy a baba elveszítse egyensúlyát, vagy nem neki való tárgyhoz nyúljon. A szülőnek éppen ezért ügyelnie kell arra, hogy minden, a számára veszélyt jelentő tárgyat kellő magasságban, elzárva tartson. Emellett az ajtók, ablakok elzárására, az éles sarkok elfedésére, valamint a nehéz tárgyak elkerülésére is figyelmet kell fordítani. A lakás átrendezése sokat segíthet abban, hogy a baba elkerülje a kisebb-nagyobb háztartási baleseteket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja