SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Baba érkezik - átrendezzük a lakást

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-24
Ha egy új apróság érkezik a családba, nemcsak életmódunkon kell változtatnunk. A baba előbb-utóbb mászni kezd, s felfedezi a lakás minden egyes pontját.
Baba érkezik - átrendezzük a lakást

És ha már mászni tud, meg is talál minden lépcsőt, minden törékeny tárgyat és éles sarkot. Éppen ezért nem csak bevett szokásainkon, de lakásunk elrendezésén is változtatni kell, hogy a baba minél nagyobb biztonságban legyen.

A szülők örökösen azért küzdenek, hogy gyermeküket minél nagyobb biztonságban tudják. Sokszor a külvilág okozza a legnagyobb aggodalmat, pedig otthonunk is számtalan veszélyt rejt. A szakértők szerint a gyermekek egy és négy éves koruk között leginkább a mérgezés, égési sérülés és baleset okozta sérüléseknek vannak kitéve. Ha otthonunk mindent pontját úgy rendezzük el, hogy a gyermek ne férjen hozzá a számára veszélyes tárgyakhoz, máris nagyobb biztonságban tudhatjuk.

Biztonságos lakásfelszerelések

A nagyobb barkácsboltokban és katalógusokban könnyen találhatunk olyan kiegészítőket, melyek segítenek a gyermekek épségének megóvásában. Érdemes mindenből lekerekített formát választani. Amikor a babák mászni kezdenek, az ülést gyakorolják, vagy éppen első lépéseiket teszik meg, gyakran elvesztik az egyensúlyukat, s eldőlnek. Ekkor a legnagyobb veszélyt a kemény, éles tárgyak, a sarkok jelentik. A babák kisebb veszélynek vannak kitéve, ha mindent igyekszünk lekerekíteni (pl. az asztal lábát, sarkát).

Az élettér megfigyelése

Ha baba érkezik a családba, a szülőnek is "térdre kell ereszkednie, hogy jobban meg tudja ítélni, mi jelenthet számára veszélyt. Felnőttként elsősorban a magasabban lévő részeket vesszük figyelembe, pedig elsősorban a baba szemszögéből kell nézni a lakást. Először érdemes nagyjából a földtől mért egy méter magasságig nézni a teret.


Minden olyan eszközt el kell tenni erről a területről, ami a baba számára veszélyt jelent. Amíg mászik a baba, ne legyen ennél alacsonyabban semmilyen éles, vagy hegyes tárgy, de a táplálék kiegészítőket, vitaminokat, gyógyszereket, és minden más ehető dolgot is alaposan el kell zárni a gyermek elől. Ügyeljünk arra is, hogy semmilyen apró tárgy ne maradjon alacsony helyen, hiszen a baba kíváncsiságból a szájába veheti, s könnyen félrenyelhet.

A lépcsőket mindenképpen el kell keríteni. Erre a célra barkácsboltokban többféle, a korláthoz erősíthető rácsos ajtó kapható. Ügyelni kell arra is, hogy ne legyenek éles sarkai, s a baba ne tudja megkerülni, és semelyik részén ne férjen át. A kilincs soha ne legyen a picik számára elérhető magasságban.

A bútorok

A bútorok, lakberendezési tárgyak kiválasztása és elrendezése is fontos szerepet játszik a babák megóvásában. Fontos, hogy ne tegyük a földre olyan nehéz, instabil tárgyak (pl. állóvázát), amit a baba véletlenül magára boríthat. Az alacsonyabb bútorok esetében (pl. üveglapos dohányzóasztal) ügyeljünk a sarkok, az éles széles lekerekítésére. Az éles üvegszélű asztalok esetében érdemes szilikonnal körbefújni, hogy véletlenül se okozzon sérülést. Ha a baba már meg tud kapaszkodni, esetleg járni is tud, fokozottabban kell ügyelni; érdemes minden dísztárgyat magasabbra helyezni.

Ablakok és ajtók

Az ablakok és ajtók, bármilyen magasan is legyenek, mindig veszélyforrást jelentenek. Ügyelni kell arra is, hogy a teraszajtóval rendelkező szobában soha ne maradjon felügyelet nélkül a gyerek. Az ablakokra szerelhetünk biztonsági rácsokat, vagy beállíthatjuk, hogy csak bukó állásra nyíljanak. Ajtók esetében ügyelni kell, hogy mindig zárva tartsuk, hiszen egy pillanat is elég, hogy a már járni tudó apróság valamilyen módon kinyissa azt.

Elég egy pillanat is ahhoz, hogy a baba elveszítse egyensúlyát, vagy nem neki való tárgyhoz nyúljon. A szülőnek éppen ezért ügyelnie kell arra, hogy minden, a számára veszélyt jelentő tárgyat kellő magasságban, elzárva tartson. Emellett az ajtók, ablakok elzárására, az éles sarkok elfedésére, valamint a nehéz tárgyak elkerülésére is figyelmet kell fordítani. A lakás átrendezése sokat segíthet abban, hogy a baba elkerülje a kisebb-nagyobb háztartási baleseteket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja