Biztonságos otthon - biztonságban lévő baba
Az egyik leggyakoribb sérülés az áramütés kisgyermek korban, de elővigyázatossággal, odafigyeléssel elkerülhetjük.
1. Minden konnektorba helyezzünk konnektordugaszt. Ezt a dugaszt csak felnőtt tudja eltávolítani egy speciális segédeszközzel. Ha ilyet használunk, a gyerek semmilyen tárgyat nem tud betuszkolni a konnektorba, így elkerüli az áramütést.
2. Ne tartsunk otthon hibás, magunk által megbütykölt elektromos szerkezetet. A javítást mindig bízzuk szakemberre!
3. Soha ne használjunk elektromos készüléket vízben ülve-állva!
4. Hálózatról működő elektromos játékot kizárólag felnőtt felügyelete mellett használjanak gyermekeink.
5. Figyelmeztessük gyermekünket a lehetséges veszélyre, magyarázzuk el neki, mire kell vigyáznia, természetesen azon a szinten, amit már megért és felfog.
A konyha sem biztonságos terep gyermekünk számára. Nézzük, ott mit tehetünk azért, hogy ne történjen baleset.
1. Kicsi gyereket egy percre se hagyjunk egyedül a konyhában! A baj akkor is megtörténhet, ha ott vagy,
2. A késeket, balesetet okozó konyhai eszközöket tároljuk olyan fiókban, amit a gyermek akkor sem ér el, ha székre áll. Ez ugyan kényelmetlenné teheti számunkra a főzést, de még mindig jobb felnyúlkálni a késért, mint egy gyermekkórház baleseti ambulanciáján várakozni…
3. A konyhában tárolt vegyszereket, mosogatószereket legjobb, ha zárható ajtajú szekrényben tároljuk. Ne tároljunk vegyi anyagokat ásványvizes, szörpös palackokban, mert még nagyobbakkal is előfordul, hogy jót húznak a növényvédő folyadékból, amit ásványvizes üvegbe öntöttek. Ha mégsem tudjuk másként megoldani, nagyon feltűnően jelezzük az üvegen: MÉREG!
4. Amíg gyermekünk kicsi, ne használjunk lelógó abroszt az asztalon, sokkal biztonságosabb megoldás a tányéralátét. Súlyos baleseteket kerülhetünk el azzal, ha a konyhába utánunk csámpázó apróság nem az abroszba kapaszkodik, magára rántva azzal esetleg az asztal teljes tartalmát.
5. Ha üvegezett ajtó vezet a konyhába, érdemes biztonsági fóliát ráragasztani, nehogy az üvegnek véletlenül nekifutó, és azt kitörő csöppség súlyos sérüléseket szerezzen.
Mi a helyzet a szobában?
1. Szerintem a legnagyobb veszély a lépcsőn leselkedik a babákra. Érdemes biztonságos korlátot a lépcső tetejére felszerelni, megakadályozva ezzel, hogy akkor induljon el felfedező útra a gyermek, amikor mi nem látjuk.
2. Minden asztalsarokra, éles bútorra tegyünk sarokvédőt.
3. Azokat a szekrényeket, amikben a babára nézve veszélyes (vagy számunkra nagyon értékes) holmikat tárolunk, lássuk el fiók- vagy szekrényvédő zárral, ennek használata mellett gyermekünk nem garázdálkodhat szabadon.
4. A szabadon álló szőnyegek hátára ragasszunk speciális kétoldalas ragasztót, amely megakadályozza, hogy a szaladó gyerek alól kicsússzon a szőnyeg.
5. Mindannyiunk érdekében távolítsunk el a szobában található alsó polcokról, szekrényekről minden dísztárgyat, könyvet, amiben a gyermek kárt tehet, vagy magának okozhat sérüléseket.
Van jól bevált ötleted, hogyan óvd gyermeked testi épségét? Oszd meg velünk!
Közösségi hozzászólások: