SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan válasszunk játékot?

Kókai Kata [cikkei] - 2007-02-14
A mai kiskereskedelemben nincsenek határok, minden képzeletet túlszárnyal a kínálat.

De vajon melyik játék lehet ideális gyermekünk számára? A választás először könnyűnek tűnhet, hiszen minden évben megvan az aktuális trend. Egyszer az építőjátékok, máskor a szuperhős figurák jönnek divatba. A kérdés azonban az, hogy van-e értelme ilyen játékokat választani, és egyáltalán, meddig köti le a gyermek figyelmét? Amint megérkezik az újabb szuperhős, máris unalmassá válik a régi.

Hogyan válasszunk játékot?

Mint rengeteg más dologban, itt is elmondhatjuk, hogy nem a mennyiség, hanem a minőség számít. Nem mindegy, hogy veszünk 100 hamar megunható játékot, vagy egy olyat, amellyel akár hetekig is szórakoztathatjuk gyermekünket.

A sok játék valójában nemhogy nem hasznos, de akár káros is lehet, hiszen a gyermek képtelen lesz lekötni magát. Gondoljuk csak végig. Ha mi felnőttek kapunk egy egész parfümkatalógust, órákig is lapozgatjuk, mire kiválasztunk egyet. De ha kisebb a választék, rögtön megtaláljuk a legjobban tetszőt.

Gyerekek esetében sincs ez másként; ha a szobájuk olyan, akár egy játékbolt, már egyetlen játék sem fog tetszeni, de ha csak egy-két jól kiválasztott játékkal rendelkeznek, órákig is leköthetjük figyelmüket. A túl sok játék elveszi a gyermekek kedvét, unatkozni fognak, s ráadásul nem sajátítják el a koncentrálás képességét sem.


Ne legyen szem előtt

Általános hiba, hogy minden játék elérhető közelségben van, így a gyermek nem tud választani, de legalábbis nem tud egyetlen játék mellett hosszabb ideig maradni. Ha a rokonoktól, ismerősöktől sok gyerekjátékot kapunk, mindig pakoljuk el a régi, jól ismert játékokat, és csak akkor vegyünk elő egyet-egyet a szekrényből, ha gyermekünk már tényleg megunta az újakat.

Milyen a megfelelő játék?

A jó játék mindig alkalmazkodik a gyermek korához. Egy csecsemő számára még értéktelen egy Barbie baba, de a puha, színes, lapozható mesekönyv leköti a figyelmét. Egy nagyobb gyermek számára már az is fontos, hogy tanulhasson a játékból, sikerélményei legyenek. Az egy-két éves gyermekek számára válasszunk olyan játékokat, melyek segítenek az alap dolgok megismerésében; a színek, formák, anyagok tanulásában.

Honnan ismerjük meg a jó játékot?

A gyermek számára legalkalmasabb játék hosszú időre leköti figyelmét, megtanít számára még ismeretlen dolgokat. Van mondanivalója, története, fejleszti a gyermek kreativitását. Míg egy építőjáték segíthet a logika fejlődésében, a legújabb szuperhős figurája legfeljebb a gyermeki fantáziát veszi igénybe. Hasonlóképpen egy társasjátékból is sokat lehet tanulni; kreativitást, logikát, s ami a legfontosabb; a veszteni tudást. Éppen ezért fontos, hogy mindig kreatív játékot válasszunk, hiszen ezek nem csupán játékok, de egyben a gyermekek legjobb tanárai.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja