SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Agresszív mesék birodalmában

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-23
Nem egy anyuka figyeli aggódva gyermekét, miközben a tv-ben zajló csatajeleneteket lesi. Nem, nem az akciófilmekről, hanem a mesékről van szó.

Hová lett Hókuszpók a balul elsült törp-írtási kísérletekkel? És hová tűnt a mi kedves kockás fülű nyuszink? Régi idők régi meséi, ahogyan most mondják, elavultak. Ehelyett kaptunk egy csomó robotot szuperfegyverrel, verekedő kislányokat, népirtó fegyvereket. Ma ezt nézik a gyerekek. A szülőkben pedig okkal merül fel a kérdés, vajon árthat-e gyermekeinknek a már meséket is átfogó agresszivitás?

A mai mesék nagy része ugyanolyan karikát érdemelne, mint az akciófilmek, legalábbis szülői felügyelet nélkül biztosan nem tesz jót a gyermek fejlődésének. Ugyanezt elmondhatjuk a filmek korhatár jelzéseiről is, hiszen néha meglepő és érthetetlen módon kapnak tizenkettes karikát olyan filmek, melyek megtekintését jobb érzésű szülő akár 14 éves gyermekének is megtiltaná.


Hazánkban is agresszívak a gyermekek?

A gyermekek egyetlen hátránya, hogy kevés tapasztalattal rendelkeznek, s legkevésbé sincsen kialakult értékrendjük a jó vagy rossz mivoltáról. A mesék pedig, akárcsak minden más a környezetükben, kihatással van fejlődésükre. A legártatlanabb, legkedvesebb gyermek is könnyen agresszívvá válhat, ha kizárólag a televízióról vesz mintát.

Nemrégen a hírekben hallhattunk egy megdöbbentő esetről: tizenéves gyermekek csoportosan ütötték tanárukat, hogy a táblához kihívott osztálytársat "megmentsék". Vajon ez az eset csak a szülők hibája? Vajon a szülőktől látták a gyermekek ezt a viselkedést? Szinte kizárt, hogy a sok agresszivitás, melyet ma már a mesék közvetítenek, ne játszana szerepet a hasonló viselkedésben.


Mese és magyarázat

A mai mesék többsége történetét és cselekményét tekintve is leginkább egy akciófilmre emlékeztet. Ugyanakkor korhatár nélkül megtekinthető, szemben a felnőttek számára készülő akciófilmekkel. De vajon miért gondolják, hogy az emberi szereplőkkel forgatott akciófilm károsabb, mint a megrajzolt történetek? A gyermekek számára a mesevilág is szinte egyenlő a való élettel. Hisznek a télapóban, a Pindúr pandúrokban, s számukra a mesehősök alkotják a példaképet.


A mesék többsége önmagában nem hatna károsan a személyiségfejlődésre, ha lenne egy szülő, aki magyarázatot adna a cselekményre, s megértetné gyermekével, hogy a verekedés, a szuperfegyverekkel való lődözés egyáltalán nem követendő példa. A szülők azonban elfoglaltak, s szinte lehetetlen elkerülni, hogy a gyermek legalább egyszer egyedül megnézzen egy hasonló mesét.


Mit tehetünk?

A legjobb megoldás az lenne, ha gyermekeinket távol tartanánk minden agresszív műsortól, de természetesen ez szinte lehetetlen, hiszen mai rohanó világunkban a szülőknek a gyermeknevelés mellett számtalan más feladata is van. Köztes megoldás lehet, ha nagyobb gyermekeinknek megtanítjuk az olvasás szeretetét, s hasznos könyvekkel lepjük meg őket. A kisebbek számára pedig az internetes hangos mesék, illetve a gondosak megválogatott mese dvd-k és videó kazetták lehetnek hasznosak.

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja