Unaloműzés
Bizony sok gyerek számára a nyári szünet egy idő után terhessé válik, mert egyszerűen nem talál magának elfoglaltságot. Szülőnek és gyereknek egy kis odafigyeléssel óriási élménnyé lehet tenni ezt a néhány hetet és mindez nem feltétlenül pénz kérdése. Űzzük el a gyerektől az unalmat!
Érdemes odafigyelni, hogy van-e az adott iskolában vagy egyházi közösségnél valamilyen foglalkozással egybekötött úgynevezett tábor. Ezek a táborok azért hasznosak, mert egyrészt lekötik a gyerekeket, biztosítottan jó társaságban vannak és a szülők megnyugtatására, vigyáznak rájuk. Ma már létezik kézműves tábor, néptáncos tábor, mese tábor és még számtalan a gyerekek számára érdekes foglalatosságot kínáló lehetőség. Ezek a táborok szakkör jellegűek és az esetek többségében a régi nyári napközi utódai, tehát helyben vannak, és a gyerek késő délutánra otthon, van. Ezek a többnapos vagy esetenként akár több hetes programok többnyire díjmenetesek vagy viszonylag alacsony költséget jelentenek. Érdemes érdeklődni az adott iskolában vagy óvodában a pedagógusoknál az ilyen lehetőségek iránt.
Ügyeljünk rá, hogy a szünet ideje alatt is legyen a gyereknek minden napra valamilyen feladata, amit kérjünk számon, hogy elvégzett-e. Például: locsolja meg a virágokat, mosogasson el, tisztítsa ki az akváriumot vagy a meglévő kis kedvenc helyét, takarítson ki a szobájában, sepregessen fel.
Sok helyen az ismerősök besegítenek egymásnak. Hol az egyik, hol a másik család vendégül látja a gyerekeket, ahol felügyelet alatt vannak. I lyenkor elmennek a gyerekekkel a közelbe kirándulni vagy csak egyszerűen helyben, lehetőleg a szabadban játszanak, vagy versenyeznek.
Néhány családnál az idősebb testvér, valamilyen rokon vagy a nagyszülők vigyáznak a gyerekekre. Ilyenkor is fontos odafigyelni arra, hogy mivel tölti a gyerek az idejét. Minél több időt töltsön a szabadban, ne üljön a TV vagy a számítógép előtt!
Kérjük meg a gyereket, hogy fesse vagy rajzolja le akár nekünk vagy akár a nagyszülőknek valamilyen élményét vagy játékát! Jó játék ilyenkor a szabadban az ugróiskola, a különféle akadályversenyek, ahol van hely hozzá. Akadályverseny esetén segítsünk összeállítani az akadályokat, hogy ne okozzanak balesetet! Például: Két botot lenyomunk a földbe és rákötünk egy madzagot, amit vagy át kell ugrani, vagy úgy kell átmászni alatta, hogy ne érintse a versenyző. Lehet ásatni (!) egy pici árkot, amit át kell ugrani. Nagyobb gyerek vagy felnőtt felügyeletével nagy élmény, ha készítenek papírsárkányt, fából és papírból kishajót vagy szélkereket. A közösen készített művet ki is lehet festeni, fel lehet díszíteni. Nagyon szeretik a gyerekek! Nagyszerű hajtogatós könyvek vannak, melyeknek a segítségével önállóan is tudnak a csemeték hajtogatni.
Jó és hasznos elfoglaltságot jelent a gyurmázás, amit lehet só liszt és víz segítségével is készíteni. A megformázott figurákat száradás után ki is lehet festegetni. Lehet készíteni festett karton ajándékdobozt. A gyerekek nagyon büszkék rá, ha egy ilyen jól sikerült dobozban adhatnak valakinek ajándékot. Ha van otthon valamilyen nagy kartondoboz - ha nincs, lehet kérni a nagyobb üzletekben - lehet a papírdobozból mini babaházat készíteni. Vágni rá ajtót, ablakot, fel lehet díszíteni, ki lehet festeni. Jó elfoglaltság, amíg elkészül és utána is imádnak vele játszani a gyerekek. A házikót ki lehet tenni a teraszra, erkélyre, vagy ahol van, az udvarra.
Ha nyaralni megy a család, akkor se hagyjuk szegény gyereket unatkozni! Sok gyereknek annyi élménye van főleg a tengerparti nyaralásból, hogy az apukája újságot olvasott, az anyukája, pedig napozott. Használjuk ki azt az időt, amikor együtt van a család! Építsünk együtt homokvárat, tollasozzunk, vagy labdázzunk a parton. Óriási élmény a közös játék és hatalmas ajándék az együtt töltött idő!
Közösségi hozzászólások: