SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játssz velem, anyu!

Családinet [cikkei] - 2005-12-08
A közös játszás a legnagyobb ajándék, amit egy gyermek szüleitől kaphat. Az együtt kitalált játékok, a társas csaták örökre beépülnek emlékezetünkbe, talán azért, hogy ezt az érzést továbbadhassuk utódainknak.

"Unatkozom... Már kékre festettem az összes baba haját, felöltözztettem a plüssállatokat anya ruháival, háromszor kiraktam az összes puzzle-t, és már egyszerűen nincs mit csinálnom. Anya meg nem hajlandó kidugni az orrát a konyhából. Már mesét nézni sincs kedvem. Jerry úgyis túljár Tom eszén, a kis oroszlánkirályból egy szőrös fejű, mázsás félelefánt lesz. A Szabó Vikinek az oviban van három testvére, ő sohasem unatkozik, mert valamelyik mindig elveszi tőle a játékát. De ha nem, akkor meg tudnak egymással játszani. De nekem nincsen testvérem, még veszekedni sem tudok senkivel. Pedig anyától kaptam társasjátékot, és ha apa időben hazaér, akkor játszani is szoktunk. Próbáltam már, egyedül nem megy. Mindig csalok valamelyik önmagam ellen. Hé, ez meg mi?! Anyu öltözködik! Anyu, hová mész? Ne hagyj itt! Jaj, ne! Marika néni jön, ő fog vigyázni rám. Marika néni szerintem legalább százéves. Olyan furcsa vonalak vannak az arcán mindenhol, sosem mosolyog, de ha mégis, akkor olyan, mintha valaki kötéllel húzná szét a szája szélét. Vele aztán végképp nem lehet játszani. Leül majd az egyik fotelba, és én a közelében sem bírok megmaradni, mert olyan szaga van, mint amikor anyu molyirtóval fújja be a szekrényt, mert félti a bundáját. Szép dolog. Most aztán bezárkózom a szobába, és olyan, de olyan dühös leszek, hogy vacsorázni sem fogok.Hm, anyu hozott gesztenyepürét. Vacsoráztam. És apu is hazajött, és azt mondták, játsszunk Ki nevet a végént."


A játék nem minden 

Hiába halmoznak el egy kisgyereket a legdrágább játékokkal, egyedül még a baba- vagy kisautócsodák sem mindig élvezhetők. Kétségtelenül azoknak a gyerekeknek a legnehezebb, akiknek nincs testvérük. Ők még jobban ragaszkodnak a szülő társaságához, hiszen nincs más, akivel megoszthatnák a játék örömét. Ugyanakkor a szülőket is meg lehet érteni, hogy a napi feszített munkatempó mellett nem mindig van idejük a gyerekkel játszogatni. De legalább hétvégén szánjunk időt arra, hogy együtt játsszon a család! Sokkal jobban lehet szórakozni, ha a szülő talál ki valami érdekes mulatságot a kicsinek. Olyat, amihez nem kell semmi más, legfeljebb egy darab papír és ceruza. No meg anya és apa.
 

A hétvégét szeretem

"Nagyon jól szórakoztam! Anyu és apu egész nap itthon volt, mert hétvége volt, és nem dolgoztak. Anyu délelőtt főzött, de megengedte, hogy én is ott legyek. Utánoztam, amit csinált, sőt még kaptam zöldségeket is, amiket a saját játékkésemmel kellett (volna) megpucolni. Érdekes, anyunak gyorsabban ment. Meg tésztát is kaptam, és én is gyúrhattam, sőt még pogácsákat is csinálhattam. Utána pedig játszottunk! Kitaláltam, hogy fodrász szeretnék lenni. El is játszottuk, és olyan jó volt anyu haját fésülgetni! Sajnos azt nem engedte, hogy befessem. Az én anyukám barna hajú, és kevertem a vízfestékemből neki szép szőkét. Igazán szép lett, mégsem engedte, hogy rákenjem. Utána pedig megalkottuk pamamát, vagyis a papagájfejű, majomtörzsű és macskalábú állatkát. Szerintem aranyos, bár apunak jobban tetszett a kubálna. Na de könyörgöm, ki látott már kutyafejű bálnát?"
 

JÁTÉKOK


Amerikából jöttem 

Írjanak fel kis cetlikre mind a hárman annyi foglalkozásfélét, amennyit csak ismernek. Dobják az összes cédulát egy kalapba, bödönbe, sapkába, tálba, és egyikőjük húzzon egyet. Majd mutogassa el a családnak az adott foglalkozást. Írják fel egy papírra a nevüket, és a játék végén természetesen az nyer, aki a legtöbb foglalkozást kitalálta.


Mese, mese, meskete

Gyártsanak saját mesét! Írják össze gyerekkori vagy későbbi kedvenc mesehőseiket. Ki mondta, hogy Hófehérke és Pocahontas nem szerepelhet egyazon történetben? Találjanak ki a szereplőkkel együtt egy új sztorit, sőt, ha sok energiával és türelemmel rendelkeznek, akár el is játszhatják. Nincs jobb egy sajátos családi mozidélutánnál!
 

Állathatározó

Találjanak ki új állatokat! Vegyenek elő színes ceruzákat, és mindenki rajzoljon le legalább négy állatot. Ezután darabolják fel őket. Persze csak ollóval. Mindegyiknek vágják le a fejét, a törzsét és a lábait. Ez így első hallásra elég drasztikusan hangzik, de higgyék el, remek mulatság sül ki belőle. Most próbálják összepárosítani a testrészeket! A kislány vagy kisfiú biztosan jót fog mulatni, ha összerak egy macskafejet papagájtörzzsel és kacsalábakkal! Mindegyik összerakott állatkának adjanak új nevet is! Beszéljék meg, mit adnának neki enni, és ha véletlenül beköltözne az otthonukba, hol tartanák.
 

Na, ez mi?

Minden kisgyerek rengeteg mesét ismer, de vajon mennyire emlékszik a részletekre? Mivel gyakran a szülő is rákényszerül, hogy megnézze a rajzfilmeket, valószínűleg ő is kívülről tudja már mindet. Meséljenek el egy rövid részletet egy-egy meséből a gyerkőc pedig próbálja kitalálni, melyikről is van szó. De hogy még érdekesebbé tegyék a dolgot, akár el is játszhatnak belőle egy jelenetet. Persze a színészkedésbe a kicsit is be lehet vonni!


Házi diszkó

Állítsanak össze egy kazettát különféle stílusú zeneszámokkal. Az éppen aktuális DJ egymástól eltérő számokat játsszon a kazettáról, a többieknek pedig minél előbb alkalmazkodniuk kell a stílushoz. Ha a kicsi nem ismer egy-egy stílust, hát tanítsák meg neki! Családi tánciskola! Megtanulhatják közösen a szöveget is, majd fájni fog a fejük a sok Jingle bellstől.

forrás: www.holgyvilag.hu
Kép: Inna Vlasova / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja