Fullasztó hiszti
A szülők számára semmi nem lehet olyan rémisztő, mint a gyermek légzéskimaradása. Éppen ezért a legtöbben már baba korban felszerelkeznek légzésfigyelő készülékkel. Ez a probléma azonban nagyobb gyermekeknél is előfordulhat, mégpedig egy nagy hiszti után. A gyermek nem vesz levegőt, vagy már ajka is elkezd belilulni, a szülők pedig fejvesztve rohannak az orvoshoz, aki általában csak annyit mond, ez nem baj, csak egy egyszerű hiszti… A problémát mégsem hanyagolhatjuk el, hiszen a légzés kimaradása oxigénhiányos állapotot jelenthet. Hazánkban a szakemberek nagy része csak ritkán találkozik a problémával, így legtöbb esetben nem tud kielégítő magyarázattal vagy gyógymóddal szolgálni.
A gyermek ájulása nem csupán hisztit követően léphet fel, így ez nem nyújt kielégítő magyarázatot. Ez az állapot bekövetkezhet ijedtséget, dühöt, vagy akár nagy örömöt követően, tehát szélsőséges érzelmi állapotok esetén. A gyermek ekkor nem vesz levegőt, ettől elvörösödhet, szája elkékülhet, akár eszméletét is vesztheti, de hamar visszaáll a légzés, a normális állapot. Mégis, a szülők számára is megnyugtatóbb, ha kivizsgálják az okokat. Ez történhet ideggyógyász, de akár pszichiáter segítségével is, függően attól, a gyermek milyen súlyos fizikai tüneteket produkál, illetve milyen a családi háttér, milyenek a szülők nevelési szokásai.
Néha epilepsziához kötik a tünetek megjelenését, de az esetek legnagyobb részében nem erről van szó. Előfordulhat, hogy a gyermek valóban csak a szülők figyelmét igyekszik ilyen módon megszerezni, de ez inkább csak szélsőséges esetekben (erős testvérféltékenység, rossz családi háttér) fordulhat elő. Ilyen esetben megtörténhet, hogy a gyermek rájön arra, ha visszatartja lélegzetét, oxigénhiányos tüneteket produkál, azzal elnyerheti szülei odafigyelését, több törődést kaphat. A gyermekek többségénél egy éves kor körül jelentkeznek az ájulások, s 4-5 éves korukban abbamaradnak.
Egy idő után a szülő már automatikusan észreveszi, gyermeke milyen tüneteket produkál mielőtt elájulna- szakadozottan vesz levegőt, esetleg kapkodja azt. Ekkor érdemes közbelépni, és megelőzni a problémát, a legfontosabb, hogy a gyermek érezze, hogy törődnek vele, és nincs oka izgalomra. A szülőnek meg kell nyugtatnia, ölelje magához, simogassa, esetleg törölje le az arcát egy hideg, nedves kendővel, terelje el figyelmét, vagy nyugodtan magyarázza el neki a helyzetet, ami miatt a hiszti vagy veszekedés kirobbant. Így a gyermek megnyugszik, és elkerülhető az ájulás.
Ha mégis elájulna, akkor sincs ok aggodalomra, rövid idő után a szervezet reflex-szerűen beindítja a légzést. Természetesen, ha hasonló eset előfordul, mindenképpen meg kell keresni egy gyermekorvost, aki a megfelelő szakrendelésekre irányítja a szülőket, illetve hasznos tanácsokat ad, hogyan előzhető meg az ájulás, vagy ha bekövetkezik az ájulás, mi a teendő.
Közösségi hozzászólások: