SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fullasztó hiszti

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-29
Nem kevés szülő észrevehette már gyermekén, hogy az óriási hisztit követően gyermeke egy ideig nem jut levegőhöz. Ez a veszélytelennek nem nevezhető légzéskimaradás az affektív apnoe.
Fullasztó hiszti

A szülők számára semmi nem lehet olyan rémisztő, mint a gyermek légzéskimaradása. Éppen ezért a legtöbben már baba korban felszerelkeznek légzésfigyelő készülékkel. Ez a probléma azonban nagyobb gyermekeknél is előfordulhat, mégpedig egy nagy hiszti után. A gyermek nem vesz levegőt, vagy már ajka is elkezd belilulni, a szülők pedig fejvesztve rohannak az orvoshoz, aki általában csak annyit mond, ez nem baj, csak egy egyszerű hiszti… A problémát mégsem hanyagolhatjuk el, hiszen a légzés kimaradása oxigénhiányos állapotot jelenthet. Hazánkban a szakemberek nagy része csak ritkán találkozik a problémával, így legtöbb esetben nem tud kielégítő magyarázattal vagy gyógymóddal szolgálni.

A gyermek ájulása nem csupán hisztit követően léphet fel, így ez nem nyújt kielégítő magyarázatot. Ez az állapot bekövetkezhet ijedtséget, dühöt, vagy akár nagy örömöt követően, tehát szélsőséges érzelmi állapotok esetén. A gyermek ekkor nem vesz levegőt, ettől elvörösödhet, szája elkékülhet, akár eszméletét is vesztheti, de hamar visszaáll a légzés, a normális állapot. Mégis, a szülők számára is megnyugtatóbb, ha kivizsgálják az okokat. Ez történhet ideggyógyász, de akár pszichiáter segítségével is, függően attól, a gyermek milyen súlyos fizikai tüneteket produkál, illetve milyen a családi háttér, milyenek a szülők nevelési szokásai.

Néha epilepsziához kötik a tünetek megjelenését, de az esetek legnagyobb részében nem erről van szó. Előfordulhat, hogy a gyermek valóban csak a szülők figyelmét igyekszik ilyen módon megszerezni, de ez inkább csak szélsőséges esetekben (erős testvérféltékenység, rossz családi háttér) fordulhat elő. Ilyen esetben megtörténhet, hogy a gyermek rájön arra, ha visszatartja lélegzetét, oxigénhiányos tüneteket produkál, azzal elnyerheti szülei odafigyelését, több törődést kaphat. A gyermekek többségénél egy éves kor körül jelentkeznek az ájulások, s 4-5 éves korukban abbamaradnak.

Egy idő után a szülő már automatikusan észreveszi, gyermeke milyen tüneteket produkál mielőtt elájulna- szakadozottan vesz levegőt, esetleg kapkodja azt. Ekkor érdemes közbelépni, és megelőzni a problémát, a legfontosabb, hogy a gyermek érezze, hogy törődnek vele, és nincs oka izgalomra. A szülőnek meg kell nyugtatnia, ölelje magához, simogassa, esetleg törölje le az arcát egy hideg, nedves kendővel, terelje el figyelmét, vagy nyugodtan magyarázza el neki a helyzetet, ami miatt a hiszti vagy veszekedés kirobbant. Így a gyermek megnyugszik, és elkerülhető az ájulás.

Ha mégis elájulna, akkor sincs ok aggodalomra, rövid idő után a szervezet reflex-szerűen beindítja a légzést. Természetesen, ha hasonló eset előfordul, mindenképpen meg kell keresni egy gyermekorvost, aki a megfelelő szakrendelésekre irányítja a szülőket, illetve hasznos tanácsokat ad, hogyan előzhető meg az ájulás, vagy ha bekövetkezik az ájulás, mi a teendő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja