SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Erdei tanulás

Kókai Kata [cikkei] - 2005-03-02
Bizonyára sok szülő hallott róla, s néhányuk gyermeke már részt is vett hasonló programon. Nagyszerű „találmány”, hiszen gyermekeink végre kimozdulhatnak a megszokott tanteremből, s más tanulási formákat is megismerhetnek.

 

Egy 1933-as definíció szerint az erdei iskola lényege, hogy gyengébb gyermekeinket a megszokott környezetből való kiemelés által, a friss levegő, mozgási lehetőség segítségével megerősítsük. Ma is érvényes -sőt, talán igazabb is- ez a definíció, hiszen a legtöbb gyermek kis-, vagy nagyvárosokban él, s a technika fejlődésével többségük inkább a számítógép előtt tölti délutánjait ahelyett, hogy a szabad levegőn játszana.

 

Az erdei iskolákban a tanulók egy újfajta oktatási módszerrel ismerkedhetnek meg. Azáltal, hogy a megszokott környezettől eltérő helyen tartózkodnak, bizonyos szintig egymásra vannak utalva, ami fejlesztheti alkalmazkodóképességüket. Amellett, hogy szórakoztató módszerrel sajátíthatnak el ismereteket, szabadidejüket is hasznosan tölthetik társaikkal, s civilizált szórakoztatóeszközeink hiányában saját leleményességüket felhasználva találhatnak ki szabadidős foglalkozásokat.

 

Tehát az erdei iskolák azon túl, hogy közösségformáló erejükkel javítják gyermekünk társas viselkedését, egy érdekesebb tanulási módszert is biztosítanak; a megszokott, monoton tanítási órák helyett gyermekeink megismerés útján tanulhatnak.

 

A hagyományos oktatás, és az erdei iskola közötti különbségek:

 

-         Az erdei iskolákban a tanuló kevésbé kötött formában vesz részt az órákon.

-         A környezetében látottak élményei alapján rögzülnek benne, így nincs szükség „magolásra”.

-         A környezet megismerése- biológia órától eltérően – a gyermek saját tanmenete szerint alakul, nincs rákényszerítve a könyvekben meghatározott tanulási sorrend.

-         Míg hagyományos órákon a tankönyv a tanulás alapja, az erdei iskolákban közvetlen megismerés által, spontán tanulhatnak a gyermekek.

-         Hagyományos oktatásban a tanulás csak egyetlen diákon múlik (vagy megtanulja, vagy nem), az erdei iskolákban azonban a gyermekek közösen tanulnak.

 

Sajnos még mindig nem elég iskolában alkalmazzák ezt a nagyszerű oktatási módszert, pedig több minisztériumhoz is benyújthatók az ezzel kapcsolatos pályázatok, így a költségek –vagy azok egy része- elkerülhető. Ma már számtalan, bejegyzett erdei iskola között válogathatnak a pedagógusok, s a megfelelő helyszínt, környezeti adottságot figyelembe véve a tanmenethez igazíthatják a szabadságórákat. S hogy gyermekeink megtanulják értékelni és megóvni a természetet, élvezzék a közös játékokat, és magát a tanulást, elengedhetetlen, hogy a tanterem falain kívül is megismerjék mindazt, amiről addig csak a könyvekben olvastak.

 

További információk:

http://www.erdeiiskola.lap.hu/

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja