SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermeki tanulásról

Márkusné Vörös Ibolya [cikkei] - 2011-05-04
A gyermekvárás idején a szülők nem gondolnak arra, hogy gyermekük nevelése során mennyi ismeretre van szükségük ahhoz, hogy nevelésük eredményes legyen. A gyermekek akkor tudnak talpraesettek, ügyesek lenni, akkor szeretik majd az életet, ha erre felkészítik őket.

Kisgyermekkorban igen közeli a szülő - gyermek kapcsolat. Sokan beszélnek boldogan gyermekeikről. Elvárásaikat felsorolva felmerül a kérdés, hogy nem a gyermek igényéből indulnak ki. Gyermeküknek mindent meg szeretnének adni erejükön felül, mindenre meg szeretnék tanítani, amire nekik nem volt lehetőségük.

Régen azt tartották, hogy a szülő nevel, a pedagógus oktat, a gyermek tudást fogad be, kívülről jövő tudással gyarapodik.

Ma úgy gondoljuk, hogy a meglévő tapasztalatokra építve magunk építjük fel tudáshalmazunkat. Tehát a tanulás a környezettel való interakcióban valósul meg.

Az eredményes tanulás feltételei:

  • emocionális helyzet
  • motiváció
  • bizalom
  • biztonság

Tehát a tanulás önfejlesztő folyamat, amely e tényezők alapján válik eredményessé, hatékonyságát befolyásolják a társas tevékenységek.

A gyermek a fejlődési szakaszokat nem lépheti át, nem hagyhatja ki, mert az súlyos nehézséget okozhat a fejlődésében.

Például: nagyon fontos, hogy rakosgathasson kockákat, így szerezzen tapasztalatokat. Ezt nem pótolja a számítógép, távirányítós autó.

Meg kell élnie minden fejlődési szakaszt.

Az eredményes nevelés a gyermek megismerésére épített egyéni tanulási utak kialakításával valósítható meg. Minden gyermek a saját belső törvényszerűségei szerint fejlődik.

Ne erőltessünk rá olyan tevékenységet, amit nem végez szívesen! A gyermekek legfőbb tanulási színtere a JÁTÉK. Ebben a tevékenységben érzik magukat biztonságban, ez az ő világuk.

Adjuk meg a lehetőséget, alkalmat hogy játszhassanak! E tevékenység biztosítja a gyermekek fejlődését: mozgást, kézügyességet fejleszt

  • hat az értelmi képességek fejlődésére
  • érzékszervek működését pontosítja
  • figyelem tartóssá válását segíti
  • gazdagítja a fantáziát
  • fejleszti a beszédkészséget, esztétikai érzéket, társas kapcsolatokat
  • gazdagítja a világról szerzett ismereteket
  • alakítja az erkölcsi normákat

A felnőtt szerepe, helye, feladata fontos!

Tegyünk azért, hogy  a gyermekek megélhessék a boldog gyermekkor időszakát!

Az ismeretlen szerző  pontosan megfogalmazza, hogy miért:

„Ha ma kihagyod az esti mesét, holnap már lehet, hogy nem is kéri a lányod vagy a fiad.

Ha ma nem ülsz oda vele a társasjáték mellé, előfordulhat, hogy a jövő héten már késő lesz.

Ők ma gyerekek és nem pótolhatod be az önfeledt legózást, babázást úgy öt év múlva, amikor már kevésbé szorítanak a megélhetési gondok, amikor már nem kell új szőnyeg vagy függöny az ablakra.

Ha most kihagyod az együttlét meghitt perceit, évek múltán talán már a meghitt beszélgetéseket sem igénylik.

Ha most nem sétálsz velük kézenfogva, akkor pár év múlva végleg elengedik a kezed, és a kapaszkodó nélkül elsodorhatnak. Visszahozhatatlanok, megismételhetetlenek a gyerekkor napjai, hetei, hónapjai.

Téglák ezek, amelyekből és amelyekre a felnőttlét felépül. Ha sok tégla hiányzik, labilis lesz az építmény……..”      


Fotó: renelutz: Für Glückliche Familie                                             

Márkusné Vörös Ibolya


Márkusné Vörös Ibolya
Óvodapedagógus

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/427-6457
E-mail: ibolyagreen@gmail.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja