SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ügyetlen a gyermekem! Mit tehetek?

Horvátth Kata [cikkei] - 2011-03-04
Az iskolaérettségnek egyik fontos mutatója a gyermek motoros képességeinek fejlettsége. Ma már rendkívül sok fejlesztési lehetőség van. Speciális mozgásterápiák sora áll a szülők segítségére akár már picurka kortól is, egészen kamaszkorig bezárólag.

Itt az elején szeretnék minden kedves szülőt buzdítani az ebben a témakörben is megjelent könyvek olvasására. Egyet meg is említenék, amely sok hasznos praktikus tanáccsal látja el az olvasót közérthetően: Ernst J. Kiphard: Az ügyetlen gyerekek című könyve. Egy kis ízelítő a könyvből: „Nem csupán szépséghiba, ha egy gyerek ügyetlen"- így kezdi a könyv egyik fejezetét a szerző. A későbbiekben tanulási, beilleszkedési nehézségeket, magatartászavart, az egész életre kiható cselekvési inkompetenciát, kisebbrendűségi érzést okozhat a mozgás ügyetlensége.

Mit jelent az ügyetlenség?

Ez a probléma az óvodában szokott inkább előtérbe kerülni, hiszen ott a gyerekek nap mint nap kifejezetten pontosságot, a tevékenységekhez megfelelő szem-kéz-láb-koordinácós képességeket igénylő mozgásokat végeznek. Az iskolaérettséghez közeledve, 6-7 éves korban, kijelenthető, hogy gyermekünk fejlesztésre szorul, ha

  • mozgásában ügyetlen
     
  • saját testén nem tud tájékozódni (nem ismeri testrészeit)
     
  • térben (jobb-bal irányok ismerete) és időben (napszakok, a hét napjainak, évszakok, hónapok egymás utániságának ismerete) nem tud tájékozódni.

Láthatjuk tehát, és nap mint nap tapasztaljuk is, hogy a mozgásügyesség mekkora szerepet játszik gyermekünk életében. Forrása lehet önbizalma, önállósága erősödésének, de sajnos gyengülésének is. Ezen képesség  nagyon fontos most és fontos  lesz eljövendő életszakaszaiban is.

Mire kell odafigyelnünk?

Ahogyan halad gyermekünk az életkorokban felfelé, úgy kell a nagymozgásokról - kúszás, mászás, járás, futás, testtengely körüli gurulások - haladnunk a finomabb mozgások felé. Az első három évben ezekre helyezzük a hangsúlyt! Teremtsünk gyermekünknek sok lehetőséget, teret  ezen mozgások játékos megélésére, ehhez remek eszközöket lehet már kapni, de akár mi magunk is kialakíthatunk akadálypályákat: kisasztal alatti átmászás, kúszás, lépegetés nagyobb kockákról, tárgyak játékos kerülgetése - ehhez mi magunk találhatunk ki a gyermekkel közösen kis meséket, gyárthatunk szabályokat. Már ekkor hagyjuk, hogy gyermekünk próbálgathassa kreativitását, megvalósíthassa saját kis ötleteit, persze az általunk felállított, elsősorban balesetveszélyre koncentráló kereteinken belül. Ezzel fejlesztjük önállóságát és mozgásbátorságát.  Ahogyan haladunk az óvodáskor felé, egyre jobban elő kerülnek a több végtagot igénylő komplexebb, vagy éppen kifejezetten csak a láb vagy a kéz finommozgásaira épülő játékos gyakorlatok.

Egy nagyon egyszerű tipp: a mindennapok során, tevékenységeinkbe vonjuk be gyermekünket, megéri az a kis takarítás, egy-egy közös pogácsasütéskor, tésztagyúráskor. Énekeljünk, mondókázzunk, közben mindezt kísérjük mozdulatokkal, egyszerűbb táncjellegű mozgásokkal, biztosan ismerősek sokak számára az ujjmondókák, amik játékosan beilleszthetők akár az öltözködésbe, testápolásba, vagy az esti fürdésbe.

Csak napi 20 perc!

Eljön majd a gyurmázás igen fontos időszaka, ami előkészíti a finomabb mozgásra az apró kezeket, amikor majd a zsírkrétával, és végül a ceruzával ismerkedik gyermekünk.  Legjobbat akkor teszünk gyermekünknek, ha a különböző mozgásokat játékosan összekötjük. A napi közös tevékenykedések mellet iktassunk be egy-egy ilyen játékot is életünkbe. A későbbiekben sok ilyen játékot szeretnék közkinccsé tenni, ezen témakörben.

Naponta 20-25 perces önfeledt játékkal megtehetünk mindent azért, hogy gyermekünk egyéni adottságainak megfelelően fejlődhessen ezen a területen.

Legközelebbi írásomban már konkrét játékokat említek a kisgyermek első éveitől egészen az iskolakezdésig a mozgásügyesség fejlesztésére, hogy mindez a gyermeknek és a szülőnek élvezetes és eredményes elfoglaltság lehessen.

Várom kérdéseiket ebben a témakörben is. Játékra fel!

Fotó: renelutz: Für Glückliche Familie

 

Kép: foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja