SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

3 az 1-ben: Kihasználják a gyerekem!

Családinet [cikkei] - 2011-02-22
Ha leküzdöttük az elszakadás okozta szívfájdalmainkat akkor, amikor gyermekünket "átveszi" tőlünk az intézményes nevelés, az aggodalom következő lépcsőfoka az, hogy vajon ki védi meg, ha mi nem vagyunk ott? Természetesen az óvónők, aztán a tanító nénik. De ők sem láthatnak, tapasztalhatnak meg mindent...

„A kislányom mindent elosztogat az óvodában, s ha meg nem adja magától, a többiek rájöttek arra, hogy csak kérni kell tőle. Nem tud nemet mondani… Mitől lehet ez, és hogyan lehetne lebeszélni erről?” – érkezett hozzánk az olvasói levél, ami első pillanatra nem tűnik életbevágónak, de ha jól belegondolunk, nagyon fontos kérdéseket feszeget, melybe beletartozik az önértékelés, az önzetlenség vagy éppen a kortársak közötti megfelelés is. Hogy minden oldalról körüljárjuk a problémát, három szakértőnket is megkérdeztük arról, mi a véleményük a jelenségről. Mint majd látjátok, valóban eltérően közelítik meg ugyanazt a felvetést, és leginkább a kérdezőre van bízva, melyik úton indul el a megoldás felé.

Zavar az önértékelésben

Balogh Andrea, gyerekpszichológus

Az is megtörténhet, hogy a kislány azért osztogatja szét a játékait az óvodában, mert alacsony az önértékelése. Nem hisz abban, hogy ő is ugyanúgy jogosult egy játék használatára, mint a kortársai, és ezzel a viselkedésformával legalább "barátokat" szerezhet. Az alábbi tényezők alakítják a gyermek önértékelését, identitását, személyi biztonságának kialakulását.

1. Az egyén környezetének visszajelzései

  • Szülők: az elsődleges visszajelzést a szülőktől kapja a gyerek, fontos megjegyezni, hogy a tekintélyelvű szülői nevelés önértékelési zavart okozhat.
  • Társak: a gyereknek azt is meg kell tanulni, hogy társai mit gondolnak róla.

2. Az egyén tapasztalata

  • az egyén siker és kudarcélményeitől
  • a jutalmazás, büntetés módjaitól
  • csoportbeli elfogadottság mértékétől

Az alacsony önértékelésű gyerek könnyen célponttá válhat, befolyásolható, hajlamosabb az áldozat szerepre. Az önértékelési zavarral küzdő gyerek teljesítménye gyenge, elhárító mechanizmusai vannak, szorongás. Az önértékelési zavarok következményeként iskolai kudarcok lépnek majd fel. Tehát érdemes lenne a kislány életében megvizsgálni a fentebb említett pontokat, és akkor kielégítő választ tudnánk találni a probléma hátterére, illetve akkor annak megfelelően tudnánk kezelni.

Az önzetlenség és a birtoklási vágy

Bischof Jusztina, óvodapedagógus

Az óvodáskorú gyerekek viselkedése többnyire belső indíttatású, érzelmeiktől vezérelt. Az otthonról hozott, szülők által kialakított szabályokat, szokásokat igyekeznek életkoruknak megfelelően betartani, de fogékonyakká válnak a közösségi környezetükben megismert és gyakorolt szokásokra, szabályokra is. Az említett kislány ”otthonról hozott” és már fejlettebb formájú ”szabályt” tart be az oviban is - ”ne legyél irigy, adj a tiedből másoknak is” - ezt igyekeztek a szülők tudatosítani benne és jól megtanulta: a szülői modell utánzása sikeressé, természetessé vált számára. A gyerekekre általában még jellemző az erős kívánság, mint domináns érzelem-mindent maguknak szeretnének, a birtoklási vágy erős. Így az a társuk szimpatikus nekik, aki odaadja a sajátját, ha kérik tőle. Ez a kislány szeretne jól beilleszkedni, szocializálódni, csoportjában pozitív személyiséggé válni, ezért odaadja, akár kérés nélkül is sajátját társainak. Így elkerülheti az esetleges konfliktusokat is. Az óvodások egyik legáltalánosabb tulajdonsága még: az én- központúság, az egocentrizmus - nem képesek önmagukat másoktól elhatárolni. Ez a határvonal még bizonytalan, az ”enyém”, ”övé” nem tisztázódott fogalom számukra, csakúgy, mint az egyéni tulajdon fogalma sem. Ez az egocentrikus világkép tipikus és erősen befolyásolja a kisgyerekek erkölcsi nézeteit.

Hogyan lehet a túlzott elosztogatósdiról leszoktatni?

Fejlődése során - bár nem tudom hány éves - fokozatosan el fog jutni arra a szintre,  amikor tudatosul benne, mi az övé, mi a személyes tulajdona, és azt védeni is fogja (5,6,7 év). Szülőként annyit lehet tenni, hogy magyarázzák el többször neki, miért ”védje” a saját dolgait. Még ha nem is érti meg teljesen, de érezni fogja, mit kérnek tőle. Halljon sok olyan mesét, amelyből levonhat tanulságot - sajátos, gyermeki mágikus világképe alapján - a saját esetére. Emellett cseréljenek információkat erről az óvó nénikkel, és kérjék odafigyelésüket.

Segítő eszenciák

Berényi Mariann, Bach virágterápia tanácsadó

Hosszabb és mélyebb beszélgetés hiányában a lenti szereket ajánlanám, de előtte mindenképpen ellenőrizném, hogy mit húz ki a kislány személyesen. A "nem tud nemet mondani" kulcsmondata az egyik szernek, a kisezerjófűnek, tehát mindenképpen belevenném a keverékbe. Természetesen azt kellene megvizsgálni, hogy mi áll a háttérben. Mivel majdnem biztos, hogy valami trauma, szorongás, ezért adnék még neki ernyős madártejet meg rezgőnyarat. (a madártej a múltbeli traumának a szere, a rezgőnyár pedig a megmagyarázhatatlan félelmeké.) Mivel minden problémás gyerek mögött problémás háttér áll (szülők-nagyszülők-testvérek), ezért a szülőket is alaposabban ki kellene faggatni. Előfordulhat, hogy valamelyik vagy épp mindkét szülő feltételekhez köti a szeretetét, és ezt sínyli meg a kicsi. Ez esetben katángot választanék.

Fotó: Heinz Hasselberg: 160 Regenbogen Windspiel

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja