SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Textilpelenkák - pro és kontra

Családinet [cikkei] - 2010-11-04
Pelenka-használat szempontjából elsődleges szempont lehet a környezet védelme, hiszen az eldobható pelenkák - ha nem környezetbarát anyagból készülnek - évszázadok alatt sem bomlanak le. Éppen ezért a modern eldobható pelenkák gyártói közül már egyre többen fordítanak gondot a könnyebben lebomló anyagok felhasználására.
Textilpelenkák - pro és kontra

A mosható pelenkák használatával igen sokat spórolhatunk, viszont ha arra gondolunk, hogy a mosással pörög a villanyóránk, a vízóránk, és a mosószert is meg kell vennünk, mely szintén szennyezheti a környezetet, nyilvánvaló, hogy nem lehet egyik megoldás mellett sem egyértelműen állást foglalni.

A textilpelenkák korszerűsödnek: a jelenlegi modellek már nem eresztik át úgy a nedvességet, mint korábban a gézpelenkák. Jobban illeszkednek a baba testéhez és tartósabbak is elődeiknél, mivel tépőzárral vagy patenttal rögzíthetők. A korszerű textilpelenkákat könnyű, puha gyapjúszerű anyagból készítik. Könnyen moshatók, és száríthatók, sőt, külföldön már léteznek pelenkamosó szolgálatok is.
Bizonyos esetekben (pl. éjszakára, vendégségben, vagy utazáskor) praktikusabb az eldobható pelenka, ezért jó, ha kéznél van pár darab a textil pelenka mellett.

A textilpelenka 3 fő típusát különböztetjük meg

  1. Kétrészes változat: egy nedvszívó pelenkából és egy nadrágból áll. A nedvszívó rész lehet egy hagyományos géz, vagy egyéb anyagból készült pelenka, erre húzzuk rá a vízálló nadrágot, mely lehet gumis derekú és tépőzáras egyaránt.
  2. All-in-one változat: egyesíti magában a nedvszívó részt és a vízhatlan nadrágot. Ezek a modellek inkább az eldobható pelenkára emlékeztetnek és többnyire tépőzárral rögzíthetők. Egyszerű a használatuk, viszont nehezebben moshatók, mert jóval hosszabb ideig száradnak és többnyire nem tehetők szárítóba.
  3. Ún. pocket-pelenka: kinézetre olyan, mint az all-in-one pelenka, ugyanolyan egyszerű a használata, de jóval praktikusabb, mivel egy kis zsebet képeztek ki a vízhatlan nadrágrészben, hogy ki lehessen venni a nedvszívó betétet. Így sokkal egyszerűbben mosható, hamarabb is szárad. A nedvszívó képességtől függően különféle betétek helyezhetők bele. A betétek anyaga igen változatos, lehet mikroszálas, gyapot, len, bambusz, kókusz, stb.
     

Mire van még szükségünk, ha a textilpelenkák mellett döntünk?

  • Kell egy pelenkavédő réteg, amivel a székletet ki tudjuk emelni a pelenkából, és beledobhatjuk a WC-be. Ezekből is kapható mosható betét polár anyagból.
  • Vastagabb felső betéttel is növelhetjük a pelenka nedvszívó képességét, pl. éjszakára. Ezekből is van mosható, pl. többrétegű frottír betét polár borítással, mely szárazon tart, de kapható eldobható pl. papírból is.
  • A felső nedvszívó réteg rögzítéséhez egyes modelleknél pelenkarögzítő kapocsra is szükség van, ezt korábban biztosítótűvel oldották meg.
  • A szennyes pelenkákat (melyekről előzőleg a székletet leöblítettük) ecetes vízben kell áztatni a mosásig. Ha 2 napnál ritkábban mosunk, az ecetes vizet cserélni kell az áztató vödörben.
  • Szárítógép beszerzése és használata nem elengedhetetlenül fontos, mivel sokat fogyaszt, ám ha van rá lehetőség, praktikusnak bizonyul, mert így gyorsabban száradnak a pelusok.
     

Érvek a textilpelenka mellett és ellen:

Pro:  Kontra:
A textilpelenka olcsóbb, mint az eldobható. A pelenkázás textilpelenka esetén tovább tart, mint az eldobható változatnál.
Környezetkímélőbb - bizonyos feltételek mellett. Egyszerre nagyobb költséget jelent, mint hetente, apránként megvásárolni az eldobható pelenkákat.
A modernebb változatok könnyen moshatók, viszonylag hamar száradnak. Több kiegészítőre van szükség.
Egy részük esztétikusabb, mint az eldobható pelenkák.     Nagyobb mennyiségű szennyes keletkezik.
  Szárítógépet vagy nagyobb ruhaszárítót kellhet beszerezni.
  Utazáshoz nem feltétlenül praktikus.
  Egyes anyukák véleménye szerint hamarabb kell cserélni, mint az eldobható pelenkát

Bizonytalan vagy és szeretnéd kipróbálni?
Beszélgess olyan kismamákkal, akiknek már bevált, nézegess fórumokat, női magazinokat, tájékozódj személyesen vagy interneten a kereskedelemben kapható megoldásokról, és ha van rá lehetőség, kérj próbacsomagot.

 

Indexkép: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja