SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Textilpelenkák - pro és kontra

Családinet [cikkei] - 2010-11-04
Pelenka-használat szempontjából elsődleges szempont lehet a környezet védelme, hiszen az eldobható pelenkák - ha nem környezetbarát anyagból készülnek - évszázadok alatt sem bomlanak le. Éppen ezért a modern eldobható pelenkák gyártói közül már egyre többen fordítanak gondot a könnyebben lebomló anyagok felhasználására.

A mosható pelenkák használatával igen sokat spórolhatunk, viszont ha arra gondolunk, hogy a mosással pörög a villanyóránk, a vízóránk, és a mosószert is meg kell vennünk, mely szintén szennyezheti a környezetet, nyilvánvaló, hogy nem lehet egyik megoldás mellett sem egyértelműen állást foglalni.

A textilpelenkák korszerűsödnek: a jelenlegi modellek már nem eresztik át úgy a nedvességet, mint korábban a gézpelenkák. Jobban illeszkednek a baba testéhez és tartósabbak is elődeiknél, mivel tépőzárral vagy patenttal rögzíthetők. A korszerű textilpelenkákat könnyű, puha gyapjúszerű anyagból készítik. Könnyen moshatók, és száríthatók, sőt, külföldön már léteznek pelenkamosó szolgálatok is.
Bizonyos esetekben (pl. éjszakára, vendégségben, vagy utazáskor) praktikusabb az eldobható pelenka, ezért jó, ha kéznél van pár darab a textil pelenka mellett.

A textilpelenka 3 fő típusát különböztetjük meg

  1. Kétrészes változat: egy nedvszívó pelenkából és egy nadrágból áll. A nedvszívó rész lehet egy hagyományos géz, vagy egyéb anyagból készült pelenka, erre húzzuk rá a vízálló nadrágot, mely lehet gumis derekú és tépőzáras egyaránt.
  2. All-in-one változat: egyesíti magában a nedvszívó részt és a vízhatlan nadrágot. Ezek a modellek inkább az eldobható pelenkára emlékeztetnek és többnyire tépőzárral rögzíthetők. Egyszerű a használatuk, viszont nehezebben moshatók, mert jóval hosszabb ideig száradnak és többnyire nem tehetők szárítóba.
  3. Ún. pocket-pelenka: kinézetre olyan, mint az all-in-one pelenka, ugyanolyan egyszerű a használata, de jóval praktikusabb, mivel egy kis zsebet képeztek ki a vízhatlan nadrágrészben, hogy ki lehessen venni a nedvszívó betétet. Így sokkal egyszerűbben mosható, hamarabb is szárad. A nedvszívó képességtől függően különféle betétek helyezhetők bele. A betétek anyaga igen változatos, lehet mikroszálas, gyapot, len, bambusz, kókusz, stb.
     

Mire van még szükségünk, ha a textilpelenkák mellett döntünk?

  • Kell egy pelenkavédő réteg, amivel a székletet ki tudjuk emelni a pelenkából, és beledobhatjuk a WC-be. Ezekből is kapható mosható betét polár anyagból.
  • Vastagabb felső betéttel is növelhetjük a pelenka nedvszívó képességét, pl. éjszakára. Ezekből is van mosható, pl. többrétegű frottír betét polár borítással, mely szárazon tart, de kapható eldobható pl. papírból is.
  • A felső nedvszívó réteg rögzítéséhez egyes modelleknél pelenkarögzítő kapocsra is szükség van, ezt korábban biztosítótűvel oldották meg.
  • A szennyes pelenkákat (melyekről előzőleg a székletet leöblítettük) ecetes vízben kell áztatni a mosásig. Ha 2 napnál ritkábban mosunk, az ecetes vizet cserélni kell az áztató vödörben.
  • Szárítógép beszerzése és használata nem elengedhetetlenül fontos, mivel sokat fogyaszt, ám ha van rá lehetőség, praktikusnak bizonyul, mert így gyorsabban száradnak a pelusok.
     

Érvek a textilpelenka mellett és ellen:

Pro:  Kontra:
A textilpelenka olcsóbb, mint az eldobható. A pelenkázás textilpelenka esetén tovább tart, mint az eldobható változatnál.
Környezetkímélőbb - bizonyos feltételek mellett. Egyszerre nagyobb költséget jelent, mint hetente, apránként megvásárolni az eldobható pelenkákat.
A modernebb változatok könnyen moshatók, viszonylag hamar száradnak. Több kiegészítőre van szükség.
Egy részük esztétikusabb, mint az eldobható pelenkák.     Nagyobb mennyiségű szennyes keletkezik.
  Szárítógépet vagy nagyobb ruhaszárítót kellhet beszerezni.
  Utazáshoz nem feltétlenül praktikus.
  Egyes anyukák véleménye szerint hamarabb kell cserélni, mint az eldobható pelenkát

Bizonytalan vagy és szeretnéd kipróbálni?
Beszélgess olyan kismamákkal, akiknek már bevált, nézegess fórumokat, női magazinokat, tájékozódj személyesen vagy interneten a kereskedelemben kapható megoldásokról, és ha van rá lehetőség, kérj próbacsomagot.

 

Indexkép: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja