SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Textilpelenkák - pro és kontra

Családinet [cikkei] - 2010-11-04
Pelenka-használat szempontjából elsődleges szempont lehet a környezet védelme, hiszen az eldobható pelenkák - ha nem környezetbarát anyagból készülnek - évszázadok alatt sem bomlanak le. Éppen ezért a modern eldobható pelenkák gyártói közül már egyre többen fordítanak gondot a könnyebben lebomló anyagok felhasználására.

A mosható pelenkák használatával igen sokat spórolhatunk, viszont ha arra gondolunk, hogy a mosással pörög a villanyóránk, a vízóránk, és a mosószert is meg kell vennünk, mely szintén szennyezheti a környezetet, nyilvánvaló, hogy nem lehet egyik megoldás mellett sem egyértelműen állást foglalni.

A textilpelenkák korszerűsödnek: a jelenlegi modellek már nem eresztik át úgy a nedvességet, mint korábban a gézpelenkák. Jobban illeszkednek a baba testéhez és tartósabbak is elődeiknél, mivel tépőzárral vagy patenttal rögzíthetők. A korszerű textilpelenkákat könnyű, puha gyapjúszerű anyagból készítik. Könnyen moshatók, és száríthatók, sőt, külföldön már léteznek pelenkamosó szolgálatok is.
Bizonyos esetekben (pl. éjszakára, vendégségben, vagy utazáskor) praktikusabb az eldobható pelenka, ezért jó, ha kéznél van pár darab a textil pelenka mellett.

A textilpelenka 3 fő típusát különböztetjük meg

  1. Kétrészes változat: egy nedvszívó pelenkából és egy nadrágból áll. A nedvszívó rész lehet egy hagyományos géz, vagy egyéb anyagból készült pelenka, erre húzzuk rá a vízálló nadrágot, mely lehet gumis derekú és tépőzáras egyaránt.
  2. All-in-one változat: egyesíti magában a nedvszívó részt és a vízhatlan nadrágot. Ezek a modellek inkább az eldobható pelenkára emlékeztetnek és többnyire tépőzárral rögzíthetők. Egyszerű a használatuk, viszont nehezebben moshatók, mert jóval hosszabb ideig száradnak és többnyire nem tehetők szárítóba.
  3. Ún. pocket-pelenka: kinézetre olyan, mint az all-in-one pelenka, ugyanolyan egyszerű a használata, de jóval praktikusabb, mivel egy kis zsebet képeztek ki a vízhatlan nadrágrészben, hogy ki lehessen venni a nedvszívó betétet. Így sokkal egyszerűbben mosható, hamarabb is szárad. A nedvszívó képességtől függően különféle betétek helyezhetők bele. A betétek anyaga igen változatos, lehet mikroszálas, gyapot, len, bambusz, kókusz, stb.
     

Mire van még szükségünk, ha a textilpelenkák mellett döntünk?

  • Kell egy pelenkavédő réteg, amivel a székletet ki tudjuk emelni a pelenkából, és beledobhatjuk a WC-be. Ezekből is kapható mosható betét polár anyagból.
  • Vastagabb felső betéttel is növelhetjük a pelenka nedvszívó képességét, pl. éjszakára. Ezekből is van mosható, pl. többrétegű frottír betét polár borítással, mely szárazon tart, de kapható eldobható pl. papírból is.
  • A felső nedvszívó réteg rögzítéséhez egyes modelleknél pelenkarögzítő kapocsra is szükség van, ezt korábban biztosítótűvel oldották meg.
  • A szennyes pelenkákat (melyekről előzőleg a székletet leöblítettük) ecetes vízben kell áztatni a mosásig. Ha 2 napnál ritkábban mosunk, az ecetes vizet cserélni kell az áztató vödörben.
  • Szárítógép beszerzése és használata nem elengedhetetlenül fontos, mivel sokat fogyaszt, ám ha van rá lehetőség, praktikusnak bizonyul, mert így gyorsabban száradnak a pelusok.
     

Érvek a textilpelenka mellett és ellen:

Pro:  Kontra:
A textilpelenka olcsóbb, mint az eldobható. A pelenkázás textilpelenka esetén tovább tart, mint az eldobható változatnál.
Környezetkímélőbb - bizonyos feltételek mellett. Egyszerre nagyobb költséget jelent, mint hetente, apránként megvásárolni az eldobható pelenkákat.
A modernebb változatok könnyen moshatók, viszonylag hamar száradnak. Több kiegészítőre van szükség.
Egy részük esztétikusabb, mint az eldobható pelenkák.     Nagyobb mennyiségű szennyes keletkezik.
  Szárítógépet vagy nagyobb ruhaszárítót kellhet beszerezni.
  Utazáshoz nem feltétlenül praktikus.
  Egyes anyukák véleménye szerint hamarabb kell cserélni, mint az eldobható pelenkát

Bizonytalan vagy és szeretnéd kipróbálni?
Beszélgess olyan kismamákkal, akiknek már bevált, nézegess fórumokat, női magazinokat, tájékozódj személyesen vagy interneten a kereskedelemben kapható megoldásokról, és ha van rá lehetőség, kérj próbacsomagot.

 

Indexkép: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja