SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan mozogjon biztonságosan gyermeked a vízben?

Családinet [cikkei] - 2010-07-15
Tanácsaink szülőknek a vízhez szoktatással és az úszással kapcsolatban.
Hogyan mozogjon biztonságosan gyermeked a vízben?

A vízhez szokatást nem lehet eléggé korán kezdeni, legjobb alkalom lehet erre a babaúszás. A csecsemők persze nem az igazi úszást sajátítják el, és a babaúszás nincs hatással a későbbi úszás képességükre sem.

A kisgyermekeket sekély, térdig, maximum derékig érő vízbe vidd. Nekik még az is elég, ha pancsikolnak a kezükkel, spriccelik egymást. Vonzóbbá teheted számukra a strandolást, ha úszó műanyag figurákat, fürdethető babát, homokozó-formákat a meregetéshez, mindenféle műanyag és papírhajókat, színes lufikat viszel be a vízbe. Kilyukasztott pohárkák, vödrök is érdekes játékszerek lehetnek, mert tetszik a kicsiknek, ahogy kicsurog belőlük a víz. Jó játék lehet az is, hogy tutajnak használtok egy frizbit és úsztathattok rajta figurákat, kavicsokat, sőt akár meg is lehet számolni, hány kavicstól süllyed el.

Három éves kortól már érdemes sok-sok játékkal megismertetni a vízben a kicsiket. Minél többet pancsoljanak a gyermekmedencében, vagy a sekély partmenti vizekben. Lehet visszatartott levegővel a víz alá merülni, érdekes kövek után kutatni, vagy csak egyszerűen körülnézni a víz alatt.

Vigyázat! Egy három év alatti gyermeknek még fejletlen a tájékozódási képessége, és akár térdig érő vízben is megfulladhat. Egyszerűen nem talál ki a felszínre, mert nem tudja, hol van a fent és a lent.

A vízben járással egy négyéves gyermek már megpróbálkozhat. Gólyajárással lépeget a vízben a gyermek úgy, hogy az egyik lábát felhúzva kiemeli a vízből, miközben lábfejét lefelé tartja. Ha fázik a lába, kis időre ki kell menni a partra és megmelegíteni a tappancsokat. Otthon is lehet gyakorolni úgy, hogy vizet engedünk a kádba vagy a zuhanytálcába.

Ilyen játékos gyakorlatokkal ösztönözhetitek a kicsiket a vízben való mozgásra:

  • Uszály: A gyermek háton fekszik a vízen, fejét a kezedben tartod. Lassan haladj hátrafelé, miközben húzod őt a vízben. Hogy ne legyen unalmas, ide-oda kanyaroghatsz.
  • Motorcsónak: Ehhez szükség lesz egy úszódeszkára, melyre a gyermek hason vagy háton fekszik rá. Megfogod a lábánál és olyan gyorsan tolod, amennyire csak bírod. Ezzel a gyakorlattal megtanulja nyújtott helyzetben egyenesen tartani a testét.
  • Lebegés a vízen: A gyermek háton fekszik, megtartod az előre nyújtott két kezeden. Két karját kinyújtja a feje fölé, lábait kb. vállszélességben szétterpeszti, miközben igyekszik jó mélyen beszívni a levegőt. Időnként egyet-egyet tempózik a lábával, (vagyis váltakozva fel-le mozgatja nyújtott lábait). Egyszer csak óvatosan kiveszed a kezed a gyermek alól. Ezt úgy is lehet gyakorolni, hogy elrugaszkodik a medence szélétől. Ez a gyakorlat arra is jó, hogy megtanuljon pihenni a gyermek a víz felszínén.
  • Rakéta: Kezdetben bátorítsd a gyermeket, hogy lábával elrúgja magát a medence falától, vagy a lépcsőtől. Először inkább hason fekvésben próbáljátok. A gyermek két karját egyenesen kinyújtva tartja a füle mellett, (tenyerek lefelé néznek, vagy összeteszi őket). Lábak és a törzs nyújtva vannak. Legegyszerűbb, ha megmutatod neki, minthogy megmagyarázod. Ha többen vannak, versenyezhetnek, ki jut messzebbre.

Akkor éri el a gyermek a vízbiztonságot, amikor már segítség nélkül tud fennmaradni a vízen, azaz nem kell labdába kapaszkodnia, nincs rajta úszógumi, karúszó, mentőmellény.

Ovasd el ezt is:
Apa vagy anya, mint úszómester - avagy hogyan tanuljon meg gyermekünk úszni?

Kép: elaine moore / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja