SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szobatisztaságról nyugodtan

[cikkei] - 2005-06-08
A szobatisztaság elérése nagyon nagy előrelépést jelent a gyermek fejlődése szempontjából, ugyanakkor nagy megkönnyebbülést jelent a szülőnek, hiszen végre megszabadulhatunk a drága és macerás pelenkázástól. A gyermek számára sokkal nehezebb feladat szobatisztává válni, mint az evőeszközzel való evést megtanulni!

Szobatisztaságról nyugodtan

Ez előbbihez ugyanis nem csak fizikai adottságok megléte szükséges - elengedhetetlen például, hogy biztosan tudjon ülni, állni és járni -hanem lelki és szellemi adottságok is kellenek. Általában azt mondjuk, 20 hónapos kora előtt nem érdemes elkezdeni a bilire szoktatást, mert az ilyen korú baba még nem érti meg, miért jobb az, ha a bilibe és nem a pelenkába kerülnek a dolgok. Két éves kor körül viszont elkezdhetjük az óvatos ismerkedést a bilivel.

Érdemes megvárni, amikor kezd felfigyelni székletére, vizeletére, a piszkos pelenka zavarja, a székletürítés idejére abbahagyja játékát, "odafigyel". Ekkor elkezdhetjük felhívni a figyelmét arra, hogy mire való a bili. Engedjük, hogy ráültesse babáját, keltsük fel az érdeklődését! Ha nem vagyunk prűdek, egyszer-kétszer megengedhetjük neki, hogy megnézze, mi történik a WC-n, és mindig kérdezzük meg, van-e neki is kedve kipróbálni.

Soha ne próbáljuk meg a gyereket erővel bilire ültetni, még akkor se, hogyha látjuk, hogy mindjárt kakilni fog! A tipegők előszeretettel teszik az ellenkezőjét annak, amit kérünk tőlük. Csak akkor tudjuk szobatisztaságra szoktatni, ha a baba szabad akaratából működik együtt velünk. Minden erőltetés csak a szülő sikertelenségét, a bilizés iránt érzett ellenszenvet valószínűsíti. Minél inkább úgy érzi a kicsi, hogy az egész művelet az ő irányítása alatt áll, annál kevésbé valószínű, hogy rossz néven veszi ezt az "újítást".



A bilihasználatból ne gyártsunk erkölcsi kérdést, és ne minősítsük a gyereket jónak vagy rossznak a bilizés sikerétől függően, hiszen csak egy új készséget tanul éppen. Természetesen örüljünk neki, ha sikerül valamit produkálni, de túl nagy lelkendezésbe se fogjunk, mint ahogy a balesetek esetén is kerüljük a sopánkodást vagy a megszidást. Egyszerűen nyugtassuk meg, nincs semmi baj, és biztassuk: talán holnap már a bilibe sikerül!

Ha a megfelelő időben,és elég ügyesen ismertetjük meg a bilivel, a legtöbb baba néhány hét alatt teljesen rászokik és büszke lesz nagyfiús, nagylányos viselkedésére.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja