SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudjuk, mennyit kell inniuk a babáknak?

Családinet [cikkei] - 2009-10-02
Mit, mikor, mennyit igyon egy csecsemő? Miért fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék bevitele?
Tudjuk, mennyit kell inniuk a babáknak?

Mikortól adhatok folyadékpótlást a picinek?

Az anyatej és a tejpépek - a hatodik hónaptól fokozatosan bevezethetjük a pépeket a baba étrendjébe - együttesen elegendő folyadékot biztosítanak számára. Csak amikor már három anyatejes vagy tápszeres étkezést vált ki a pép, akkor egészítsük ki a folyadékbevitelt. . 
 
Ekkor mennyi ivásra van szüksége a babának?

A tej és a három pépes étkezés mellett kb. 1 dl ajánlott. Amikor már a csecsemők elkezdenek szilárd táplálékot pl. kenyeret enni, attól kezdve fokozatosan növekszik a folyadékigény. Minél idősebb lesz, annál többet kell innia.

Az anyatejjel táplált babának is szüksége van folyadékpótlásra?

Nem. Az anyatej és a kezdő tápszerek minden szükséges tápanyagot biztosítanak az első hónapokban beleértve a kellő folyadékmennyiséget is.

Milyen a megfelelő ital?

A táplálkozási szakemberek forralt vezetékes vizet, vagy szénsavmentes ásványvizet, ill. cukrozatlan teát javasolnak. A bébi italok is jól csillapítják a szomjúságot 1/3 arányban hígítva, utóbbiak fogyasztása azonban cukortartalmuk miatt nem igazán kedvező. A cukorral édesített italokat a tabuk közé sorolják.

Milyen gyakran kínáljam a kicsit innivalóval?

Az étkezések között és minden etetés mellé is adjunk italt - még a reggelihez is tegyünk ki vizet. Ne hagyjuk, hogy babánk állandóan üvegből szívja a folyadékot, különben túlságosan felhígul a nyál és hosszabb távon károsodhatnak a fogak. 
 
A táplálékkal is vesz fel vizet a gyermek? 

Természetesen a magas víztartalmú ételek, mint az uborka, paradicsom, dinnye, madártej, gyümölcssaláta, levesek, hozzájárulnak a vízháztartáshoz, azonban nem pótolják a kiegészítő italokat. Ez fordítva is érvényes: a gyümölcslé nem helyettesítheti a gyümölcsöt.

Mit tegyek, hogy eleget igyon a babám?
Tegyünk az asztalra mintás csészéket, használjunk színes szívószálat és az ivást kísérje vidám koccintás. Az a lényeg, hogy mutassunk jó példát. Ha az étkezéseknél magától értetődő az ivás, akkor gyermekünk is megtanulja, hogy az evés és ivás összetartozó fogalmak.

Mi a teendő, ha beteg a csecsemő?

Ha a babának láza van, vagy egyéb okból izzad, pótolni kell a folyadékveszteséget. A szoptatott babáknál elég, ha gyakrabban, de rövidebb ideig tesszük mellre őket, mert az anyatej folyadéktartalma még igen magas a szopás elején.

Miért olyan fontos az ivás? 

A rossz ivási szokások negatív hatással vannak az egészségre. Ha nincs megfelelő mennyiségű folyadék a testünkben, csökken a koncentrációs és teljesítőképesség, megterhelődnek a vesék, fejfájás alakul ki. A szomjúság érzése önmagában is a szervezet vészjelzése. A gyermeknek ezért ideális esetben mindig annyit kellene innia, hogy soha ne legyen szomjas.

Az innivaló nemcsak az ebédlő asztalra való: a kicsik, amikor játszanak, kitombolják magukat, mindenről megfeledkeznek, még az ivásról is. Legyen ezért mindig kezünk ügyében víz vagy tea. Figyeljünk rá, hogy séta vagy sportolás közben mindig iktassunk be „ivó szüneteket”. A makacs nem-ivóknál se adjuk fel: mindig kínáljuk meg valamilyen itallal őket.

A gyermekek folyadékszükséglete életkorok szerint

  • csecsemőkortól tini korig

A dortmundi gyermektáplálkozási kutatóintézet legfrissebb tanulmánya szerint a gyermekek naponta átlagosan egy csészével kevesebbet isznak a szükségesnél.

Mégis mennyi folyadékra van szüksége csemeténknek?
A szakemberek ezt ajánlják:

  • 0-6 hónap: a tejes táplálkozás elegendő folyadékmennyiséget biztosít.
  • 6-12 hónap: kb. 1 dl.
  • 1 éves kor: kb. 6 dl.
  • 2-3 év: kb. 7 dl.
  • Óvodás kor: kb. 8 dl.
  • Kisiskolás kor: kb. 9 dl.
  • 10-12 év: 1 l.
  • 13-14 év: kb. 1,2, 1,4 l.
  • 15 év: kb. 1,5 l.

A folyadékszükséglet azonban nem csak az életkor függvénye, hanem a tevékenység (mint pl. sport), a levegő hőmérséklete, az étel sótartalma is befolyásolják. A fenti adatok ezért csak irányértékek.

Fotó: Bonoz/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja