SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mennyit alszik a baba? 3. rész

Családinet [cikkei] - 2015-08-14
Milyen alvási szokásokat vesz fel a baba? Mit lát a családban?
Korán kel, vagy későn fekszik? Sokat alszik, vagy keveset?
Mitől függ?

Alvási szokásaink velünk születnek.
Kutatók a külvilágtól elszigetelt emberek vizsgálata során megállapították, hogy amikor megvonták tőlük a természetes fényt és semmilyen információt nem kaptak az időbeli tájékozódáshoz, testük akkor is megtartotta a kb. 24 órás bioritmust. Kivételt képeztek a korán kelők és a későn fekvők. Az ő belső órájuk gyorsabban ill. lassabban ketyeg, mint általában a többi emberé.
A kutatók szerint a vizsgált személyek kb. negyede a korán kelő “pacsirta” vagy a későn fekvő “bagoly” típusba tartozik. A pacsirták már pirkadatkor teljes elánnal kezdik a napot, kora este viszont már fáradtak. Ellentétben a baglyokkal, akik reggel alig tudnak kimászni az ágyból, nehezen fognak hozzá teendőjükhöz,  késő este viszont annál élénkebbek. Azt, hogy beletartozunk-e a két fenti típusba, vagy a középmezőnyben foglalunk helyet, génjeink is meghatározzák. Épp oly sok koránkelő ember van, mint vidámabb, vagy higgadtabb temperamentumú. Teljesen normálisak ezek a variációk.

Bagolynak, pacsirtának, normál alvásúnak születni kell

A babák egyéni alvásritmusa természetesen akkor mutatkozik meg, amikor már rendeződött náluk az éjjeli alvás. Ulrich Rabenschlag freiburgi gyermekpszichiáter és az első németországi gyermek- alvás-ambulancia alapítójának véleménye szerint a baglyok és pacsirták a nyolchónapos és hároméves kor közötti időszakban választódnak ki. Itt az alvás időpontja számít, nem az időtartama. A baglyok között ugyanis ugyanannyi sok, ill. kevés alvásigényű ember fordul elő, mint a pacsirták között.

A baglyok és pacsirták alvási szokásait nem lehet átprogramozni. Nem engedik meg a gének. A csecsemőknél nem kizárólag az öröklött adottságok felelősek az alvási-ébrenléti fázisok váltakozásáért. Egyfelől az életkor a meghatározó: “a fiatalabb gyermekek a pacsirta, a tinédzserek inkább a bagoly típus felé hajlanak”, mondja az alváskutató Zulley. „Emellett bizonyos tanult tényezők is szerepet játszanak. Ha anya és apa baglyok, a gyermekek is automatikusan később fognak lefeküdni.”

Alkalmazkodjunk a kicsik alvásritmusához

Mi történik akkor, ha a baba szüleivel teljesen ellentétes fejlődést mutat? A szülőknek minden tulajdonsággal számolniuk kell, legyen az teljes higgadtság, vagy heves temperamentum. Mert ha nem vesszük komolyan egy gyermek bioritmusát, azzal nem teszünk jót testének.

„A legjobb, amit tehetünk, ne kezdjük el rögtön manipulálni gyermekünk alvási szokásait”, tanácsolja Rabenschlag pszichiáter. „Ehelyett a pacsirták szülei ösztönözzék az önálló reggeli foglalatossságra gyermekeiket.”

Csodákat tehet, ha már este egy összeválogatott fényképekkel teli dobozt helyezünk az ágy mellé. Kissé idősebbeknél alkalmazhatjuk a jól bevált lámpatrükköt: Időkapcsolós konektorral ellátott lámpát teszünk a szobába és ha az 7 órakor kigyullad, meg lehet rohamozni anya és apa ágyát.

A baglyokra hasonló esti óvintézkedések érvényesek: őket is meg lehet tanítani, hogyan foglalják el magukat egy időre önállóan. Egy igen éber gyermeket utópikus gondolat lenne rábeszélnünk a lefekvésre, ezért a „bagolymamák” különösen figyeljenek arra, hogy kisgyermeküknek egy óra kell a lenyugváshoz. A vad ugrándozás és a tv-nézés legyen számára tabu a lefekvés előtti időszakban.

A baglyok esetében a reggel megszervezése nehezebb. Az édesanyának munkába kell menni, a gyermeknek pedig bölcsibe, az alvásszükséglet ekkor óhatatlanul csorbát szenved. Azért itt is léteznek trükkös megoldások. A legfőbb segítség a naptól érkezik: a napfény csökkenti a fáradtságot és aktivizálja a testet. A mesterséges fény ennek csak a töredékét eredményezi, ezért félre a függönyökkel! Emellett a mozgás is segít. A baglyok szülei reggelente inkább ne tartsák kordában gyermekeiket, sőt ellenkezőleg: hagyják, hogy jól kitombolják magukat!

A megértés is fontos. Dicsérje meg gyermekét a zökkenőmentes felkelésért, azonban napközben tegye lehetővé számára a pihenést. Fontos a nap pozitív indítása, mert a kis mormoták semmit sem utálnak jobban, mint a kapkodást. Ilyenkor különösen jót tesz a kedvenc dallamok hallgatása, a finom reggeli, és egy mosoly.


A cikksorozat további részei:

Mennyit alszik a baba? 1. rész

Mennyit alszik a baba? 2. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja