SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mitől fájhat a gyerek feje?

Gombos Beáta [cikkei] - 2009-04-10
A fejfájás főleg a migrénes, a kicsiket és a nagyokat egyaránt megviseli. Egyre több gyermek szenved benne. A legtöbb szülő nem tudja, kihez kell fordulni, milyen vizsgálatokat kell elvégeztetni, ha gyermekénél is jelentkeznek a kellemetlen tünetek.
Mitől fájhat a gyerek feje?

A fejfájásnak számtalan oka lehet, legyen az rövidebb, vagy hosszabb ideig tartó. A felnőttek sem tudják sokszor, mi okozza a fájdalmat, a gyerekeknél pedig még nehezebb kideríteni. Nehezíti a helyzetet, hogy ők még nem tudják megfogalmazni, úgy a fájdalmukat, hogy abból egyértelműen tudjuk, mi a baj.

fejfájásA szülőkben sokszor felmerül a kérdés: „Igazat mond-e a gyerek?”, vagy esetleg így akarja elkerülni az óvodába, iskolába menést. Figyeljük a jeleket: ha sápadt, kerüli a fényt gyerekünk, biztosak lehetünk benne, hogy erős fejfájása van. Viszont, ha csak szimulálja a bajt, akkor is keresni kell az okokat. Szorongás, fóbia és szeretethiány állhat a háttérben.

Mi, felnőttek általában egy gyógyszer bevételével megoldjuk a fájdalmuk csökkentését. Sok esetben gyerekünknek is fájdalomcsillapítót adunk mondván, „Ne szenvedjen a gyerek!”. Ideig-óráig hat is a pirula. De, a fájdalom okát nem szünteti meg!
Legjobb megoldás, ha lefektetjük gyermekünket és elkezdjük feltárni a pszichés hátteret, különösen, ha nincs testi ok. Minél előbb utána kell járni az okok felkutatásának, mert minél tovább fennáll egy tünet, annál nehezebb megszüntetni.  Arról már nem is beszélve, hogy a rendszeres fejfájás hatással van  gyermekünk hangulatára, viselkedésére, koncentrációs zavart okozhat, zavarhatja az iskolai feladatokban is.
Első teendőnk, hogy a gyerekünk panaszairól, visszatérő tüneteiről tájékoztassuk a gyermekorvost, aki valószínűleg a következő vizsgálatokat fogja előírni:

•    Szemészet
•    Fogorvos
•    Vérvétel


•    Gyermek-neurológia, reflexológia
•    Fül-orr-gégészet
•    Speciális fájdalom-ambulancia
•    Pszichológia
•    Kineziológus, természetgyógyász
•    Epilepszia-, alvás-vizsgálat
•    Lehetséges, hogy MR, CT vizsgálatra is szükség lehet, de ez már csak a legvégső esetben

Legtöbb esetben elég, ha megváltoztatjuk gyermekünk napi menetrendjét. Legfontosabb a nyugalom, sok játék. Ha ezeket is szem előtt tartjuk, biztosak lehetünk benne, hogy enyhülnek a panaszok.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja