Erőszak a családban
A családon belüli erőszak elleni törvénytervezet szerint három-tíz napra kitilthatják otthonából azt, aki bántalmazza a családját. A jogvédők keveslik az eltiltást, szerintük a törvényjavaslaton látszik, hogy "a pénzügyminisztérium diktálta a háttérből".
/Origo/
Egyre gyakoribb hazánkban is a családon belüli erőszak. A nők, a családanyák tehetetlenek a brutális, erőszakoskodó, verekedő férjekkel szemben, akik még
Az elmúlt húsz évben már igyekeztek megfékezni ezeket a tragikus eseményeket. Az ENSZ, az Európa Tanács és az Európai Unió közösen dolgozott ki jogszabályokat, a kiszolgáltatott családtagok biztonságának érdekében. Ezek a nemzetközi jogszabályok Európa számos országában már életbe léptek.
Büntetendővé nyilvánították a családon belüli erőszakot, a zaklatást. Törvénybe iktatták a távolságtartási rendelkezést. A rendőröket kiképezték a helyzet kezelésére, hogy helyesen tudjanak dönteni a beavatkozáskor.
Nálunk is végre elfogadta az országgyűlés a családon belüli erőszak törvénytervezetének javaslatát. Az Országgyűlés felkérte a kormányt, hogy alkossa meg a megfelelő jogszabályokat, hogy a hatóságok kellően felléphessenek, ha felmerül az erőszak gyanúja a családokban.
Törvénytervezet utolsó módosítása 2004. 03. 23.-án volt. A tervezet szerint a kitiltási határozat alapján, 3-10 napra tilthatják ki a családi otthonból azt, aki bántalmazza a családját, zaklatja
A tervezet szerint ugyan ki lehet tiltani a családi fészekből a részegeskedő, arrogáns, gyermekét zaklató apát, vagy élettársat, de ez nem megoldás. Ez időre biztosítanának részére átmeneti szállást, ami növelné csak a hajléktalanok számát, mert ezeknek a szállásoknak a befogadóképessége is korlátozott.
A nők ez idő alatt képtelenek az életüket olyan mederbe terelni, ahol meg tudják teremteni maguknak és gyermekeiknek a biztonságot, és véget tudjanak vetni az őket ért agresszivitásnak, megaláztatásnak, és ne legyenek érzelmi zsarolásoknak kitéve.
Ezeknek a férfiaknak mindenképpen felelniük kell a tetteikért, viselniük kell a következményeket. Nem lehet büntetlenül hagyni, hogy a gyermekek szeme láttára bántalmazzák édesanyjukat, vagy magát a gyermeket.
Tavaly decemberben létrehozták az Esélyegyenlőségi Kormány Hivatal /EK/ által támogatott Krízis Központot. Itt minden fenyegetett, vagy már bántalmazott nő információt vagy támogatást kaphat. A cím titkos, csak a telefonszám nyilvános, ezzel szeretnék megőrizni a cím anonimitását, hogy ne legyenek a bántalmazottak kitéve a férjek atrocitásainak.
Ez idáig csak a Budapesti rászorultakon tudnak személyesen segíteni, csak őket tudják elhelyezni. Az EK szorosan együttműködik a Nők Nőkért Együtt az Erőszak Ellen /NaNe/ egyesülettel.
Ha a központ működése beválik, országos szintre emelik. Biztonságos menedékhelyeket akarnak létrehozni azok számára, akiket bántalmaztak, hogy így próbálják megóvni őket a további atrocitástól A családon belüli erőszak kezelése teljes társadalmi összefogást igényel. A megfélemlített nők nem képesek egyedül szembeszállni az agresszív férjekkel vagy élettársakkal.
Ez nem konzervatív, vagy liberális gondolkodás kérdése, mindenképpen tenni kell ellene. Ez már nem magánügy!
Segítséget nyújtó telefonszámok:
Krízis Alapítvány: 06 80 204-387
Na Ne : 06 80 505-101
Habeas Corpus Munkacsoport: 06 1 202-1948
Jogsegély szolgálat: 06 309 956-666
Ne szégyelljünk a telefonért nyúlni, legyen bátorságunk és kérjünk tanácsot, segítséget, és ha kell, kérjünk rendőri intézkedést!
Közösségi hozzászólások: