SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Stresszoldás szülőknek

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-01
A házimunka csak gyűlik, még az ebéd sem készült el, máris számtalan egyéb teendő adódik, ugyanakkor a családra is időt kell szánni.

Nem könnyű egy szülő élete, hiszen a házimunka, a munkahelyi teendők mellett a legfontosabb dologra is időt kell szentelnie; saját családjára. Modern társadalmunkban fáradtság és kimerültség szó más értelmet nyer. Szervezetünk is másképp reagál, hiszen állandóan rohanunk, végezzük a ránk rótt ezerféle teendőt. Egy idő után azonban bekapcsol a stresszlámpa; ideje, hogy magunkra is szánjunk némi időt.

A relaxáció nagyszerű megoldás lehet a feszültség oldására, a mindennapi rohanás okozta stressz leküzdésére. Olykor nem marad időnk arra sem, hogy egy órát lepihenjünk, arra pedig főként nem, hogy jóga, meditáció, vagy egyéb tanfolyamokon vegyünk részt. Helyette azonban rendelkezésünkre áll egy nagyszerű képesség, a relaxáció. Néhány percre kizökkenhetünk a mindennapokból, s visszanyerhetjük elveszett energiánkat.

Progresszív relaxáció

Először az izmokkal kell kezdeni a gyakorlatot. Elsőként az alsó lábszárát kell megfeszíteni, majd szépen lassan elernyeszteni. Ezt a mozgássort néhányszor meg kell ismételni. Ezután következhetnek a combizmok. Minden néhány másodpercig tartó feszítés után 5 másodperces szünetet kell tartani.

Ezután következnek a kezek; szorítsuk ökölbe, majd ernyesszük el teljesen. Végül az alkar, a bicepsz és a vállak kerülnek sorra. A gyakorlat befejeztével az izmok ellazulnak, a légzés mélyebbé, egyenletesebbé válik. Ez már egy pihentető állapot, mely akár egy rövidebb alvást is helyettesíthet. Ha valaki naponta elvégzi a gyakorlatsort, egy idő után az izmok megfeszítése nélkül is képes lesz ellazítani teljes testét, s pihentetni végtagjait.

Légzésgyakorlat

A helyes légzés nem csak fizikai kondíciónkat, de koncentrálóképességünket is javíthatja. Amikor feszültek vagyunk, légzésünk felszínessé, gyorsabbá válik. Valójában, amikor teljesen kiegyensúlyozottak vagyunk, akkor sem ügyelünk a helyes légzésre. A helytelen légzés akadályozza a test megfelelő oxigénellátásának folyamatát, így energiát vesz el. Nem egyszer, pusztán a helytelen légzés miatt fáradtnak, levertnek érezhetjük magunkat.

Ahhoz, hogy elsajátítsuk a megfelelő légzést, először keressünk egy kényelmes fotelt. Kezeinket fektessük hasunkra, pont a bordák alá. Lassan, mély lélegzetet veszünk. Ha sikerült egyenletes, mély lélegzetet vennünk, kezünkkel érezzük, ahogyan hasunk lassan megemelkedik. Érdemes napi 5-10 percet eltölteni a gyakorlattal, így egy idő után automatikusan kialakul a helyes légzés.

Tippek a stressz elkerülésére

· A reggelre szükséges ruhákat, könyveket már este készítsünk elő, így nem kell kapkodással kezdeni a napot.
· Soha ne hagyatkozzunk a memóriánkra, mert előbb-utóbb valamit elfelejtünk és kapkodás lesz az eredménye. Helyette vezessünk naplót, vagy írjuk fel egy papírra a teendőket (fontossági sorrendben).
· Mindenből legyen otthon tartalék; gyufa, égő, toll.. Általában a legnagyobb felfordulás közepette ég ki a villanykörte, vagy megy tönkre valami a háztartásban.
· A mindennapos relaxáció (akkor is, ha csak pár percig tart), segíthet a feszültség oldásában.
· Meg kell tanulni nemet mondani. Néha akkor sem jut időnk arra, amit szeretnénk, ha mindent megteszünk érte.
· Az elegendő alvás nélkülözhetetlen. A kialvatlanság az egyik alapvető stressz forrás; fáradtan minden feladat nehezebbnek tűnik.
· Ha előre elkészítjük a bevásárló listát, s egy lapra leírjuk a heti menüt, a vásárlás egyszerűbb, gyorsabb és költséghatékonyabb lesz.
· A gyerekeket –ha elég idősek hozzá- bevonhatjuk a kisebb házimunkákba. Így több időnk marad a családi programokra, s a munkavégzés is könnyebb, hiszen ez idő alatt is együtt lehetünk gyermekeinkkel.

A megfelelő napirend kialakításával, a rövid, néhány perces relaxációs gyakorlatokkal könnyebben vehetjük a hétköznapok akadályait. Nem csak a feszültség oldásában, de a jó közérzet kialakításában is elengedhetetlen, hogy naponta legalább néhány percet szánjunk magunkra.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja