Családellenes munkahelyek (Cikkíró pályázatra beküldött írás)
Sok család életében okoz válságot, esetleg törést a munkanélküliség és az ezzel járó anyagi gondok. Azt hihetnénk azokban a kapcsolatokban, ahol stabil munkahelyből adódóan biztosabb az anyagi háttér, ritkább a válás. Ezt cáfolja egy kutatási eredmény, mely szerint a harmadik leggyakoribb válóok éppen a munkahely.
Olvastunk már olyan foglalkozásokról, melyek veszélyesek lehetnek ilyen szempontból.
Ilyen foglalkozás a masszőr, a táncosnő stb., de gondoltuk volna, hogy egy fizikai alkalmazottakat foglalkoztató nagyvállalat is lehet ilyen?
A Multinacionális cégek elsődleges célja a fejlődés, a piacképesség fenntartása és növelése. Ezek a cégek arra törekednek, hogy minél hatékonyabban, kevés vesztességgel érjenek el eredményeket. A munkavállalók eszközei a fejlődésnek és kiszolgálói az egyre növekvő piaci igényeknek.
Ezen törekvések megvalósítása miatt lett szükség a többműszakos időbeosztásra.
Az így dolgozóknak számolniuk kell azzal, hogy alig találkoznak családtagjaikkal, mert általában hétvégén is dolgoznak. A rendszertelen időbeosztás a szervezetet az átlagosnál jobban megterheli, ezért fáradtabbak és türelmetlenebbek lehetnek.
Azokban a családokban, ahol gyermeket nevelnek, a szülők igyekeznek ellenkezőműszakos beosztásban dolgozni, hogy gyermekeik felügyeletét is meg tudják oldani. Ezek a szülők csak ritkán lehetnek együtt, ez azért veszélyes, mert elhidegülhetnek egymástól.
Az intimitás hiánya ráhatással van az érzelmi állapotra, családi kapcsolatokra, az egészségére, ugyanakkor csökkentheti a munkakedvet és befolyásolhatja azt a minőségi munkát, amit a munkáltató elvár.
Az emberek többsége kényszerűségből vállal ilyen állást, azért mert nincs másik lehetőség. Már-már szállóigévé vált az a gondolat, hogy mindegy mit csinál és mennyit keres az ember, csak munkahely legyen.
A rendszertelen időbeosztás azontúl, hogy zavart okozhat az egyén életében akaratlanul bár, de lehetőséget teremt arra, hogy érzelmileg labilissá vált emberek munkahelyükön alakítsanak ki kapcsolatokat, amely kapcsolatokból érzelmi kötődés is kialakulhat.
Gyakran látunk példát ilyen esetekre. Munkakapcsolatból lett szerelem a válás oka – mondják. Az igazi ok, amiért ilyen érzelmi fordulat kialakulhat, valaminek vagy éppen valakinek a hiánya.
2011. 02. 18.
Közösségi hozzászólások: