SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Párterápia (GE)

Gazdag Enikő [cikkei] - 2010-10-05
Lehetőség a párkapcsolati problémák megoldására! A Párterápia a családi és párkapcsolati konfliktusok terápiás feldolgozását jelenti.

 A következő kérdésekre ad választ, és az alábbi témákban nyújt segítséget:
 

  • Milyen a párkapcsolatom? Miért vitatkozunk folyton? Mi lehet a megoldás?
  • Elváljak vagy legyek türelmesebb? Van még remény az együtt maradásra?
  • Megcsalt a Párom. Mit rontottunk el?
  • Hogyan tudjuk a problémáinkat úgy rendezni, hogy a gyerekeknek is a legjobb legyen?
  • Hogyan legyünk egy család úgy, hogy mindkettőnknek van már gyereke?


Mi az a Párterápia (GE) ?

A családi és párkapcsolati konfliktusok terápiás feldolgozását jelenti.
A családi élet, a párkapcsolat minden szakaszának megvannak a maga "fordulópontjai" (összeköltözés, esküvő, gyerekszületés, stb.) amelyek változást hoznak a párok életébe, és ezeket a párok megoldhatják jól, sikeresen, és gazdagodhatnak általa, vagy rosszul, és akkor tanácsadásra, segítségre, támogatásra szorulnak. A terápiában egy olyan kommunikációra tanítjuk a párokat, amellyel ők nyíltan és őszintén tudják a problémáikat megbeszélni, a másik megértését és elfogadását tartjuk szem előtt, emellett együttműködésre, mindkettőjük számára elfogadható kompromisszumok megkötésére vezetjük rá őket, és a megjelenő negatív érzéseket, haragot megismertetjük velük, közösen megkeressük az okát, és a problémák megoldásában nyújtunk támogatást. A beszélgetések során a kapcsolat erősségére, pozitív oldalaira világítunk rá, ezáltal a pár kiteljesedik, mert megérzik, hogy ők ketten képesek kimászni a válságból, hogy ketten együtt képesek megújulni, fejlődni. A párterápia(GE) a jelenre és a jövőre fókuszál, megkezdéséhez mindkét fél motivációja szükséges, hogy akarja, és benne legyen a folyamatban.

Az üléseket két pszichológus vezeti (1 nő és 1 férfi: a nembeli egyensúly miatt), és amiatt, hogy elkerüljük azt, hogy valakinek a pártját fogjuk. Általában 8-10 alkalom (heti 1 óra rendszerességgel) szokott hozni változást, fejlődést. Az órákon aktívan dolgozunk a párral, a különböző helyzeteket, problémákat mindkét fél szemszögéből megvilágítjuk, és megértetjük a másikkal, egyfajta tükröt adunk a kapcsolatukról, hogy hol tartanak éppen, és milyen feladataik lennének a fejlődéshez. Házi feladatot is mindig adunk, hogy otthon is dolgozzon a pár, a terápia folyamatossága meglegyen.

Tapasztalatok:

Több párral is lefolytattunk már sikeres párterápiákat, a siker mércéje az, hogy a pár mindkét tagja elégedettebb legyen, jobban érezze magát, akár a párkapcsolatában, akár attól, hogy együtt rájönnek arra, merre menjenek tovább,  vagy külön folytassák esetleg az életüket. Némely esetekben a "jó megoldás" nem feltétlenül az együtt maradás, ilyenkor segítünk a párokban abban, hogy lezárhassák magukban a kapcsolatot, és ha gyerekek is vannak, hogyan kommunikálják feléjük a változást. 

A párterápia felépítése: egy alkalom 60 perc, és általában 5-10 alkalom elősegíti a változást, a fejlődést és a tudatosulást.

Az első beszélgetés mindig az "ismerkedésé", ezalatt mi szeretnénk minél teljesebb képet kapni a pár működéséről, a kommunikációjukról, és az esetleg köztük zajló játszmákról. A pár megismerhet minket, benyomásokat kaphat, és természetesen a felénk irányuló érzéseknek is jelentőségük van, hiszen ezek projekciók (kivetítések), ezeket is felhasználjuk a terápia során, visszajelezzük a kliensek felé. A terápia egy "biztonságos tér", ahol mindennek jelentősége van, és mindent ki is lehet mondani. Nem értékelünk, tehát a párnak megvan a szabadsága arra, hogy bármit elmondhasson, amit fontosnak érez. 

Az első óra végén javaslatot teszünk arra, hogy mit gondolunk hogyan menjünk tovább, és a pár is visszajelez felénk, hogy szeretne-e velünk tovább dolgozni. Ezután kitűzünk egy közös célt (ők fogalmazzák meg), és ez irányba fogunk továbbmenni. Az óra végén feladatot kapnak, a problémájuk megoldására irányulva.

A további alkalmakkor első lépésben meghallgatjuk, hogy "mit hoz" a pár az órára, milyen új problémák merültek fel, mi foglalkoztatja őket jelenleg, és az óra második részéban a cél elérésére fókuszálunk különböző módszerekkel.

Néhány alkalom után összegzünk, hogy a cél függvényében hol tartunk jelenleg, mit kell még tenni a cél eléréséhez. 

Akkor ritkítjuk a találkozásokat, ha a pár már érezhetően jól működik együtt, képes már maga irányítani a köztük zajló folyamatokat. Az mindig érződik, hogy mikor nincsen már ránk szükségük, mert megtanulták a párterápia által maguk megoldani jól a nehezebb helyzeteket is, tehát a párkapcsolatuk menedzsereivé váltak. 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A férjem könyörgött egy fiúgyermekért, majd azt akarta, hogy adjam fel a karrierem

Amikor a férjem megkért, hogy vállaljunk gyermeket, azt ígérte, hogy ő marad otthon vele, mivel tudta, milyen keményen dolgoztam az ügyvédi karrieremért. De amikor a baba megszületett, teljesen megváltozott a hozzáállása, és rá akart venni, hogy adjam fel mindazt, amit felépítettem.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja