SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermektartási díj megelőlegezése

Kelemen Hetti [cikkei] - 2006-02-22
Sajnos sok elvált, gyermekét egyedül nevelő szülő nem tudja, mihez van joga, ha a másik fél nem tartja be kötelezettségét, nem járul hozzá az anyagiakhoz. Ez részben a bíróságok hibája is, mert javarészt "elfelejtenek" tájékoztatni arról, hova és milyen eséllyel lehet fordulni, ha csak részben, vagy egyáltalán nem jön a kötelezettől a megítélt gyerektartás.

Legelőször a bírósági behajtókhoz fordul az ember, akik megkezdik az adós felkutatását. Általában hanyag módon. (Személyes tapasztalat, hogy ha a keresett személy lakcíme, tartózkodási helye ismeretlen, még egy telefonszám sem löki közelebb az ügyet a végkifejlethez, mert - habár állítólag mindent megtesznek -, fel nem hívják az illetőt.) A behajtók információt nem tudnak kiadni, mert a titkárság vizsgálja az ügyet, akikkel személyesen nem lehet beszélni, a levelekre pedig igen ritkán válaszolnak. Mire sok-sok fülrágás, érdeklődés, átalvatlan éjszaka után küldenek egy papírt, amiben behajthatatlannak minősítik a tartásdíjat, legjobb esetben eltelik fél év. Ezek után még mindig ott tartunk, hogy senki, de senki nem világosította fel hivatalosan emberünket, hogy ez nem a vég! Igenis, van megoldás ennyi tortúra után, van joga van gyermekünknek 3 évig könnyebben élni. A hivatalos iratokkal, határozatokkal kezünkben csak a kerületileg illetékes gyámhivatalhoz kell elmennünk, ahonnan remélhetőleg és legtöbb esetben már egyenes út vezet a megoldáshoz.
 

Eljárás megindítására jogosult:

- a gyermek törvényes képviselője
- a nagykorú gyermek


Megállapítás feltételei:

- Bíróság már megállapította jogerősen a tartásdíjat.
- Külföldi bíróság vagy hatóság jogerős határozattal megállapította a tartásdíjat Magyarországon élő gyermek javára és ezt nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján kell végrehajtani.
- Tartásdíj fizetésére kötelezettől a behajtás átmenetileg lehetetlen.
ÉS HA
- A gyermeket gondozó családban az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét, a gondozó személy nem képes a gyermek részére a szükséges tartást biztosítani.

Az 1 főre jutó jövedelem megállapításánál irányadó időszak a havonta rendszeresen mérhető jövedelmeknél a 6 hónapot, egyéb jövedelmeknél az egy évet nem haladhatja meg.

Jövedelemszámításnál figyelembe veendők a közös háztartásban élő közeli hozzátartozók:
- szülő, szülő házastársa vagy élettársa,
- 20 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező gyermeket,
- 25 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező nappali tagozaton egyetemi, főiskolai tanulmányokat folytató gyermeket,
- korhatárra tekintet nélkül a tartósan beteg, testi, érzékszervi, értelmi, beszéd vagy más fogyatékos gyermeket,
- szülő vagy házastársa által eltartott rokon.
 

Eljárás menete:


1. Kérelemben meg kell jelölni azokat az okokat, tényeket amelyek a kérelmet megalapozzák, valamint nyilatkozni kell arról, hogy nem állnak fenn az elutasítás alapjául szolgáló kizáró okok.

A kérelemhez csatolni kell:
- jövedelemnyilatkozatot a tényleges kiadásokat igazoló számlákkal (rezsiköltség, OTP tartozás stb.) Ebből lehet megállapítani, hogy nem képes a gyermek részére a szükséges tartást biztosítani.
- tartásdíjat megállapító jogerős bírósági határozatot,
- tartásdíj behajtása iránti eljárás megindítását igazoló okiratot vagy a gyermektartás eredménytelen végrehajtását igazoló, ill. a végrehajtás szünetelését kimondó 6 hónapnál nem régebbi foglalási jegyzőkönyvet (ebből lehet megállapítani a tartásdíj behajthatatlanságát!) ha a kötelezett lakóhelye olyan államban van, ahol a behajtás nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján lehetséges, közokirattal kell igazolni azt, hogy a jogosult kezdeményezte a gyermektartásdíj behajtását és igényének érvényesítését.
- Ha ez utóbbit még nem kezdeményezte a jogosult, 15 napon belül meg kell tennie. Ha erről 15 napon belül nem tud igazolást bemutatni - EL KELL UTASÍTANI A KÉRELMET.
- Ha a kötelezett fizet gyermektartást, de a bíróság által megállapított mértéknek 50%-ánál kevesebbet, vagy a behajtás mértéke a megállapított gyermektartásdíj alapösszegének 50%-át nem haladta meg, a kérelmet NEM lehet elutasítani
- nagykorú gyermek esetén a nappali oktatásról szóló igazolást

2. A gyámhivatal a kötelezettet értesíti az eljárás megindításáról és felszólítja kötelezettsége teljesítésére, valamint figyelmezteti arra, hogy a megelőlegezett gyermektartás díját kamattal együtt kell az államnak visszafizetnie.

3. Jövedelemvizsgálat.

4. Határozat: AZONNAL VÉGREHAJTHATÓ:
- összeg: bírósági határozatban foglalttal egyező. Ha ez százalékos, akkor az alapösszeg. Részösszegű megfizetés vagy behajtás esetén a bíróság által megállapított alapösszeg 50%-a
- időtartam: legfeljebb 3 év, nagykorúság miatt nem lehet megszüntetni, ha a fiatal felnőtt nappali tagozaton folytat tanulmányokat. Indokolt esetben ismét elrendelhető,
- folyósítás kezdő időpontja (kérelem benyújtásától).

5. Határozat megküldése: (a tartásdíjjal kapcsolatban hozott összes határozat vonatkozásában)
- jogosultnak,
- kötelezettnek,
- kötelezett munkáltatójának,
- bíróságnak (aki a végrehajtást foganatosította/,
- a kötelezett lakóhelye (tartózkodási helye) szerinti ügyésznek
- ha a kötelezett külföldön él, a Kereskedelmi és Hitelbanknak
- jegyzőnek (kötelezett lakóhelye, városi gyámhivatal székhelye szerint).

EL KELL UTASÍTANI A KÉRELMET, HA:
- a kötelezett sorkatona,
- a külföldi tartózkodási helye ismeretlen vagy lakóhelye olyan államban van, ahol a tartásdíj érvényesítésére nincs viszonosság, nemzetközi szerződés,
- a kötelezett és a jogosult közös háztartásban él,
- lejárt a tartásdíjra való jogosultság,
- 15 napon belül a kérelmező nem igazolja a végrehajtás megindítását.
- a kötelezett rendszeres jövedelmére, ill. egyéb vagyonára vezetett végrehajtás 3 éven át nem járt eredménnyel
- részösszegű megfizetés, vagy részösszegű behajthatatlanság esetén, ha ennek mértéke a bíróság által megállapított összegnek az 50%-át meghaladja.

FEL KELL FÜGGESZTENI A FOLYÓSÍTÁST (legfeljebb 6 hónapra)
- ha a kérelmező családjában az egy főre eső jövedelemben pozitív változás állt be,
- kötelezett a megállapított tartásdíj 50%-nál nagyobb összeget fizet közvetlenül a jogosultnak,
- végrehajtás eredményre vezetett,
- gyermek ideiglenes hatályú elhelyezését rendelték el

Ez a határozat is azonnal végrehajtható!
A felfüggesztés elrendelését követő 30 napon belül a városi gyámhivatal megvizsgálja, hogy fennállnak-e a megszüntetés okai. Ha nem, el kell rendelni a további folyósítást annak a hónapnak az első napjától, amely hónaptól a jogosult nem részesült gyermektartásdíjban.

MEG KELL SZÜNTETNI A FOLYÓSÍTÁST, ha
- a gyermek városi gyámhivatal vagy bíróság határozata alapján a különélő másik szülő vagy személy gondozásába kerül
- a gyermek nagykorúvá vált és nem folytatja tanulmányait nappali oktatási rendszerben
- a városi gyámhivatal átmeneti vagy tartós nevelésbe vette a gyermeket
- a kötelezett meghal.

Ha a bíróság a megelőlegezés időtartama alatt az összeget felemeli vagy leszállítja, az ítélet jogerőre emelkedésének napjától fel lehet emelni, vagy csökkenteni lehet a megelőlegezett tartásdíj összegét. A jogosultság feltételeit nem kell ebben az esetben ismét vizsgálni.

KÖTELEZETT kamattal együtt fizeti vissza az államnak. Ha nem, adók módjára kell behajtani. (1990. évi XCI. tv. szabályozza.)
 

Folyósítás:

A megállapított tartásdíjat tárgyhót követő hónap 5-éig kell folyósítani.

A megelőlegezett tartásdíj a megállapítás előtt keletkezett hátralékba nem számítható be.

Amennyiben a megszüntetés a tárgyhó 15. napja előtt történt, a megállapított tartásdíj 50%-át, ha a megszüntetés 15. napja után történt, teljes összegű gyermektartásdíjat kell folyósítani.

Kétszeres tartásdíj felvétele esetén a megelőlegezett tartásdíjat vissza kell fizetni. 


kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja