SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A család és a gyermek

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-12
Vajon hogyan juthat el odáig egy felnőtt ember, hogy gyermekét eszközként használja?

Rengeteg a válás, de még több a képmutató, vagy érdekkapcsolat. Számtalan pár csupán anyagi okokból nem dönt a válás mellett, s inkább folytatja kapcsolatát, boldogtalanul. Legtöbb esetben az érdekből, vagy meggondolatlanul kötött házasságok érnek véget. Az emberek folyamatosan változnak, jó vagy rossz irányba - ezt már mindenkinek saját felelőssége eldönteni. A beszélgetések, az őszinteség hiánya, a meghittség elkerülése könnyen romba dönthet egy kapcsolatot. Több országban - éppen a válások magas száma miatt - már feltételhez kötik a házasságkötés. A párok csupán meghatározott számú évnyi együttélés után mondhatják ki az igent. A mivel lakva ismerni meg az embert, legtöbbször már a házasság megkötése előtt kiderül, vajon képes-e együtt élni két ember.

A válások egy része a felelősség elhárításából adódik. Könnyebb elmenekülni egy probléma elől, mint megoldani azt, s mivel napjainkban a válással kapcsolatos erkölcsi teher már nem terheli a párokat, nem egyszer ezt az egyszerűbb utat választják. A válások okainak listájában élen áll a partner szenvedélybetegsége (játékszenvedély vagy alkoholizmus), illetve egy harmadik fél megjelenése. Napjainkban a házasság intézményét egyre kevésbé tisztelik, így nem egyszer meggondolatlanul kötnek házasságot. Ma már egy eskü nem szól kötelezően egy életre, a válást már -sajnos- nem kezelik tragikus eseményként.

A párok egy része azonban másként dönt. Hogy vajon melyik a jobb megoldás - együtt élni boldogtalanul, vagy külön, de boldogan - nem dönthető el. Ha azonban már egy harmadik, tőlünk függő ember is bekerül a képbe, mindkét fél felelőssé válik annak életéért. Legyen szó érdekházasságról, kihűlt kapcsolatról, vagy bármi másról, a párok felelősek az egymás iránti, és más, tőlük függő emberek irányába történő cselekedeteikért. Sajnos előfordul, hogy egy kapcsolatot csak a gyermek tart össze. Az esetben, ha a gyermek a kapcsolat boldog éveiben született, a szülők erkölcsi terhe kisebb, amennyiben válás mellett döntenek. Ha azonban azért vállalnak gyermeket, hogy kapcsolatuk ne szakadjon meg, esetleg egyik fél dönt csupán a kérdésben, a szülők sorsa „kevésbé” hangsúlyos mint a megszületett gyermeké.

Minden szülő tudja, milyen hatalmas felelősséggel jár egy gyermek. Ez nem nagy teher, és nem is megterhelő, ha a szülők szeretik gyermeküket, boldogságukra, szerelmükre emlékezteti őket, nem pedig arra, hogy ő csupán egy eszköz mellyel kapcsolatukat megmenthetik. A „nem kívánt” gyermekek sokszor nem részesülnek olyan gondoskodásban, melyet várva várt társaik kapnak. A szülő talán ráébred, hogy mennyi mindenben akadályozza gyermeke, s így kevesebb időt fordít rá, saját szorongása miatt gyermeke sem nevelkedhet nyugodt légkörben.

Egy hasonló eset már nem csupán arról szól, hogy egy szülő mennyire képes egészséges felnőttet nevelni gyermekéből, hanem arról is, hogy utódja vajon milyen családod alapít? Ha rossz példát lát maga előtt, s ugyanezt követi, talán soha nem szűnik meg az ördögi kör. S a gyermek előbb-utóbb felnőtté válik, és a szülők ismét egyedül maradnak a megoldatlan problémákkal. Vajon nevezhető-e felnőtt embernek az, aki képes ilyen felelőtlenül bánni egy emberi élettel? Ezt mindenki döntse el saját lelkiismerete szerint.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja