Egyedülállókról- mit mutat a statisztika?
Magyarországon- akárcsak a legtöbb európai társadalomban, a nők száma jóval meghaladja a férfiakét. Míg fiatalabb korosztályokat tekintve a férfiak adják a lakosság túlnyomó részét, addig a középkorúak esetében már a nők vannak többségében. Ez az egyszerű statisztikai adat is megmutatja, hogy magas az özvegy (és egyedül élő) asszonyok száma.
Családi állapot-egyedülálló?
Ha visszavándorlunk egy évszázadot az időben, érdekes adatokra bukkanhatunk. A férfiak között sokkal magasabb számban találhatók egyedülállók, mint a nők körében. Ez nagyrészt az akkori erkölcsi normáknak köszönhető.
Ezek a múltbéli statisztikák nem térnek el drasztikusan a mostani főbb jellemzőktől: csupán nőtt a válások, és csökkent a házasságban élők száma. Egyre több élettársi viszonyt folytató pár vállal gyermeket- házasságkötés nélkül.
Harminc éves kor felett jóval több egyedülálló nőt találhatunk, mint férfit. Harminc éves kor alatt ugyanez az arány fordított.
Gyermeknevelés egyedül- a nők vezetik a listát
Korábban már szót ejtettünk róla, hogy az utóbbi években a válások háromnegyedét nők kezdeményezik. A válás oka legtöbbször az alkoholizmus és a hűtlenség. Ugyanakkor a felsőoktatásban résztvevő nők köréből kerül ki a legtöbb leányanya. Ez egyszerű magyarázatot adhat a kérdésre: miért több a gyermekét egyedül nevelő édesanya?
1990 óta az eltartott gyermekek mintegy 84%-át neveli édesanyja, s csupán a gyermekek 16%-a él édesapjával. Az egyedülálló apák legtöbbször egy- ritkábban két gyermeket nevelnek, míg a három, vagy több gyermeket egyedül nevelők között szinte csak nőket találhatunk.
Amikor "jobb", ha válunk
A válást szinte kivétel nélkül rossz dologként kezeljük. Mert nyomot hagy a szülőkben, s a gyermekben is. Kétségtelenül mindenki arra törekszik, hogy boldog, teljes családi életet éljen, s gyermekei számára nyugodt környezetet biztosítson.
Ennek ellenére néha jobb, ha a gyermek csonka családban nő fel. Egy kapcsolat, melyből elveszett a szeretet, a tisztelet és a megértés, nem lehet jó mintakép egy gyermek számára. Ugyanakkor hazánkban komoly problémát okoz az alkoholizmus, a játékszenvedély, melyek nem egyes emberek életét döntik romba, hanem rossz példát mutatnak a gyermekeknek, s tönkreteszik a családot: anyagilag és morálisan egyaránt.
Ilyen esetekben érdemes végiggondolni: jó az egy gyermeknek, ha nap mint nap nélkülöz, vagy szülei folyamatos vitáját hallgatja?
Közösségi hozzászólások: