SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állatok és érdekességek

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-24
Az állatvilág számtalan érdekes, sőt, olykor csodálatraméltó dologra képes. A láncfűrész hangját utánzó madarak, az utódok nemét befolyásolni tudó emlősök mind egy-egy színfoltot jelentenek a vadállatok világában.

Ki ne emlékezne gyermekkori kedvencére, a Dzsungel könyvére? Ez a csodás mű megtanította nekünk az állatok szeretetét, és persze azt is, hogy egy elefánt soha nem felejt. A tudósok már régóta foglalkoznak az állati memória kutatásával. Megtudhattuk, hogy az aranyhal csupán 2 másodperces emlékezettel rendelkezik, s egyes papagájfajok akár egy három éves gyermek értelmi szintjét is elérhetik.

Nicola Clayton, egy angol egyetem kutatója a szajkókkal végzett kísérletet. Ugyan még nem bizonyított, hogy a madárfaj rendelkezik epizodikus memóriával, de viselkedésjegyeik erre utalnak. A szajkók ugyanis az egyes élelmiszereket "szavatossági idejüknek" megfelelően rendszerezik és fogyasztják el. Képesek tanulni a korábbi eseményekből, a fészekrablással találkozott szajkók sokkal nagyobb figyelmet fordítanak fészkük védelmére.

Az emberhez viszonyított legnagyobb hasonlóságot a gorilláknál, és a csimpánzoknál fedezhetjük fel. Memóriájuk fantasztikus, s rendkívül sok érzelem kimutatására képesek. Már hosszú évekkel ezelőtt elkezdtek foglalkozni a gorillák tanításával, s ma már nem számít újdonságnak, hogy kártyák, vagy kézjelek segítségével képesek kommunikálni velünk, emberekkel. Egy kísérlet során fényt derítettek fantasztikus memóriájukra is.

Egy amerikai tudós kísérletében egy csimpánz emlékezőképességét mérték fel. A csimpánz harminc játékát elrejtették, úgy, hogy ő is láthassa, hová kerülnek a tárgyak. Az állat feladata később az volt, hogy gondozója segítségével felderítse a tárgyak hollétét. A csimpánz az esetek 90 százalékában eltalálta, melyik tárgy hová került!

A vadvilág egyik legfurcsább élőlénye a strucc, akit legtöbben csak az állatkertből ismerünk. Ennek a hatalmas madárnak nem csupán furcsán hatalmas termete az egyetlen érdekessége. Nevezhetnénk a cápához hasonlóan az állatvilág szemetesének, vagy konyhamalacnak is. Szó szerint mindent bekebelez, amit csak talál. Ez élőhelyén természetes, hiszen zúzógyomrának működését segítik a kövek. Azonban a saját környezetéből kiszakított madár ösztöne nem változik: mindent befal, legyen szó karóráról, fényképezőgépről, vagy akár egy pohárról.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja