SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állatok és érdekességek

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-24
Az állatvilág számtalan érdekes, sőt, olykor csodálatraméltó dologra képes. A láncfűrész hangját utánzó madarak, az utódok nemét befolyásolni tudó emlősök mind egy-egy színfoltot jelentenek a vadállatok világában.
Állatok és érdekességek

Ki ne emlékezne gyermekkori kedvencére, a Dzsungel könyvére? Ez a csodás mű megtanította nekünk az állatok szeretetét, és persze azt is, hogy egy elefánt soha nem felejt. A tudósok már régóta foglalkoznak az állati memória kutatásával. Megtudhattuk, hogy az aranyhal csupán 2 másodperces emlékezettel rendelkezik, s egyes papagájfajok akár egy három éves gyermek értelmi szintjét is elérhetik.

Nicola Clayton, egy angol egyetem kutatója a szajkókkal végzett kísérletet. Ugyan még nem bizonyított, hogy a madárfaj rendelkezik epizodikus memóriával, de viselkedésjegyeik erre utalnak. A szajkók ugyanis az egyes élelmiszereket "szavatossági idejüknek" megfelelően rendszerezik és fogyasztják el. Képesek tanulni a korábbi eseményekből, a fészekrablással találkozott szajkók sokkal nagyobb figyelmet fordítanak fészkük védelmére.

Az emberhez viszonyított legnagyobb hasonlóságot a gorilláknál, és a csimpánzoknál fedezhetjük fel. Memóriájuk fantasztikus, s rendkívül sok érzelem kimutatására képesek. Már hosszú évekkel ezelőtt elkezdtek foglalkozni a gorillák tanításával, s ma már nem számít újdonságnak, hogy kártyák, vagy kézjelek segítségével képesek kommunikálni velünk, emberekkel. Egy kísérlet során fényt derítettek fantasztikus memóriájukra is.

Egy amerikai tudós kísérletében egy csimpánz emlékezőképességét mérték fel. A csimpánz harminc játékát elrejtették, úgy, hogy ő is láthassa, hová kerülnek a tárgyak. Az állat feladata később az volt, hogy gondozója segítségével felderítse a tárgyak hollétét. A csimpánz az esetek 90 százalékában eltalálta, melyik tárgy hová került!

A vadvilág egyik legfurcsább élőlénye a strucc, akit legtöbben csak az állatkertből ismerünk. Ennek a hatalmas madárnak nem csupán furcsán hatalmas termete az egyetlen érdekessége. Nevezhetnénk a cápához hasonlóan az állatvilág szemetesének, vagy konyhamalacnak is. Szó szerint mindent bekebelez, amit csak talál. Ez élőhelyén természetes, hiszen zúzógyomrának működését segítik a kövek. Azonban a saját környezetéből kiszakított madár ösztöne nem változik: mindent befal, legyen szó karóráról, fényképezőgépről, vagy akár egy pohárról.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja