SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szoptatás a babáért és a mamáért

Családinet [cikkei] - 2007-05-22
Az anyatejes táplálás a legjobb választás mind a baba, mind pedig a mama egészsége szempontjából. Lássuk, pontosan miért.

  Szerencsés esetben az édesanya már a kórházban eltöltött napok alatt megismerkedhet a szoptatás semmihez nem hasonlítható érzésével, s otthonában is lehetősége nyílik nyugodt körülmények mellett biztosan elsajátítania az anyatejes táplálás minden apró részletét.

 Hazánkban adott a lehetőség, hogy az anyuka éveket töltsön otthon gyermekével, s így saját elképzelései szerint válassza meg gyermeke táplálásának módját. A szülés után rövid időn belül munkába álló szülő esetében a szoptatás kivitelezése jóval bonyolultabb, több szervezést igénylő folyamat ugyan, de az eszközök - s szerencsés esetben a családi segítség - adottak a kivitelezéséhez.

A szoptatás előnyeit nem lehet elégszer kiemelnünk. Az anyatej védi a gyermek szervezetét a különböző fertőzésektől, óvja a bélflóra, a légzőszervek egészségét. A szoptatott gyermekeknél ritkábban alakul ki fülfertőzés, csökken a hasmenés kockázata. Az olyan súlyos kórképek valószínűsége, mint a bölcsőhalál (SIDS) szintén csökken. Az anyatej védelmet nyújt az allergiás megbetegedések, a diabétesz, sőt még az idősebb korban kialakuló elhízás ellen is.

 Az anyatejes táplálás azonban épp úgy jótékony hatású az édesanya szervezetére is. A szoptatás növeli az oxytocin hormon szintjét, mely segíti a méh szülés utáni visszahúzódását, illetve biztosítja a nyugalmat, ellazulást. A szoptató édesanyáknál lerövidülhet a gyermekágyi vérzés időtartama, illetve egyes kutatások alapján csökken a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázata is. A szoptatás ezen kívül véd a mell, a méh és a petefészek daganatos megbetegedései ellen.

 Az American Academy of Pediatrics szervezet ajánlása szerint a gyermek 6 hónapos koráig kizárólag anyatejes táplálás ajánlott. Ezt követően a hozzátáplálás mellett a szoptatás a gyermek 1 éves koráig javasolt, ezután pedig ameddig az édesanya és a gyermek számára is egyaránt örömöt okoz.

 A szoptatás hosszát minden édeasanya egyéni igényei, vágyai szerint választja meg. A gyermekorvosok, védőnök tanácsokkal látnak el bennünket, melyeket azután saját szempontjaink, életvitelünk, s személyiségünk szerint fogadunk meg, vagy épp utasítunk el.

 Érdemes azonban tudnunk, hogy akár már két hónapos szoptatással is rengeteget adhatunk mind gyermekünk, mind magunk számára. Kutatási eredmények igazolják, hogy a szoptatott gyermekek nyugodtabbak, intelligencia szintjük magasabb, csontjaik erősebbek. Az anyatej magas koleszterin tartalma jótékony hatású, s így véd a későbbi években jelentkező elhízás és koleszterinproblémák ellen. A szoptatás egyaránt csökkenti az asztma és allergia kialakulásának kockázatát, az arra hajlamos gyermekeknél.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja