SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fáj a kisbabám hasa, mit tegyek?

Nagy Edit [cikkei] - 2023-12-08
A csecsemőkorban jelentkező hasfájás egy gyakori probléma, amely az emésztőrendszer érésével általában három-négy hónapos korra spontán megszűnik. Sok szülő aggódik, amikor kisbabájuk sokat sír hasfájás miatt és az aggodalom mellett kimerítő is mindez a baba környezete számára. Szerencsére a csecsemők esetében ezek a tünetek többnyire ártalmatlanok és a szervi elváltozások ritkák
Fáj a kisbabám hasa, mit tegyek?

A hasfájás egyik oka a túletetés

A túletetés miatt a zsigeri szervek fala feszülhet, ami kellemetlen érzést okoz a babának.
Teendő: A túletetés elkerülhető, ha a babádat igény szerint szoptatod. Inkább gyakrabban, de kevesebb mennyiséget adjunk a babának enni, és kerüljük a túletetést.

Sok levegő nyelése

Ha a csecsemő mohón eszik, sok levegőt is nyelhet, ami a gyomor feszülését és így hasfájást okozhat.
Teendő: Minden étkezés után és szükség esetén közben is büfiztessük meg a babát, hogy a lenyelt levegő eltávozhasson, csökkentve ezzel a gyomorfal feszülését és a kellemetlen érzést.

A hasfájás kezelése

A csecsemőkori hasfájás kezelése általában nem igényel komoly beavatkozást. A szülők és gondozók figyelmessége, valamint a helyes étkezési szokások kialakítása gyakran elegendő a tünetek enyhítésére. Ha a hasfájás tartóssá válik vagy más tünetekkel társul, érdemes a gyerekorvossal konzultálni. A megfelelő gondozással és odafigyeléssel a csecsemők hasfájása enyhíthető és megelőzhető.

 

Egyéb okok, amelyek miatt fájhat a kisbaba hasa

Fertőzés okozta hasmenés

A fertőzéses eredetű hasmenés a zsigeri szervek fokozott mozgása miatt okozhat hasfájást.
Teendő: A megelőzés érdekében ügyeljünk a higiéniai szabályok betartására, különösen a tápszer és az ételek elkészítésekor. Tápszeres babáknál használjunk babavizet és azt is főzzük fel, mielőtt a gyermeknek adnánk.

Fokozott bélműködés

A fokozott bélműködés görcsös fájdalmakban nyilvánulhat meg, ami a bélfal feszüléséből és húzódásából adódik.
Teendő: Szoptatós anyáknak figyelniük kell táplálkozásukra. Kerüljék a gázképződést elősegítő ételeket, mint a káposzta, karfiol, bab, hagymafélék. Bizonyos ételek, mint a tojás vagy a tehéntej, allergizáló hatásúak lehetnek, ezeket is érdemes kerülni.

Bár a csecsemőkori hasfájás általában ártalmatlan jelenség, fontos, hogy a szülők odafigyeljenek a gyermek étkezési szokásaira.
A csecsemőkori hasfájás kezelése nemcsak az aktuális kellemetlen tünetek enyhítését szolgálja, hozzájárul a gyermek hosszú távú egészségének megőrzéséhez is. A megfelelő táplálkozás, higiénia és szülői figyelem mind kulcsfontosságúak ebben a folyamatban. A legtöbb esetben a csecsemőkori hasfájás kezelése egyszerű és hatékony.

Laktóz-érzékenység

A laktóz-érzékenység az anyatej vagy a nem megfelelő tápszer hatására is jelentkezhet. A tejcukor (laktóz) tartalmú étrend fogyasztását követően 30-120 perccel jelentkező tünetek közé tartozik a hasfájás, haspuffadás és hasmenés. Gyakran antibiotikum szedése után alakul ki átmeneti laktóz-érzékenység, mivel a laktáz enzim sérülékeny és előfordulhat, hogy ideiglenesen nem tudja ellátni feladatát.
Teendő: Ha a babánál laktóz-érzékenységre utaló tüneteket tapasztalunk, forduljunk szakemberhez. A szakember diagnózist állít fel és szükség esetén diétát ír elő, legyen szó szoptatásról vagy hozzátáplálásról.

Ételallergia miatti hasfájás

A tehéntej fehérje allergia a csecsemőkori ételallergiák gyakori oka. Ez már a kizárólagos anyatejes táplálás ideje alatt is jelentkezhet, ha az anya fogyaszt tejet vagy tejterméket. A tünetek gyakran a tehéntej- és tejtermékbevitel növekedésével jelentkeznek, és ezek közé tartozik az ekcéma, hasfájás, hasmenés, haspuffadás és nyálkás székletürítés.

A csecsemőkori hasfájás egy összetett jelenség, amelyet számos tényező okozhat, köztük túletetés, levegőnyelés, fertőzések, fokozott bélműködés, laktóz-érzékenység és ételallergia. A szülőknek és gondozóknak fontos figyelmükkel és megfelelő táplálkozási szokásokkal segíteniük a gyermeket a tünetek kezelésében.


Módszerek a hasfájás enyhítésére

  • Babamasszázs és tornáztatás. A baba hasának finom masszírozása az óramutató járásával megegyező irányban, körkörös mozdulatokkal segíthet. A csecsemő tornáztatása, amikor a hanyatt fekvő baba lábait behajlítjuk és a hasa felé nyomjuk, szintén hatékony lehet.
  • A hasra helyezett meleg borogatás ellazíthatja az izmokat. Használhatunk melegített textil pelenkát vagy vízben melegíthető géllel töltött párnát is.
  • A csecsemő számára kényelmes etetési testhelyzet fontos, hiszen a görnyedt pozícióban több levegőt nyelhetnek, ami feszülést okozhat.
  • A csecsemő hordozása a megfelelő hordozóeszközzel enyhítheti a fájdalmat, mivel a függőleges testhelyzetben a gázok könnyebben távozhatnak.
  • Édeskömény és ánizs tea, vagy vény nélkül kapható végbélkúpok és cseppek is segíthetnek, de alkalmazásuk előtt kérjük ki gyermekorvosunk tanácsát.

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben a baba fejlődése normális, nem bukik vagy hány rendszeresen, és a széklet- és vizeletürítése szokásos, általában nincs ok az aggodalomra. Azonban, ha megváltozik a baba viselkedése, nyugtalanabb lesz, gyakrabban sír, többet bukik vagy hány, vagy ha a széklet állaga, mennyisége, gyakorisága megváltozik, esetleg vér van benne, akkor haladéktalanul forduljunk szakemberhez.

A csecsemőkori hasfájás kezelése számos módon történhet, de a legfontosabb, hogy a szülők figyeljenek a gyermek jelzéseire és változásaira. Ha a fent említett módszerek nem hoznak megkönnyebbülést vagy ha a tünetek súlyosabbá válnak, mindenképpen keressünk fel egy szakembert. A gyermek egészsége és jóléte a legfontosabb, és ez gyakran szakértői tanácsot és kezelést igényel.

csaladmentor.hu

Nyitókép: samuel Lee képe a Pixabay -en.

Nagy Edit


Nagy Edit
védőnő, babamasszázs oktató és családi rendszerállító

Elérhetőségeim:
Email: nagyedit@csaladmentor.hu
Honlap: www.csaladmentor.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja