SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így óvjuk magunkat és kisbabánkat a különféle bőrproblémáktól!

Családinet [cikkei] - 2023-10-23
 [X]

Akik már szülők, jól tudják, hogy egy kisbaba gondozása során számtalan dologra kell figyelnünk. Ezek között a bőr egészsége kiemelten fontos, hiszen a fokozott bőrérzékenység miatt gyakran jelentkezhet irritáció. Nem feledkezhetünk meg magunkról sem, szülés után ugyanis megváltozhat a bőrünk állapota, emiatt pedig extra ápolást, törődést igényelhet.

Baba és mama a szülés után

Az újszülöttek bőre még nagyon érzékeny, ami miatt sokféle bőrprobléma jelentkezhet náluk. Ezek közül az egyik leggyakoribb a bőrpirosság, a bőrszárazság, a bőrkiütés, a csecsemőkori ekcéma és akné.

A babák bőre még sokkal vékonyabb és védtelenebb, mint a felnőtteké, a barrierjük, azaz a bőrük védőrétege pedig még nem tudja tökéletesen ellátni a funkcióját. Ez tulajdonképpen a legfelső bőrréteg, ami meggátolja a kórokozók és egyéb szennyeződések bejutását. A bőrükben lévő faggyúmirigyek száma is kevesebb, ami dehidratáltságot eredményezhet. Ezek a mirigyek olyan anyagokat, például természetes zsírokat termelnek, amikre szüksége van a bőrnek ahhoz, hogy kellően hidratált legyen, azaz ne száradjon ki.
 
Ami a bőrüket illeti, a nők is számos változást tapasztalhatnak magukon. Ezek közé tartozik a striák, azaz a terhességi csíkok megjelenése, a meglazult bőr, a narancsbőr, a hiperpigmentáció, illetve ők is gyakran tapasztalhatnak kellemetlen bőrszárazságot. A hormonális változások hatására kialakulhat a rosacea is, ami egy krónikus gyulladásos bőrbetegség. Jellemzően az arc középső részén – az orron, az orcákon, illetve az állon – értágulat jön létre, a bőr kipirosodik és sok esetben fájdalmas égő érzés is tapasztalható. Bár a rosacea kezelése, a tünetek mérséklése nem lehetetlen, a gyulladás megszüntetése egy lassú folyamat.

Hogyan óvjuk a babánkat és magunkat?

A bőr egészségének megőrzése nagyon fontos függetlenül attól, hogy a sajátunkról vagy a babánk bőréről van-e szó. Ahhoz, hogy elkerüljük a kellemetlen tünetekkel járó bőrproblémákat, érdemes megfogadnunk néhány tanácsot.

Használjunk érzékeny bőrre készült termékeket!

A bőrünk tisztítására, ápolására használt termékek közül érdemes olyanokat választani, amelyek kifejezetten érzékeny vagy száraz bőrre készültek. Bátran használjunk természetes összetevőkben gazdag hidratáló krémeket, testápolókat és hidratáló olajakat pl. mandula-, kókusz- vagy jojobaolajat. A babánk bőrére pedig kizárólag olyan termékeket válasszunk, amiket újszülöttek számára fejlesztettek ki.

Kerüljük a túlzott tisztítást!

A gyakori bőrtisztítással kiszáríthatjuk a bőrünket. Ez különösen akkor káros, ha a szülés után alapvetően is bőrszárazsággal vagy ekcémával küzdünk. A tisztálkodás során kerüljük az erősen habzó tusfürdőket, habfürdőket, arctisztítókat, azok ugyanis eltávolíthatják a bőrünk felszínéről a természetes olajokat. Válasszunk helyettük inkább hatékonyan, de kíméletesen tisztító termékeket. Ami a babánkat illeti, biztosítsunk számára kellő higiéniát, de a bőr „túltisztítását” az ő esetében is kerülni kell!

Ne használjunk túl meleg vizet!

Elnyújtózni a forró kádvízben nagyon kellemes élmény, de ha bőrszárazsággal küzdünk, akkor ezt érdemes kerülni, a túl meleg víz ugyanis szárítja a bőrünket. Ehelyett a tisztálkodáshoz, arcmosáshoz használjunk langyos vagy enyhén meleg vizet. Arra is érdemes figyelni, hogy a víz ne érje túl sokáig a bőrünket, mert annak is szárító hatása lehet. Amikor a babánkat fürdetjük, akkor is mindig ellenőrizzük, hogy a víz nem túl meleg-e számára, és a mosdatása ne tartson tovább 5-10 percnél!

Cseréljük gyakran a törölközőinket!

Mosakodás után mindig figyeljünk arra, hogy a törölközőink alaposan megszáradjanak, különben penészessé válhatnak, párnaponta pedig cseréljük le őket tisztára. A folyamatos használat hatására rengeteg baktérium meg tud telepedni rajtuk, amiket ha felviszünk a bőrünkre, akkor kellemetlen kiütések, pattanások és egyéb gyulladásos folyamatok alakulhatnak ki. A babánk fürdetéséhez mindig használjunk külön törölközőt, amit szintén gyakran cseréljünk.

Legyünk türelmesek!

Az olyan speciális bőrproblémák, mint a hiperpigmentáció vagy rosacea kezelése türelmet és kitartást igényelhet. Ezek esetében a speciális kozmetikumok, kozmetikai eljárások segíthetnek, de azok is csak hosszú távon tudják kifejteni a hatásukat. Ne adjuk fel, a várt eredmény eléréséig pedig igyekezzünk elfogadni a testünket a hibáival együtt, és úgy szeretni, ahogy van.

Figyelem és gondoskodás: vegyük észre a jeleket!

Ha a kisbabánk egészségéről van szó, akkor nem lehetünk elég óvatosak, legyünk körültekintőek, és figyeljük az apró jeleket! Néha egy kis bőrelváltozás is nagyon árulkodó lehet, és ha időben lépünk, akkor elkerülhetjük a komolyabb problémák kialakulását. A kisbabák bőre még nagyon érzékeny, irritációra és különböző bőrproblémákra hajlamos, ezért a bőrápolásra nagy hangsúlyt kell fektetnünk. Emellett persze magunkról sem feledkezhetünk meg, hiszen a mi kiegyensúlyozottságunk, elégedettségünk és egészségünk a baba szempontjából is fontos.

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja