SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így óvjuk magunkat és kisbabánkat a különféle bőrproblémáktól!

Családinet [cikkei] - 2023-10-23
 [X]

Akik már szülők, jól tudják, hogy egy kisbaba gondozása során számtalan dologra kell figyelnünk. Ezek között a bőr egészsége kiemelten fontos, hiszen a fokozott bőrérzékenység miatt gyakran jelentkezhet irritáció. Nem feledkezhetünk meg magunkról sem, szülés után ugyanis megváltozhat a bőrünk állapota, emiatt pedig extra ápolást, törődést igényelhet.
Így óvjuk magunkat és kisbabánkat a különféle bőrproblémáktól!

Baba és mama a szülés után

Az újszülöttek bőre még nagyon érzékeny, ami miatt sokféle bőrprobléma jelentkezhet náluk. Ezek közül az egyik leggyakoribb a bőrpirosság, a bőrszárazság, a bőrkiütés, a csecsemőkori ekcéma és akné.

A babák bőre még sokkal vékonyabb és védtelenebb, mint a felnőtteké, a barrierjük, azaz a bőrük védőrétege pedig még nem tudja tökéletesen ellátni a funkcióját. Ez tulajdonképpen a legfelső bőrréteg, ami meggátolja a kórokozók és egyéb szennyeződések bejutását. A bőrükben lévő faggyúmirigyek száma is kevesebb, ami dehidratáltságot eredményezhet. Ezek a mirigyek olyan anyagokat, például természetes zsírokat termelnek, amikre szüksége van a bőrnek ahhoz, hogy kellően hidratált legyen, azaz ne száradjon ki.
 
Ami a bőrüket illeti, a nők is számos változást tapasztalhatnak magukon. Ezek közé tartozik a striák, azaz a terhességi csíkok megjelenése, a meglazult bőr, a narancsbőr, a hiperpigmentáció, illetve ők is gyakran tapasztalhatnak kellemetlen bőrszárazságot. A hormonális változások hatására kialakulhat a rosacea is, ami egy krónikus gyulladásos bőrbetegség. Jellemzően az arc középső részén – az orron, az orcákon, illetve az állon – értágulat jön létre, a bőr kipirosodik és sok esetben fájdalmas égő érzés is tapasztalható. Bár a rosacea kezelése, a tünetek mérséklése nem lehetetlen, a gyulladás megszüntetése egy lassú folyamat.

Hogyan óvjuk a babánkat és magunkat?

A bőr egészségének megőrzése nagyon fontos függetlenül attól, hogy a sajátunkról vagy a babánk bőréről van-e szó. Ahhoz, hogy elkerüljük a kellemetlen tünetekkel járó bőrproblémákat, érdemes megfogadnunk néhány tanácsot.

Használjunk érzékeny bőrre készült termékeket!

A bőrünk tisztítására, ápolására használt termékek közül érdemes olyanokat választani, amelyek kifejezetten érzékeny vagy száraz bőrre készültek. Bátran használjunk természetes összetevőkben gazdag hidratáló krémeket, testápolókat és hidratáló olajakat pl. mandula-, kókusz- vagy jojobaolajat. A babánk bőrére pedig kizárólag olyan termékeket válasszunk, amiket újszülöttek számára fejlesztettek ki.

Kerüljük a túlzott tisztítást!

A gyakori bőrtisztítással kiszáríthatjuk a bőrünket. Ez különösen akkor káros, ha a szülés után alapvetően is bőrszárazsággal vagy ekcémával küzdünk. A tisztálkodás során kerüljük az erősen habzó tusfürdőket, habfürdőket, arctisztítókat, azok ugyanis eltávolíthatják a bőrünk felszínéről a természetes olajokat. Válasszunk helyettük inkább hatékonyan, de kíméletesen tisztító termékeket. Ami a babánkat illeti, biztosítsunk számára kellő higiéniát, de a bőr „túltisztítását” az ő esetében is kerülni kell!

Ne használjunk túl meleg vizet!

Elnyújtózni a forró kádvízben nagyon kellemes élmény, de ha bőrszárazsággal küzdünk, akkor ezt érdemes kerülni, a túl meleg víz ugyanis szárítja a bőrünket. Ehelyett a tisztálkodáshoz, arcmosáshoz használjunk langyos vagy enyhén meleg vizet. Arra is érdemes figyelni, hogy a víz ne érje túl sokáig a bőrünket, mert annak is szárító hatása lehet. Amikor a babánkat fürdetjük, akkor is mindig ellenőrizzük, hogy a víz nem túl meleg-e számára, és a mosdatása ne tartson tovább 5-10 percnél!

Cseréljük gyakran a törölközőinket!

Mosakodás után mindig figyeljünk arra, hogy a törölközőink alaposan megszáradjanak, különben penészessé válhatnak, párnaponta pedig cseréljük le őket tisztára. A folyamatos használat hatására rengeteg baktérium meg tud telepedni rajtuk, amiket ha felviszünk a bőrünkre, akkor kellemetlen kiütések, pattanások és egyéb gyulladásos folyamatok alakulhatnak ki. A babánk fürdetéséhez mindig használjunk külön törölközőt, amit szintén gyakran cseréljünk.

Legyünk türelmesek!

Az olyan speciális bőrproblémák, mint a hiperpigmentáció vagy rosacea kezelése türelmet és kitartást igényelhet. Ezek esetében a speciális kozmetikumok, kozmetikai eljárások segíthetnek, de azok is csak hosszú távon tudják kifejteni a hatásukat. Ne adjuk fel, a várt eredmény eléréséig pedig igyekezzünk elfogadni a testünket a hibáival együtt, és úgy szeretni, ahogy van.

Figyelem és gondoskodás: vegyük észre a jeleket!

Ha a kisbabánk egészségéről van szó, akkor nem lehetünk elég óvatosak, legyünk körültekintőek, és figyeljük az apró jeleket! Néha egy kis bőrelváltozás is nagyon árulkodó lehet, és ha időben lépünk, akkor elkerülhetjük a komolyabb problémák kialakulását. A kisbabák bőre még nagyon érzékeny, irritációra és különböző bőrproblémákra hajlamos, ezért a bőrápolásra nagy hangsúlyt kell fektetnünk. Emellett persze magunkról sem feledkezhetünk meg, hiszen a mi kiegyensúlyozottságunk, elégedettségünk és egészségünk a baba szempontjából is fontos.

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

A lány az Airbnb-ből sem jelentkezett ki, ahol megszállt, és a hazafelé tartó gépére sem szállt fel. Barátaival utazott Budapestre szórakozni.
Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Az utóbbi időben évente 7500-8000 nőt és 150-200 férfit diagnosztizáltak rosszindulatú emlődaganattal Magyarországon. Ahogy általában a daganatos megbetegedések esetén, úgy a mellrák gyakoriságában is szerepe lehet a várható élettartam növekedésének, a "nyugati" életmódnak és étrendnek. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, október harmadik hetét pedig 2009 óta a ritkábban előforduló, általában háttérbe szoruló férfi emlőrák elleni küzdelemnek szentelik, felhívva a figyelmet a prevenció, a korai felismerés, a terápiás kezelés és a palliatív ellátás fontosságára.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Megváltoztathatod a szemed színét?

Megváltoztathatod a szemed színét?

Egyetlen cseppentés, amitől a barna szemünk színe hétfőn lehet kék, kedden zöld, szerdán pedig mélyfekete? Ezt ígérik azok a szemszín-változtató cseppek, amelyek már néhány ezer forintért bárki számára elérhetőek az interneten. De vajon valóban ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja szemszínünk megváltoztatásának? Mit szabad és mit nem? Jó, ha tisztában vagyunk néhány dologgal, mielőtt az idei halloweeni jelmezünkhöz a szemünk színét is hozzáigazítjuk.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.

A szerkesztő ajánlja