SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így óvjuk magunkat és kisbabánkat a különféle bőrproblémáktól!

Családinet [cikkei] - 2023-10-23
 [X]

Akik már szülők, jól tudják, hogy egy kisbaba gondozása során számtalan dologra kell figyelnünk. Ezek között a bőr egészsége kiemelten fontos, hiszen a fokozott bőrérzékenység miatt gyakran jelentkezhet irritáció. Nem feledkezhetünk meg magunkról sem, szülés után ugyanis megváltozhat a bőrünk állapota, emiatt pedig extra ápolást, törődést igényelhet.
Így óvjuk magunkat és kisbabánkat a különféle bőrproblémáktól!

Baba és mama a szülés után

Az újszülöttek bőre még nagyon érzékeny, ami miatt sokféle bőrprobléma jelentkezhet náluk. Ezek közül az egyik leggyakoribb a bőrpirosság, a bőrszárazság, a bőrkiütés, a csecsemőkori ekcéma és akné.

A babák bőre még sokkal vékonyabb és védtelenebb, mint a felnőtteké, a barrierjük, azaz a bőrük védőrétege pedig még nem tudja tökéletesen ellátni a funkcióját. Ez tulajdonképpen a legfelső bőrréteg, ami meggátolja a kórokozók és egyéb szennyeződések bejutását. A bőrükben lévő faggyúmirigyek száma is kevesebb, ami dehidratáltságot eredményezhet. Ezek a mirigyek olyan anyagokat, például természetes zsírokat termelnek, amikre szüksége van a bőrnek ahhoz, hogy kellően hidratált legyen, azaz ne száradjon ki.
 
Ami a bőrüket illeti, a nők is számos változást tapasztalhatnak magukon. Ezek közé tartozik a striák, azaz a terhességi csíkok megjelenése, a meglazult bőr, a narancsbőr, a hiperpigmentáció, illetve ők is gyakran tapasztalhatnak kellemetlen bőrszárazságot. A hormonális változások hatására kialakulhat a rosacea is, ami egy krónikus gyulladásos bőrbetegség. Jellemzően az arc középső részén – az orron, az orcákon, illetve az állon – értágulat jön létre, a bőr kipirosodik és sok esetben fájdalmas égő érzés is tapasztalható. Bár a rosacea kezelése, a tünetek mérséklése nem lehetetlen, a gyulladás megszüntetése egy lassú folyamat.

Hogyan óvjuk a babánkat és magunkat?

A bőr egészségének megőrzése nagyon fontos függetlenül attól, hogy a sajátunkról vagy a babánk bőréről van-e szó. Ahhoz, hogy elkerüljük a kellemetlen tünetekkel járó bőrproblémákat, érdemes megfogadnunk néhány tanácsot.

Használjunk érzékeny bőrre készült termékeket!

A bőrünk tisztítására, ápolására használt termékek közül érdemes olyanokat választani, amelyek kifejezetten érzékeny vagy száraz bőrre készültek. Bátran használjunk természetes összetevőkben gazdag hidratáló krémeket, testápolókat és hidratáló olajakat pl. mandula-, kókusz- vagy jojobaolajat. A babánk bőrére pedig kizárólag olyan termékeket válasszunk, amiket újszülöttek számára fejlesztettek ki.

Kerüljük a túlzott tisztítást!

A gyakori bőrtisztítással kiszáríthatjuk a bőrünket. Ez különösen akkor káros, ha a szülés után alapvetően is bőrszárazsággal vagy ekcémával küzdünk. A tisztálkodás során kerüljük az erősen habzó tusfürdőket, habfürdőket, arctisztítókat, azok ugyanis eltávolíthatják a bőrünk felszínéről a természetes olajokat. Válasszunk helyettük inkább hatékonyan, de kíméletesen tisztító termékeket. Ami a babánkat illeti, biztosítsunk számára kellő higiéniát, de a bőr „túltisztítását” az ő esetében is kerülni kell!

Ne használjunk túl meleg vizet!

Elnyújtózni a forró kádvízben nagyon kellemes élmény, de ha bőrszárazsággal küzdünk, akkor ezt érdemes kerülni, a túl meleg víz ugyanis szárítja a bőrünket. Ehelyett a tisztálkodáshoz, arcmosáshoz használjunk langyos vagy enyhén meleg vizet. Arra is érdemes figyelni, hogy a víz ne érje túl sokáig a bőrünket, mert annak is szárító hatása lehet. Amikor a babánkat fürdetjük, akkor is mindig ellenőrizzük, hogy a víz nem túl meleg-e számára, és a mosdatása ne tartson tovább 5-10 percnél!

Cseréljük gyakran a törölközőinket!

Mosakodás után mindig figyeljünk arra, hogy a törölközőink alaposan megszáradjanak, különben penészessé válhatnak, párnaponta pedig cseréljük le őket tisztára. A folyamatos használat hatására rengeteg baktérium meg tud telepedni rajtuk, amiket ha felviszünk a bőrünkre, akkor kellemetlen kiütések, pattanások és egyéb gyulladásos folyamatok alakulhatnak ki. A babánk fürdetéséhez mindig használjunk külön törölközőt, amit szintén gyakran cseréljünk.

Legyünk türelmesek!

Az olyan speciális bőrproblémák, mint a hiperpigmentáció vagy rosacea kezelése türelmet és kitartást igényelhet. Ezek esetében a speciális kozmetikumok, kozmetikai eljárások segíthetnek, de azok is csak hosszú távon tudják kifejteni a hatásukat. Ne adjuk fel, a várt eredmény eléréséig pedig igyekezzünk elfogadni a testünket a hibáival együtt, és úgy szeretni, ahogy van.

Figyelem és gondoskodás: vegyük észre a jeleket!

Ha a kisbabánk egészségéről van szó, akkor nem lehetünk elég óvatosak, legyünk körültekintőek, és figyeljük az apró jeleket! Néha egy kis bőrelváltozás is nagyon árulkodó lehet, és ha időben lépünk, akkor elkerülhetjük a komolyabb problémák kialakulását. A kisbabák bőre még nagyon érzékeny, irritációra és különböző bőrproblémákra hajlamos, ezért a bőrápolásra nagy hangsúlyt kell fektetnünk. Emellett persze magunkról sem feledkezhetünk meg, hiszen a mi kiegyensúlyozottságunk, elégedettségünk és egészségünk a baba szempontjából is fontos.

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja