SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lehet, hogy megtalálták a bölcsőhalál kiváltó okát

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2022-05-17
A bölcsőhalál (Sudden Infant Death Syndrome, rövidítve SIDS) sajnos számos család életét nehezíti meg a mai napig. Az elmúlt évtizedek kutatásai során hiába próbálták megfejteni, hogy mi lehet a kiváltó oka, sajnos nem értek el konkrét, bizonyítékokkal is alátámasztható eredményeket. Most azonban egy kutatócsoport rábukkant valamire, ami talán elvezethet a megoldásához.
Lehet, hogy megtalálták a bölcsőhalál kiváltó okát

Mi is az a SIDS, vagyis a hirtelen csecsemőhalál?

A böcsőhalál egy olyan jelenség, ami általában a gyermek 1 éves koráig jelentkezhet, legtöbbször alvás közben. A baba minden előzmény nélkül álmában veszíti el az eszméletét, amiből gyakran sajnos már nem lehet visszahozni. Számos halálesetet vizsgáltak meg az elmúlt évtizedekben, de legtöbbször nem találtak semmilyen szervi elváltozást, így a tudósok is a sötétben tapogatóztak.

Közel vannak a tudósok a bölcsőhalál okainak megtalálásához

Leálló légzés, hiányzó enzim

Az ausztráliai Sydney-i Westmead Gyermekkórház kutatói dr. Carmel Harrington vezetésével azon a nyomon indultak el, hogy a jelenséget valószínűleg az agy azon hibája okozhatja, amely szabályozza az alvásból való ébredést és légzést.

Harrington 29 éve hasonló körülmények között veszítette el a kisfiát, így személyes érintettsége okán is szeretett volna valamilyen apró jelet találni, amivel közelebb kerülhet több százezer szülő a megoldáshoz. Tudóstársaival vérmintákat elemeztek, amikor észrevették, hogy egy enzim (a butiril-kolinészteráz vagyis BChE) aktivitása jóval alacsonyabb azoknál a csecsemőknél 2-3 napos korukban, akik később hirtelen csecsemőhalálban hunytak el. Ez az enzim szabályozza az agy izgalmi folyamatát, így további vizsgálatokra lesz szükség ahhoz, hogy biztosak legyenek a szerepében. A teljes kutatás az alábbi linken olvasható angol nyelven.


Mit tehet egy szülő, hogy csökkentse a bölcsőhalál kockázatát?

Amíg a tudósok azon dolgoznak, hogy megoldást találjanak a problémára, addig a szülők feladata az, hogy megakadályozzák a hirtelen csecsemőhalál bekövetkezését.

  • A legfontosabb dolog egy légzésfigyelő beszerzése, számtalan változat létezik már a piacon, nézzünk meg több verziót és döntsünk belátásunk szerint.
  • Sokat segíthet, ha csecsemőt a hátán vagy az oldalán altatjuk az első pár hónapban, és nem teszünk az ágyába semmiféle plüssállatot, kis játékot, ami esetleg akadályozhatja a szabad levegő áramlását. 

    Olvasd el ezt is: Ezért nem szabad semmilyen tárgyat, plüsst, párnát tartani a kiságyban! - hátborzongató videó került fel a TikTokra
     
  • Egyes kutatások a szoptatással is összefüggésbe hozzák a hirtelen csecsemőhalált: eszerint minél tovább táplálja az édesanyja ilyen módon a babáját, annál kisebb az esélye annak, hogy megtörténjen a tragédia.
  • Fontos az is, hogy ne öltöztessük túl a babát még télen sem az alváshoz, valamint rendszeresen szellőztessünk a szobájában, főleg akkor, ha a családban valaki dohányzik. Sokan az egy ágyban alvást sem ajánlják, azonban ha babafészekben alszik mellettünk a csecsemő, akkor nincs probléma, valamint egy babaöböl is kiváló választás lehet, ha szeretnénk a kicsit a közelünkben tudni.

Indexkép: Felipe Salgado képe az Unsplash.com-ról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja