Függőséget okoz az újszülöttek illata
Amikor megszületnek a csecsemők, minden kemikáliától mentes a kis bőrük. Az illat, amit ilyenkor éreznek az anyukák, egyfajta kapcsolatot teremt az újszülött és a friss szülő között, amit már több kutatás is bebizonyított. Évtizedek óta foglalkoztatja a tudósokat ez a kapocs, az 1987 novemberében megjelent Developmental Psychobiology számában három szakértő arra az elhatározásra jutott, hogy az anyák 90%-a felismeri a babájuk illatát, valamint a babáknál is szinte elsőként alakul ki az anyukájuk felismerése a szaguk alapján.
A friss szülők számtalan új élménnyel gyarapodnak a csecsemő életének első pár hetében, amelyek között van negatív és pozitív is. Szerencsére, ha csak egy kis feltöltődésre vágynak, magukra fektetik az újszülöttet, és megszagolgatják a kis feje búbját. A baba által kibocsátott illat ugyanis dopamint termel az anya szervezetében, aki ezáltal könnyen ellazulhat. Ez az aroma segít abban, hogy érzelmi reakciók alakuljanak ki az anya és gyermeke között, valamint olyan gondozási funkciókat indít be, mint a szoptatás vagy a védelem.
A svéd Karolinska Institute Idegtudományi osztálya még ennél is továbbment az illatok tekintetében, és egy olyan kutatást végeztek el 2018-ban, amelyben azt vizsgálták, milyen egyéb hatása van a babaillatnak az emberi agyban. Összesen 30 nővel szagoltattak meg egy újszülöttet, és az eredmények egyértelműen kimutatták: a babaillat olyan hatással van a nőkre, mintha mentális betegségek kezelésére szánt gyógyszert vettek volna be. A kutatók szeretnék a kísérletet férfiakkal is elvégezni, ám elég nagy a valószínűsége, hogy hasonló lesz a végkimenetele.
A tudósok egyelőre nem tudják, miért szereti az agyunk ennyire a babaillatot, de szeretnék megfejteni a titkát. Az újszülöttek összesen 150 különböző fajta aromát bocsátanak ki magukból, amint ezeket meghatározzák, hatalmas lépéssel előrébb kerülnek ahhoz, hogy természetes úton kezeljék a sokakat érintő depressziót.
Indexkép: Ana Tablas/unsplash.com
Közösségi hozzászólások: