Kihűlés és túlöltöztetés veszélyei: így öltöztesd a babát télen!
Főleg elsőgyerekes anyukáknak okozhat nagy fejtörést, hogy pontosan hogyan is öltöztessék a babájukat télen. Milyen ruhadarabokat válasszunk? Hány rétegben öltöztessük? Adjunk-e rá cipőt, vagy inkább bundazsákot használjunk? Számtalan kérdés merülhet fel. A védőnő segít most eligazodni ebben.
Ruhaválasztás
Már a ruhaválasztásra is érdemes odafigyelni. A védőnő azt javasolja, hogy a ruha ne legyen bő – de szűk sem, inkább simuljon a csecsemő testére. Arra is ügyeljünk, a mozgását ne nagyon akadályozza a ruha.
”Kisebb csecsemőknek a levegőztető zsákot javasoljuk, nagyobbaknak pedig a kezeslábast.” -mondja a szakember.
Réteges öltöztetés
A védőnő mindenképpen a több rétegű öltöztetést javasolja télen. Ugyanis mint mondja, a ruhák közötti levegő is szigetel.
Amint mondja, a pamut, gyapjú ruhadarabok az előnyösebbek. Nagyobb hidegben pedig figyeljünk oda, hogy a kezekre és a lábakra is több rétegű ruhát tegyünk. Vagyis bátran húzhatunk több zoknit vagy kesztyűt.
A védőnő azt tanácsolja, hogy a külső ruházat legyen meleg hőszigetelő rétegű és sűrű szövésű, vízhatlan, a széltől is védő külső réteggel rendelkezzen.
”Nem túl szerencsés, ha hideg időben boltról boltra járunk a csecsemővel, mert a melegben beleizzadhat a ruhájába, kint a levegőn pedig emiatt megfázhat. A réteges öltöztetés ezért is praktikus, mert zárt helyre való betérés esetén le lehet venni a csecsemőről 1-2 réteget.” –teszi hozzá a szakértő.
Az újszülött téli ruházata (lista):
- hosszú ujjú body, akár 2 db
- harisnya + zokni
- meleg rugdalózó, vagy lábfejes nadrág
- meleg pulóver/ kardigán
- overál/ bundazsák
- pamut sapka, + meleg sapka (ami a fület és a homlokot is védi)
- bélelt kesztyű (egy vékonyabb és egy vastagabb)
- polár takaró
- babakocsi téli bélés
Cipő
A védőnő azt mondja, hogy cipőt a már tipegő gyermekre érdemes adni, a kisebbekre a bélelt mamusz is megfelelő.
”Járni tudó kisgyerekek lábára bélelt, vízhatlan, nem túl szoros és nem túl merev téli cipőt vagy csizmát adjunk.”- tanácsolja a védőnő.
Fázik vagy melege van? Így ellenőrizd!
A védőnő arra is felhívja a figyelmet, hogyha a a megfázástól félve túl melegen öltöztetjük a gyereket, azzal ellenkező hatást érhetünk el: a meleg ruha alatt a gyerek megizzad, és az átnedvesedett ruhában valóban megfázhat.
”Aki kendőben vagy kenguruban hordozza a babát, saját testével is melegíti, ezért nem szabad túlöltöztetni.”- teszi hozzá.
Ha ellenőrizni szeretnénk a csecsemő hőmérsékletét, akkor a szakember azt javasolja, hogy ne a kezét vagy a lábát fogjuk meg, mivel a csecsemők perifériás keringése még viszonylag kevéssé hatékony, és a kezük és a lábfejük általában hidegebb, mint a testük többi része.
A csecsemő a mellkasát vagy a tarkóját érdemes megtapintani, és figyelni az árulkodó jeleket.
Ha melege van a csecsemőnek, akkor:
- kipirult az arca,
- verejtékezik,
- csapzott haja,
- a bőrén melegkiütés jelenhet meg,
- a légzése pedig szaporává válhat.
Fázik a csecsemő, ha:
- az arca sápadt, hideg,
- viselkedése nyugtalan, nyűgös,
- a bőre márványos lehet,
- az ajka pedig kékes színű.
Hipotermia: a szervezet fokozott mértékű kihűlése
Ha a babán az alábbi tüneteket vesszük észre, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ugyanis a védőnő szerint ezek a tünetek a hipotermiára, vagyis a szervezet fokozott mértékű kihűlésére utalhatnak:
- remegés (a babák ugyanis nem reszketnek, ha mégis, akkor ez problémát jelezhet)
- lassú légzés
- gyenge pulzus,
- gyengeség, álmosság
- memóriavesztés
- világosvörös, hideg bőr
- súlyosabb esetben eszméletvesztés
A túlöltöztetés veszélyei
A védőnő arra is figyelmeztet, hogy a túlöltöztetés miatt könnyen megfázhat a gyerek, mert beizzad. Ráadásul, mint mondja, a babák nem mindig jelzik sírással, ha melegük van, a túlhevülés miatt ugyanis mély álomba merülhetnek, ez pedig nagyon veszélyes is lehet. A védőnő azt mondja, hogy a bölcsőhalál egyik kockázata is lehet a túlhevülés, ezért érdemes nagyon figyelni arra, hogy ne adjunk több réteget a babára annál, mint amennyi szükséges.
Képek forrása:
Nicolette Attree-től fotója a Pexels oldaláról
Közösségi hozzászólások: