SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A köldökcsonk kezelése

Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2021-01-24
Elsőgyerekes szülőként ijesztő lehet a köldökcsonk kezelése - főleg, ha minden szakember mást ajánl. Mit tegyünk, hogyan tisztítsuk, hogy ne gyulladjon be, ne gennyesedjen és lehetőleg minél előbb leessen?
A köldökcsonk kezelése

Az a bizonyos spray: nálunk a kórházba azt a bizonyos O betűs, fújós fertőtlenítőszert kellett vinni. Kifejezetten csak a spray-vel ellátott verziót fogadták el, és csak ezt, hiába írta fel a gyermekorvos az alkoholt. Úgyhogy apuka rögtön első nap szaladhatott a gyógyszertárba, hogy újdonsült szeme fényét megfelelően el tudjam látni. Abban már a kórházi protokoll sem egyezett meg, hogy pontosan hova és mennyit kell fújni – volt, aki csak napi egyszer ajánlotta, de rá a köldökcsonkra, volt, aki reggel és este, egyet felülre, egyet alulra (úgy, hogy a csonkra, és alatta a bőrre is ment).

Aztán hazajöttünk, és rögtön, ahogy jött a gyermekorvos látogatni, kaptuk az új tanácsot. Azt a fújóst tegyük el, majd jó lesz, ha elesik a gyermek. Vegyük elő az alkoholt és a hintőport, az az igazi. A doktornő megmutatta, hogy az alkoholos fültisztító pálcikával hogyan lehet körben, szépen kitisztítani az egészet. Fontos, hogy a csonk mellett, végig, körben tisztítsuk ki – ez a babának nem fáj, viszont fontos ahhoz, hogy ne gyulladjon, gennyesedjen be, ne varrosodjon össze ott, ahol nem kéne. Ezután jöhet rá a hintőpor, ami segít szárítani magát a csonkot. Erre tesszük a gézlapot, és jöhet a pelenkázás. Őszintén szólva, ez a verzió már szimpatikusabb volt, hiszen itt biztosan megtisztult az a terület, aminek tisztának kell lennie.

Ettől függetlenül a következő nap érkező védőnő tanácsát is kikértem. Ő egyrészt elmondta, hogy nem tanácsolja, hogy úgy fújjuk a baba bőrére a spray-s fertőtlenítőt, hogy a hasára is menjen, mert nagyon kiszáríthatja a bőrét. Másrészt ajánlott egy harmadik lehetőséget is (amit egyébként korábban egy barátnőm is tanácsolt). Ebben az esetben a fültisztító pálcikát az O betűs fertőtlenítőszerrel itassuk fel, és ezzel töröljük körbe a köldökcsonkot – betörölve a csonk mellé. Ez után jöhet a gézlap és a pelus.

Kicsit értetlenül álltam a dolog előtt, hogy szinte három nap leforgása alatt három különböző verziót hallottam. De végső soron ilyen szülőnek lenni – kapod a tanácsokat jobbról is, balról is, aztán megpróbálod a saját utad járni.

Végül napi kétszer – reggel és este fürdés után – kezeltük a csonkot. Hol a fertőtlenítőszerrel, hol alkohollal. Hintőport mindig használtunk. És így, ha emlékeim nem csalnak, 7 nap után esett le gyulladás, gennyesedés nélkül. Én még utána is törölgettem addig, amíg úgy nem látszott, hogy már nem is tud begyulladni, összenőni, gennyesedni. Mára pedig a gyermek egyedül mossa, tisztogatja.

Fotó: fancycrave-től a pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja