SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A baba fürdetése - hogyan mosdassuk a csecsemőt?

- 2018-01-29
Hogyan fürdessük az újszülöttet, kisbabát? Mik a fürdetés kellékei? Hány fokos legyen a víz, a szoba, mi legyen a fürdetés menete?

A fürdetés a csecsemő és a kisgyermek bőrápolásának legfontosabb része, mivel a bőr sokoldalú tevékenységével igen fontos szerepet tölt be az életfolyamatokban. Az egész szervezetet burkolja és védi, részt vesz a szervezet kiválasztó, hőszabályzó, raktározó, vitaminképző mechanizmusában, és egyben a legnagyobb kiterjedésű érzékszervünk.


A baba fürdetése

A csecsemőt lehetőség szerint mindig ugyanabban az időpontban fürdessük.

A fürdetést megfelelően kell előkészíteni. Ha közben derül ki, hogy ez is, az is hiányzik, az anya kapkodni kezd, ez pedig balesetveszélyt okozhat. Fontos, hogy a csecsemő érezze biztonságban magát fürdetés közben, ezért azt nyugodt, biztos mozdulatokkal kell végezni. Ügyelni kell arra, hogy a víz ne legyen se túl forró, se túl hideg. Helyes, ha a fürdetés egyes mozzanatait mindig meghatározott sorrendben végezzük. A csecsemő ezt gyorsan megszokja, nem fél a következő mozzanattól, örül a rendszerességnek.
A fürdetést, mint minden gondozási folyamatot, pontosan elő kell készíteni.


A fürdetés kellékei
 

Mit készítsünk elő a baba fürdetéséhez?

Készítsük elő a fürdetés kellékeit:

  • kád,
  • szappan,
  • babafürdető,
  • vízhőmérő,
  • fürdőlepedő,
  • pelenkák,
  • tiszta ruhanemű,
  • bőrápolási eszközök (pl.: popsi krém, testápoló).


A víz hőmérsékletét vízhőmérővel tudjuk pontosan megmérni – testhőmérsékletű legyen. Fürdetés előtt ellenőrizzük a szoba hőmérsékletét: 22-24°C legyen.


A baba fürdetésének menete:

1. Az első mozzanat: a baba arcát a kádvízben vagy folyóvíznél mossuk meg, még mielőtt belerakjuk a csecsemőt a kádba.
2. Ezután karunkra fektetve, gyengéden belerakjuk a csecsemőt a kádba és megmossuk a fejét, majd haladunk lefelé, a nyak, a mellkas, a kezek és a lábak következnek.
3. Ezt követően a karunkon óvatosan hasra fordítjuk, és gyengéden átszappanozzuk a hátát és a popsiját.
Fürdetés közben beszéljünk a babához.

A fürdetés befejeztével ugyanolyan óvatosan emeljük ki a vízből, mint ahogy beletettük, különben megijed és sírni fog. A fürdetés után a csecsemőt a pólyázó asztalon gyorsan és alaposan töröljük szárazra. Ne dörzsöljük, inkább itassuk fel a vizet a bőréről.


Fotó: Oleg Sidorenko / flickr

Ügyeljünk arra, hogy azok a testrészek, amelyeket épp nem szárítunk, be legyenek takarva. Minden apró ráncot gondosan töröljünk meg, különben a bőr kipállik. Ilyenkor lehetőségünk nyílik arra is, hogy a csecsemő testén előforduló bőrjelenségeket (pl. anyajegyeket) megfigyeljük, nyomon kövessük, és ha szükséges, a házi gyermekorvoshoz forduljunk.

A hintőpor használatát nem javasoljuk, mert tapasztalatunk szerint a hajlatokban becsomósodik és kiszárítja a baba bőrét.

Fürdetés után javasolt a csecsemő egész testét testápolóval, krémmel bekenni, ekkor szakembertől elsajátítható babamasszázst is alkalmazhatunk. Ez elősegíti a jó anya-gyermek kapcsolat kialakulását.

Szerző: Varga Ildikó

Több, hasonló cikket is találsz a https://www.gyogyhirek.hu oldalon.

Forrás: GyógyHírek
Indexkép: Chris_Parfitt / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja