SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Fütyigondok": A fiús anyukák nagy kérdései

- 2018-01-04
Letapadással állunk szemben vagy fitymaszűkülettel? Vissza kell-e húzni a fitymát és milyen életkorban? Hogyan tisztítsuk a kisbaba fütyijét és mire tanítsuk meg, amikor nagyobb lesz? A szakértő válaszol.
"Fütyigondok": A fiús anyukák nagy kérdései

Megszületik a várva várt kisbaba, akit oly nagy örömmel várt a család. Az anyukákban pedig számtalan kérdés merül fel, ha fiú baba születik a családban.
 

Kisfiúkkal kapcsolatos kérdések

A leggyakoribb kérdések közé tartozik, hogy vissza kell-e húzni a fitymát és milyen életkorban?

A fityma, más néven előbőr, a hímvessző bőrének makkot fedő része.

Hogy is kezdjük a fütyi tisztogatást, mire kell figyelni egyáltalán, és mikor vigyük az ezzel társuló problémákkal orvoshoz gyerekünket?

Ezzel kapcsolatban a szomszédtól, a játszótéren vagy egymástól próbálnak információkat szerezni az anyukák. Nehéz eldönteni mit tegyenek, mert mást mondanak a nagyik, mást a védőnő és a gyermekorvos.

Gyermek urológia osztályon dolgozom ápolónőként, ahol azt tapasztalom, hogy az ismeretek hiánya miatt, a legtöbb szülő szinte pánikba esik, ha felmerül bármilyen fütyi probléma.
Nincs olyan nap az urológiai rendelésen, hogy ne találkoznánk ezekkel a bajokkal: letapadás? Szűkület? Legtöbb esetben csak egyszerű letapadásról van szó.


Letapadás vagy fitymaszűkület?

Először is azt kell tudni, hogy különbség van egyszerű letapadás és szűkület között.

Az egyszerű letapadás, amikor a magzati életben a fityma és a makk között kialakult sejtes összetapadás még nem oldódott fel. A fitymát túlnyomó részben egyáltalán nem vagy nem teljes mértékben lehet hátrahúzni.

Fitymaszűkület, amikor a szűk fitymagyűrű miatt a fityma nem húzható hátra a makk mögé.
 

Hogyan végezzük a hátrahúzást?

A baba megszületésekor a fityma teljes egészében hozzá van tapadva a makkhoz. Néhány hónapos korban a fityma magától kezd elválni a makktól, így a tisztogatás megkezdhető. Ha a leválás nem történik meg 1-2 éves korig, az sem jelent problémát, hisz ez egy fokozatos és lassú folyamat.

Amennyiben a fityma hátrahúzható, a makk tisztán tartása napi rendszerességgel történjen. Óvatosan végezzük, mindig egy kicsit lejjebb tolni a fitymát, amennyit enged. Nem egyszerre az egészet, hogy ne okozzunk felesleges fájdalmat a babának. A nem megfelelő tisztítás komoly gondot okozhat. Ugyanis a fityma alatt felgyülemlő fehér színű, faggyú szerű váladék, az ún. szmegma, ha bomlásnak indul, gyulladást okozhat.

Nagyon fontos, hogy a hátrahúzást erőltetni nem szabad, hiszen a fityma berepedhet, ami hegesedést, igazi szűkületet okozhat.
Szülőknek meg kell tanítani és rá kell szoktatni a kisfiúkat arra, hogy fürdéskor a fitymát hátrahúzva szappannal mossák meg alaposan a fütyijüket.
Szobatisztaság kialakítása után rá kell őket szoktatni, hogy minden pisilésnél a fitymát húzzák hátra (ameddig a letapadás engedi) és pisilés végeztekor a bőrt húzzák vissza. Ezáltal elkerülhető az újbóli letapadás. Fontos, hogy pisilés után töröljék meg a fütyijüket, itassák fel a rajta maradt vizeletcseppeket, mert a fityma alá került baktériumok gyulladást okozhatnak.

Fentieken kívül a következőkre kell a fiús anyukáknak figyelni: időnként meg kell figyelni, hogy a baba hogyan pisil, a vizeletürítés akkor normális, ha legalább egy gyufaszálnyi vastagságban folyik a vizelet.


Mikor menjünk orvoshoz?

Ha a vizelet csepegve távozik vagy vékony sugarú, ha a fitymazsák pisiléskor megduzzad.


A fitymaszűkület kezelése

4-5 éves korban kisebb szűkületnél kortikoszteroid tartalmú kenőcs használatával és a fityma gyengéd tágításával 70-80%-ban jelentős javulást érhetünk el.

A kenőcsöt orvos írja fel, amelyet naponta kétszer 3-4 hétig vékony rétegben kell kívülről az előbőrbe masszírozni.
Amennyiben ez hatástalannak bizonyul, akkor csak a műtéti megoldások jöhetnek szóba, az elváltozások súlyosságától függően fitymaplasztika ill. körülmetélés történhet.

Ezeket a beavatkozásokat altatásban végzik. Mindenről részletes felvilágosítást kapnak az aneszteziológiai ambulancián. Műtéti megoldásokról pedig az urológus orvos tájékoztatja a szülőket. Egynapos kórházi bent tartózkodást igényelnek a beavatkozások. Műtét után tíz napig az ülőfürdőt kerülni kell. Műtéti terület Betadine oldattal való öblögetése szükséges napi egy-két alkalommal.

Végezetül azt tanácsolom, ha bármilyen kérdés merül fel Önökben, ha bármilyen probléma adódna „fütyitéren”, bátran keressenek meg egy szakembert, egy gyermekurológust, aki készséggel válaszol a fiús anyukák nagy kérdéseire!

Szerző: Horváth Viola

Forrás:
Merksz Miklós: Gyermekurológia
Maródi László: Gyermekgyógyászat

Több, hasonló cikket is találsz a https://www.gyogyhirek.hu oldalon.

Forrás: GyógyHírek
Fotó: Pexels / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Egy ittas sofőr okozta balesetben hunyt el Mari Angel, egy fiatal youtuber. Pár órával a tragédia előtt azzal a kérdéssel is foglalkozott utolsó videójában, hogy vajon mi történik a halál után.
Élet szívbetegséggel - gyakorlati tanácsok az egészségmegőrzéshez

Élet szívbetegséggel - gyakorlati tanácsok az egészségmegőrzéshez

A szív- és érrendszeri betegségekkel élők számára a mindennapi élet során különösen fontos az egészségtudatos életmód, hogy csökkentsék a szövődmények kockázatát, és megőrizzék életminőségüket. Az alábbiakban olyan szakértői tanácsokat osztunk meg, amelyek segíthetnek a szív egészségének megőrzésében.
Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Világszerte 1,3 millió, Európában 450.000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte. A rosszindulatú daganat korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, amelynek egyik legkorszerűbb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia. Az eljárás az MR- és ultrahangképek 3D-s összevetítéssel tűpontos mintavételt biztosít a prosztata szöveteiből. A férfiegészség hónap alkalmából dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont privát urológiai osztályának vezető főorvosa és a Nemzetközi MRT- és Mesterséges Intelligencia Vezérelt Diagnosztikai Központ vezetője ismerteti a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókat, tévhiteket, valamint a fúziós prosztatamintavétel előnyeit.

A szerkesztő ajánlja