SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

9 bevált módszer a síró baba megnyugtatására

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-10-13
Belegondoltál már abba, miért olyan zavaró a csecsemők sírása? Minden esetben kisebb vagy nagyobb bajt jelez, a picik éles hangja pedig arra kényszeríti a környezetüket - elsősorban a szüleiket -, hogy mielőbb megoldást találjanak a problémájukra - legyen az éhség, fájdalom vagy éppen a magánytól való félelem. A probléma okát azonban nem mindig könnyű kitalálni.

A jó anyák állítólag néhány hét alatt kiismerik a csecsemőjük sírását, és azonnal a megfelelő módon tudnak reagálni. Valószínűleg én nem voltam jó anya, mert még két-hároméves korukban is gyakran sötétben tapogatóztam – de a legtöbben a környezetemben így voltak ezzel...

Azoknak, akiket nem áldott meg valami különleges hatodik érzékkel a sors, következzen néhány tipp, amellyel meg lehet nyugtatni a látszólag ok nélkül síró csecsemőt. Egyikük sem működik varázsütésre, nincs rá garancia, hogy mindenkinél beválnak, de sokaknak okozott pozitív csalódást, hogy annyi hiábavaló próbálkozás után a felsoroltak egyike-másika szinte azonnal elhallgattatta az addig vigasztalan kicsit.
 

1. Fehér zaj

Bármilyen egyenletes hangforrás, legyen az hajszárító, porszívó vagy mosógép zaja nyugtató hatással lehet a csecsemőre. Vannak, akik a víz csobogására esküsznek. Lehet már kapni külön erre a célra kialakított készülékeket is, amelyeket este a kiságy mellé lehet tenni, de ezekkel legyünk óvatosak, mert némelyikük akár 85 decibeles hangerővel is szólhat közelről, amely hosszú távon halláskárosodást okoz. (A normál beszélgetés hangereje 50 decibel.)
 

2. Susogj a fülébe!


3. Ringasd erőteljesen!

Természetesen nem az ideges rángatásra gondolunk, amelytől akár agysérülést is szenvedhet, hanem olyasmi ritmikus mozgásra, amelyhez hasonlót babakocsizás vagy autózás közben is átél. Szorítsd magadhoz és hintázz vele fel-le, előre-hátra. Ha van hintaszéketek, az remekül megfelel a célnak, a te derekad is kisebb eséllyel fájdul meg tőle.
 

4. Szoptasd!

Az összebújás alatti ritmikus szájmozgás garantáltan megnyugtatja a kisbabát. A szakemberek véleménye eltér arról, milyen időközönként érdemes szoptatni: van, aki szerint akár fél óránként is, ha a csecsemő így igényli, mások azt javasolják, inkább várjunk ki másfél-két órát az etetések között, meg ne fájduljon a baba pocakja. Hogy nektek melyik módszer jön be, függ tőled és a babádtól is, de egy biztos: a szoptatás messze több, mint táplálás, a lelki vonatkozásai legalább olyan jelentősek. Örülj, ha tudsz szoptatni, és használd ki ennek minden előnyét!


5. Adj neki cumit!

Ha nem tudsz (eleget) szoptatni, vagy bármi okból nem szeretnéd, hogy egész nap a melleden legyen a kisbaba, jó pótlék neki a cumi. Persze az is előfordulhat, hogy messzire kiköpi, de van, akinél beválik.


6. Sétáljatok!

Ha az idő engedi, rakd babakocsiba, és irány a szabadba! Akárcsak az autózás vagy az erős ringatás, a babakocsi zötyögése is jó eséllyel megnyugtatja, sőt el is altatja a kisbabát - nem is beszélve rólad, akinek szintén nem árt egy kis semmittevős séta a jó levegőn. Nyugodtan vigyél magaddal könyvet, vagy vedd egy kávézó felé a irányt, és élvezd ki a nyugodt perceket anélkül, hogy közben a házimunkát végeznéd. Néha ilyen is jár.


7. Pólyáld be!

Újszülöttkorban lehet hasznos kellék a pólya, de ennek hiányában akár egy pokrócba is becsavarhatod. Az egész piciknek ez biztonságos érzést nyújt.


8. Hintáztasd!

A speciális babahinták remek szolgálatot nyújtanak, sőt, még egy felnőtt is kényelmesen elhelyezkedhet bennük.


9. Mondókázz, énekelj!

Nem kell, hogy különlegesen jó hangod legyen. Ne szégyelld magad, más úgyse hallja, neki pedig a te hangod a legszebb! Alakítsatok ki nyugtató, altató, stb. dalokat, akár te is költhetsz egyet valamilyen ismertebb dallamra. Hamar fel fogja ismerni a baba ezeket.

A dalolásnak pedig még később is hasznát lehet venni, az én lányom ötévesen még mindig bármilyen nyafogást abbahagy, ha rákezdek a Nád a házam teteje... című klasszikusra.

Fotó: Ben_Kerckx / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja