SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan vágjuk a baba körmét?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-21
A baba körme gyorsabban nő, mint a felnőtteké, könnyen meg is karmolhatja magát vele, ezért hetente legalább egyszer le kell vágni. Hogyan kezdjünk neki és milyen eszközöket használjunk?
Hogyan vágjuk a baba körmét?

A legtöbb újszülött viszonylag hosszú körömmel születik, a szakemberek azonban általában nem javasolják a körömvágást az első két-három hétben. Ebben az időszakban célszerű kis kesztyűt vagy zoknit húzni a baba kézfejére, hogy meg ne karmolja az arcát.


Mivel vágjuk a baba körmét?

Később néhány hónapig a legegyszerűbb, ha álmában végezzük a műveletet. A hagyományos körömvágó olló is megteszi, de ha úgy biztonságosabbnak érezzük, vásároljunk lekerekített végű babaollót, amivel biztosan nem fogunk az ujjába vágni. Sokan szeretik a körömcsipeszt is, ebből is kapható kifejezetten gyermekek számára készült, és nagy előnye, hogy a kicsi kezébe is adható, ha meg szeretné közelebbről is vizsgálni.


Hogyan vágjuk a baba körmét?

A körmöket mindig kerekre, a természetes vonalának megfelelően vágjuk. Vigyázzunk, hogy ne hagyjuk a széleket élesen. Ne vágjuk le tövig, legalább fél-egy milliméter maradjon meg a fehér területből.

Ha már túl nagy ahhoz, hogy álmában manikűrözzük, igyekezzünk nyugodtan, de határozottan elvégezni a körömvágást. Ebből a szempontból gyakran ügyesebbek az apukák, nem véletlen, hogy sok családban ez az ő állandó feladatuk. Ketten is végezhetjük, ha valaki eteti vagy szórakoztatja a kicsit, míg a másik igyekszik feltűnésmentesen körmöt vágni.

Remekül oldhatja a feszültséget az ének, a mondóka. Bármilyen, ujjakkal kapcsolatos versike megfelel, az Ez elment vadászni kezdetűtől a Hüvelykujjam almafá-n át az Ez a malac piacra megy-ig. Angolul tudók a Finger Family című dallal tehetik változatossá a repertoárt. (Ennek is létezik egyébként magyar változata Ujj család címen.)

Bár már kisebb gyerekeknél is okozhat gondot a körömvágás, ha nehezükre esik néhány percig egy helyben ülni, sok kisgyerek 2 éves kora körül makacsolja meg magát ezen a téren. Ekkor ugyanis úgy érzi, olyan dolgot vesznek el tőle minden egyes alkalommal, amely hozzá, az ő testéhez tartozik. Segíthet a nehézségeken, ha megismertetjük a körömvágó eszközzel (ekkor tesz jó szolgálatot a csipesz, amit az ollótól eltérően közelebbről is megvizsgálhat) és az, ha a lehullott darabokat is összegyűjtheti, megszemlélheti. Hasonlóan a hajvágással szembeni ellenálláshoz, múló kellemetlenségről van szó, ám ebben az időszakban fokozott türelmet és elővigyázatosságot igényel a megfelelő, balesetmentes körömvágás.

Fotó: Amber Faust / PEXELS

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

A szerkesztő ajánlja