Hajszárítóval próbálta gyógyítani - összeégette kisbabáját egy magyar apa
Korábban példa nélküli balesethez riasztották a mentőket június 29-én. Egy apa az interneten látott módszer alapján a hajszárító meleg levegőjével próbálta elmulasztani babája hasfájását. A kicsi hasa és lába olyan súlyosan összeégett, hogy először kábító hatású fájdalomcsillapítót kellett adni neki, jelenleg pedig intenzív osztályon küzdenek az életéért.
Az ügyben az Érdi Rendőrkapitányság nyomoz, a gyanúsítottat egyelőre nem hallgatták ki. A lapnak nyilatkozó dr. Kónya Tamás ügyvéd szerint először azt vizsgálják meg, hogy a férfi beszámítható-e. Ha nem, kényszergyógykezelésre küldik, de ha igen, gondatlanságból elkövetett veszélyeztetés miatt egytől öt évig tartó szabadságvesztéssel büntethető.
Az internet tele van hasonló gyógymódokat hirdető videókkal. Az egyik ilyen felvételen külön kitér a hölgy arra, hogy ne ijedjünk meg, ha a hajszárító nyomán bőrpír keletkezik, ez csak annak a jele, hogy a rossz energia éppen hagyja el a testünket.
A Magyar Gyermekmentő Alapítvány felhívja a szülők figyelmét arra, hogy senki ne az interneten található megkérdőjelezhető praktikákkal kezelje a gyerekét, hanem kérdéses esetben forduljon inkább orvoshoz.
A kisbabák hasfájása
A csecsemők hasfájása rejtélyes jelenség. Az első fél évben minden bizonytalan eredetű sírást ezzel szokás magyarázni (ahogyan a második félévben a fogzással.) A gyanú általában megalapozott: egy újszülött naponta a testsúlya 10-20 százalékának megfelelő anyatejet fogyaszt, ami megterheli az emésztőrendszerét. Ez a probléma rendszerint 2-3 hónapos korra elmúlik, négy hónapos kor után pedig már nem szabad, hogy gondot okozzon.
- Megelőzhetjük a hasfájást, ha szoptatós anyaként kerüljük puffasztó ételeket, az első hat hétben pedig nem iszunk tejet. A különböző tejszaporító teák is tartalmazhatnak ánizst és édesköményt, amire szintén érzékeny néhány csecsemő. Ha ilyet tapasztalunk, inkább térjünk át másik készítményre, esetleg valamilyen homeopátiás szerre.
- A babát szoptatás után büfiztessük, hogy kiengedje a lenyelt levegőt. Ha nehezen kakil, a térdeivel körözzünk gyengéden a pocakja felé, ez segíti a szelek távozását is.
- Sokat segít, ha dédelgetjük, testközelséget biztosítunk számára. Használhatunk hordozókendőt is, nagyszerű találmány, mindkét kezünk szabaddá válik, miközben a baba nyugalomban szuszog rajtunk.
- A meleg is jó hatással bírhat, de nem hajszárítóból. Vasaljunk inkább át egy textilpelenkát, és azt helyezzük a baba pocakjára.
- Tápszeres csecsemőknek az elején HA-s készítményt adjunk, nagyon bukósaknak pedig AR-est. Fontos, hogy megfelelően válasszuk ki a cumisüvegen található lyuk méretét is: ha túl nagy, akkor túl gyorsan is fog enni a baba, ha pedig túl kicsi, akkor nagyon meg kell dolgoznia az ételért, és eközben is sok levegőt nyelhet. Mindkettő okozhat hasfájást.
- A patikákban vény nélkül kaphatóak hasfájás elleni készítmények is - ezekről használat előtt kérjük ki szakember véleményét.
Közösségi hozzászólások: