SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így kell újraéleszteni egy csecsemőt (videó)

Németh Noémi [cikkei] - 2015-10-30
Sok szülőben fel sem merül, hogy komoly baj is történhet kisbabájával, így nem készülnek fel előre a vészhelyzetre. Pedig ha újraélesztést kell végeznünk, már nincs idő utánaolvasni és gyakorolni... azonnal cselekedni kell, csak így menthetjük meg a baba életét. Most egy videót mutatunk nektek arról, hogyan kell pontosan újraéleszteni egy csecsemőt.

Ha úgy látod, hogy gyermeked nem lélegzik, a legfontosabb az azonnali cselekvés, valamint az, hogy ne ess pánikba! Elképesztően nehéz és ijesztő lehet egy ilyen helyzet, de ha elveszíted a fejedet, akkor előfordulhat, hogy hibázol, vagy egyszerűen fel sem tudod idézni az idegesség miatt, hogy mit is kell tenni. Ezért fontos, hogy időről időre felelevenítsd a tudásod az újraélesztés terén, így ha - ne adj isten - sor kerül rá, pontosan tudni fogod majd, hogy mit kell csinálni. 

Ha nem is emlékszel minden részletre, akkor is az a legfontosabb, hogy azonnal láss hozzá! Bármilyen próbálkozás, újraélesztési tevékenység is jobb, mint ha semmit sem tennél!
 

Honnan tudhatod, mikor kell újraélesztést végezni?

1. Próbáld meg felébreszteni a babát. Ha nem reagál, kiálts segítségért!

2. Tedd szabaddá a mellkasát.

3. Nyisd meg a légutakat! Az egyik kezedet helyezd a homlokára, majd billentsd kissé hátra a fejét. Csecsemők esetében minimálisan kell csak hátradönteni a fejet. Ezután az egyik ujjaddal emeld meg az állcsúcsát. 

4. Fejedet oldalra döntve hajolj a baba orra és szája fölé. Figyelj, hogy hallod-e a légzését, valamint nézd a mellkasát, hogy emelkedik-e. 

5. Ebben a pózban összesen 10 másodpercig kell figyelned a babát. Ha ennyi idő alatt nem látsz/hallasz semmilyen légzési tevékenységet, akkor azonnal hozzá kell látnod az újraélesztéshez!
 

Mit tegyél előbb: kezdd meg az újraélesztést, vagy hívd a mentőket?

Amint megbizonyosodtál arról, hogy gyermeked nem lélegzik, azonnal hívd a mentőket. Minél előbb érkezik meg a szakértő segítség, annál nagyobb az esély a baba megmentésére. 

Amíg telefonálsz, maradj higgadt, hogy beszéded érthető legyen. Mondd el a neved, címed, és közöld, hogy csecsemő újraélesztéséhez kérsz segítséget. Csak akkor tedd le a telefont, ha erre utasítást kapsz! Utána azonnal kezdd el az újraélesztést.


Csecsemő újraélesztése lépésről lépésre

1. Ha ágyban fekszik a baba, óvatosan helyezd át valamilyen kemény felületre.

2. A bordaívet követve keresd meg a szegycsont alsó szélét. A szegycsont alsó harmadát két ujjaddal nyomd össze (használd a mutató- és a középső ujjadat összezárva). A mellkast egyharmadával nyomd össze, 100-120 nyomás/perc ütemben. Nem félj attól, hogy megsérted, vagy eltöröd a bordáit, a kisbabák csontjai még nagyon rugalmasak. 
Összesen 30 nyomást kell elvégezned a kicsi mellkasán.

3. Ezután alkalmazz 2 befúvásos lélegeztetést. Nyisd meg a légutakat: óvatosan döntsd hátra a fejét, az állát pedig emeld meg. Kapd be a baba orrát és száját egyszerre, majd fújj bele annyi levegőt, hogy a mellkasa épphogy megemelkedjen. Fontos, hogy a levegő sehol ne tudjon "kiszökni" - erősen tapaszd a szádat a baba orrára és szájára. Két ilyen befúvást végezz.

4. A fenti két pontot ismételd egymás után (30 nyomás, majd két befúvás, újra 30 nyomás, 2 befúvás), egészen addig, amíg a segítség meg nem érkezik. 
 

Csak 4 percedbe kerül megnézni ezt a videót - de ha megjegyezted, amit láttál, lehet, hogy egy nap majd a gyermeked életét fogod megmenteni vele.

 

Forrás: www.youtube.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja