Mi az a szájpenész? - Tünetek és kezelés
Németh Noémi [cikkei] - 2015-06-10
A szájpenész okozója a Candida nevű gomba elszaporodása, mely minden ember szervezetében jelen van. A legyengült és a még fejletlen immunrendszerű embereknél jöhet létre a fertőzés, ezért a csecsemők körében különösen gyakori a szájpenész.
Mi is az a szájpenész?
Szájpenész akkor keletkezik, amikor a testben amúgy is jelen lévő candida gomba túlszaporodik.
A csecsemők között igen elterjedt fertőzés, ennek oka a kicsik gyenge, fejletlen immunrendszere.
Néhány nap, rosszabb esetben pár hét alatt kezelhető.
Mi okozza a szájpenész kialakulását?
A candida gomba elszaporodása az immunrendszer legyengülése, vas- és B12 vitaminhiány esetén, vérszegénység vagy cukorbetegség esetén, de a leggyakrabban antibiotikum szedése következtében alakul ki.
Amennyiben az édesanyának hüvelyi candida fertőzése van a szülés alatt, a baba már akkor megfertőződik.
Abban az esetben is kialakulhat a szájpenész, ha nincsenek megfelelően sterilizálva a baba játékai, cumija, evőeszközei - azaz minden, amit a szájába vehet.
A szájpenész tünetei
A szájban fehér foltok jelennek meg (mintha cukor lenne a baba nyelvén), vagy az egész nyelvet egybefüggő, fehér lepedék borítja, melyet nehezen lehet eltávolítani. Nem kell megijedni azonnal, ha fehér lepedéket találsz babád szájában - ez lehet az anyatej maradéka is. Utóbbit könnyedén letörölheted, ellentétben a szájpenésszel. Esetenként sárga, vagy szürke színű is lehet a lepedék.
Ha a kisebb-nagyobb fehér foltokat megpróbálod eltávolítani, a gyermek nyelve pedig enyhén vérzeni kezd, akkor is szájpenésszel állsz szemben.
Kezelés nélkül továbbterjed az emésztőrendszerre is, így a baba popsija és nemi szerve környékén is megjelennek a fertőzés jelei.
A szájpenész tünetei közé tartozik továbbá az is, ha gyermeked étvágytalan, nyugtalan, kevesebbet eszik a megszokottnál.
A szájpenész következményei
A legrosszabb esetben - amennyiben nem történik meg a kezelés - a fertőzés továbbterjed és megjelenik a nemi szerveken, valamint a baba fenekén is.
A szájpenész nem okoz fájdalmat, de a baba nyűgössé, nyugtalanná, étvágytalanná válhat tőle.
Fertőzés esetén a nyálkahártya érzékennyé válik, így nehezére esik a kicsinek az evés és az ivás. Súlyos esetben ez kiszáradáshoz és kórházi kezeléshez is vezethet, amennyiben a baba huzamosabb ideig elutasítja a folyadékot.
A szájpenész ellenszere
A szájpenészt bóraxos-glicerines oldattal kell kezelni (további nevei: rózsaméz, glycerinum boraxatum, glicerin-bórax). Gyógyszertárban kapható vény nélkül is.
A kezeléshez szükséges továbbá steril gézlap is, melyet szintén megvásárolhatsz a gyógyszertárban.
Az utókezeléshez gombaölő krémre (Canesten krém, gyógyszertári kevert kenőcs, vagy bóraxos krém) lesz szükséged, melyet a nemi szervekre és a baba popsijára kell majd kenned.
A kezeléshez szükséges továbbá steril gézlap is, melyet szintén megvásárolhatsz a gyógyszertárban.
Az utókezeléshez gombaölő krémre (Canesten krém, gyógyszertári kevert kenőcs, vagy bóraxos krém) lesz szükséged, melyet a nemi szervekre és a baba popsijára kell majd kenned.
Külföldön ezt a szert már nem alkalmazzák, mert ritkán ugyan, de súlyos mellékhatásokat is okozhat - tudj meg többet a témáról: Dr. Zacher Gábor figyelmeztet: a szájpenész kezelése borax-glicerinnel nem ajánlott
A kezelés előtt mindenképp kérd ki a gyermekorvos véleményét!
A szájpenész kezelése
A steril (több rétegű) gézlapra önts pár cseppet az oldatból, majd tekerd a mutatóujjadra. Így nyúlj bele a baba szájába, és jó erősen dörzsöld át vele az egész szájüreget. Egy makacsul ragaszkodó, tapadó gombás fertőzést kell most eltávolítanod, tehát a gyenge törölgetés egyáltalán nem használ - erősen kell dörzsölnöd a nyelvet és az egész szájüreget, csak így távolíthatod el a szájpenészt.
Nagyon figyelj rá, hogy maradéktalanul át legyen törölve az oldattal minden terület, még a nehezen elérhetőek is. Az állkapocsszöglet számít a legkritikusabb területnek, itt tisztító pálcikával próbáld meg elvégezni a dörzsölést.
Ha nem távolítod el a szájpenészt az utolsó "cseppig", újra és újra elterjed majd gyermeked szájában a fertőzés.
Amennyiben a dörzsölés során vérezni kezdene a baba nyelve, szája, nem kell megijedni - ez csak az érzékeny nyálkahártya miatt van. Folytasd a kezelést addig, amíg nem végeztél minden kis zuggal gyermeked szájában.
Ismételd meg a műveletet minden szoptatás előtt vagy után.
A szájpenész utókezelése
Még ha meg is kezdted a szájüreg fertőtlenítését, a fertőzés időközben már tovább terjedhetett a baba gyomrába, így az egész emésztőrendszerében jelen lehet, mire elkezded a kezelést.
Nagyjából két hét alatt jut el a fertőzés a baba popsijáig, így a kezelés után még két hétig különösen figyeld az érintett területeket. Amennyiben megjelenik a fertőzés ott is, Canesten krémmel, bóraxos krémmel, vagy gyógyszertárban kevert kenőccsel kenegesd, amíg el nem múlik.
Nagyon figyelj a sterilizálásra - mindent fertőtleníts, ami csak a baba szájába kerülhet. Ha szoptatod gyermeked, a mellbimbódat is töröld át a bóraxos oldattal időről időre.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Amennyiben a szájpenész tünetei több hét alatt sem tűnnek el, orvosi vizsgálat is szükségessé válik. A doktor gombaölő szereket, kúpot írhat fel, esetleg további vizsgálatokat fog végezni.
A gyermekorvos tanácsai a szájpenészről
Szakértőnkkel, dr. Sebő Zsuzsanna gyermekorvossal beszélgettünk a szájpenész okairól és kezeléséről.
Szájpenész babáknál
A szájpenész egy gombás fertőzés a szájnyálkahártyáján. Ez a gomba a Candida albicans, ami élettani körülmények között is megtalálható a csecsemők bélrendszerében és rendellenes elszaporodása esetén okoz száj, nem ritkán bőrtüneteket, elsősorban a pelenkával fedett területen. Általában egy ártatlan jelenség, ami sokak szerint magától elmúlik (amint erősödik a baba immunrendszere), és enyhébb esetben nem igényel kezelést. No de ki tudja, mi az enyhe és meddig enyhe az enyhe. No és mi van az anyai segíteni akarással? Összességében érdemes fellépni ellene, de a hagyományos gyógyászat lehetőségei szűkösek, vagy éppen nem ártalmatlanok.
Az évtizedeken át használt boraxos ecsetelő ma már száműzötté vált, mert egyes esetekben helytelenül használva mérgezést okozott (nekem nem sikerült sem toxikológiai, sem gyermekgyógyászati, sem mentőorvosi pályám alatt boraxos ecsetelőtől elszenvedett mérgezéssel találkoznom). A jelenleg ajánlott gyógyszeres ecsetelés, cseppek illetve erős hatású gombaölő szerek használatával átlagos esetben nem tudok azonosulni.
Az évtizedeken át használt boraxos ecsetelő ma már száműzötté vált, mert egyes esetekben helytelenül használva mérgezést okozott (nekem nem sikerült sem toxikológiai, sem gyermekgyógyászati, sem mentőorvosi pályám alatt boraxos ecsetelőtől elszenvedett mérgezéssel találkoznom). A jelenleg ajánlott gyógyszeres ecsetelés, cseppek illetve erős hatású gombaölő szerek használatával átlagos esetben nem tudok azonosulni.
Szájpenész kezelése citrommal vagy szódabikarbónával?
Különböző portálokon elhangzó tanácsokból kiemelném a citromos ledörzsölést, ami abban különbözik a sima ledörzsöléstől, hogy savanyú közeget hoz létre a szájban, ezáltal a gomba szaporodási esélye csökken. Mielőtt ezt bárki megpróbálná, keressen rá az interneten arra a klipre, amikor idióta felnőttek tömény citromot adnak a csecsemőknek. Ha viccesnek tartja a kicsik rémületét, riadtságát, ám próbálja meg a védekezés képtelen babájánál. Én sokkolónak tartottam.
A szódabikarbonás ledörzsölése a gombatelepeknek már egy kíméletesebbnek tűnő megoldás, hogy mennyire eredményes, nem tudom, soha nem javasoltam az édesanyáknak.
Szájpenész ellen homeopátiás szerekkel
Amit viszont bátran tudok javasolni, és több száz esetben eredményes volt gyermekgyógyászati praxisom alatt, az két homeopátiás szer. Mint tudjuk, a homeopátiás gyógyszerek olyan magas fokon higítottak, hogy a kiindulási anyag már szinte eltűnt a gyógyszerből, így egészen biztosan nem terheljük az élet kezdetén kemikáliákkal a csecsemőket.
Borax 9 vagy 15CH, illetve C9, C15- , melyet kevéske vízben feloldva, elkeverve, majd naponta kétszer, háromszor a baba szájába cseppentve, hamarosan tapasztaljuk az eredményt.
Másik szer a Candida vagy más nevén a Monilia albicans, melyből a 15-30 CH, vagy C15-30 adása javasolt napi egyszer, szintén oldott állapotban, hiszen a csecsemő nem tudja még elszopogatni a gyolyókat.
A homeopátiás gyógyszerek adjuk ritkábban (napi 1x, két naponta)ha a tünetek enyhülnek, illetve ha nincs változás 5-7 nap alatt, hagyjuk abba ( de erre kicsi az esély).
Természetesen a homeopátiás szerek adása mellett is érdemes a száj nyálkahártyáját steril gézlappal kitörölgetni, ledörzsölvén a gombatelepeket. A „nyugodtan dörzsölje véresre” tanácsot azért nem kell megfogadni - figyelmeztet dr. Sebő Zsuzsanna.
Figyelem: a cikk tájékoztató jellegű, nem helyettesítheti az orvosi vizsgálatot!
Fotó: Alexas_Fotos / Pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében
Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja
A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol
Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?
"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?
Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
Közösségi hozzászólások: